w

Kiedy siać koperek ozimy, aby rósł bujnie i silnie?

Koper jest ziołem, które najlepiej rośnie w chłodniejszych miesiącach. Często jednak można zaobserwować, że najlepiej rośnie koper, który rozsiał się sam z nasion. Taki jest odporniejszy i niewrażliwy na wiosenne przymrozki. Wysiewanie nasion kopru do gruntu na jesień, ma więc swoje uzasadnienie.

Aby świeży koperek pojawił się na stole tak wcześnie, jak to możliwe, nasiona wysiewa się przed zimą.

Przy prawidłowym wysiewie nasiona kopru spokojnie przetrwają zimę, bez konsekwencji przetrwają marcowe przymrozki i dadzą pędy wczesną wiosną, nawet o 2-3 tygodnie wcześniej niż wiosenne.

Kiedy siać koperek zimowy?

Eksperci zwracają uwagę, że z wysiewem nie warto się spieszyć. Dopóki jest w miarę ciepło, trzeba przygotować glebę. W tym celu jesienią spulchniamy ziemię i nawozimy nawozami organicznymi dobrze przegniłym obornikiem lub kompostem. Dodajemy też z wapna, mączki bazaltowej lub dolomitu. Gleba musi być lekka o odczynie obojętnym.

Miejsce dobrze doświetlone słońcem przez długi czas, to ważna zasada sadzenia kopru zimowego. Śnieg topi się na nim szybciej niż w innych miejscach, gleba się nagrzeje i pojawią się sadzonki.

Najlepszymi poprzednikami kopru są ogórki, ziemniaki, pomidory, rzodkiewki, biała kapusta i kalafior. Nie można siać kopru po roślinach z własnej rodziny: kolendrze, marchwi, kminku i koprze włoskim.

Jak wysiewać koper zimowy?

Zanim ziemia zamarznie, ale po pierwszych przymrozkach wysiewamy się koperek, zwiększając dawkę nasion o 25%, a głębokość wysiewania – o półtora centymetra.

Zachowujemy następujące odległości:

  • głębokość sadzenia – 3 cm;
  • odległość między rzędami 10-15 cm;
  • odległość między roślinami 0,51 cm.

Za optymalny czas siewu uważa się dni, w których temperatura powietrza w ciągu dnia utrzymuje się w zakresie 0-3 ° C.

Może się zdarzyć, że przegapimy ten moment, lub nagle spadnie śnieg. Nie jest to problem. Po prostu czekamy na pierwsza grudniową odwilż i wtedy wysiewamy.

Następnie grządkę przykrywamy ściółką, aby zapobiec tworzeniu się skorupy, która utrudni kiełkowanie we właściwym momencie.

Możemy do tego wykorzystać torf, kompost, zrębki, trociny drzew liściastych lub po prostu agrowłókninę. Możemy też użyc ściółki i dodatkowo zabezpieczyć włókniną jeśli mieszkamy w chłodniejszym regionie lub zima zapowiada się mroźna.

Miniatura wpisu: freepik.com