w ,

Jak można zapobiegać „chorobom zapominania”? Profesor: Cała bitwa toczy się w mózgu

Słynny neurochirurg Vlad Ciurea często udziela wywiadów, jest autorem wielu pogadanek, uczestnikiem konferencji i wykładów w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Udziela wskazówek, jak zapobiegać chorobom otępiennym. Omawia objawy, które powinny niepokoić, ponieważ zwiastują początek choroby, jaką jest choroba Alzheimera.

Neurochirurg mówi często co robić by próbować uchronić się przed „chorobą zapominania”.

„Na chorobę Alzheimera choruje około 35 milionów ludzi, a liczba ta stale rośnie. Wszyscy wiemy, że objawem jest otępienie. Nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa, dlatego musimy robić wszystko, aby temu rozwojowi choroby przeciwdziałać.”

W Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Jeśli doliczymy do tego inne formy otępienia to w Polsce mamy ponad pół miliona chorych. Społeczeństwa zachodu się starzeją, więc liczba chorych rośnie w takim tempie, że prognozuje się, iż w 2050 roku na różnego rodzaju demencje będzie cierpieć 131,5 miliona ludzi.

Mówi się, że co 3 sekundy, ktoś zapada na chorobę Alzheimera na świecie.

Odosobnione miejscowości wysp greckich, kilka przypadków. Odpowiedzialna oliwa z oliwek.

Słynny lekarz powiedział, jak można zapobiegać tej chorobie, podając przykład niektórych miejsc wysp greckich i jej mieszkańców, gdzie przypadki choroby Alzheimera są bardzo rzadkie.

„Są obszary na świecie, w których ludzie nie chorują na Alzheimera lub przypadki tej choroby są bardzo rzadkie. Wyspy greckie są na pierwszym miejscu spośród społeczeństw, które chorują najrzadziej. Ich mieszkańcy są skupieni na swojej małej społeczności, wiodą spokojny tryb życia, uprawiają własne jedzenie, uśmiechają się, dużo pracują fizycznie, ale też dużo odpoczywają. Jedzą tradycyjne jedzenie śródziemnomorskie. Oliwa z oliwek to panaceum na zapobieganie chorobie Alzheimera ” – mówi profesor.

Badania potwierdzają, że dieta śródziemnomorska oparta głównie na owocach, warzywach, zdrowych tłuszczach (takie jak te zawarte w rybach morskich, tłuszczach roślinnych i orzechach) może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu.

Badania dowodzą, że żywność bogata w niektóre witaminy i minerały, takie jak m.in. witamina E i kwas foliowy, może pomóc w ochronie zdrowia mózgu. Dieta śródziemnomorska jest bogata również w substancję o nazwie resweratrol, zawartą w ciemnych owocach, takich jak: czerwone winogrona, borówki, jeżyny czy jagody, ale również czerwonym winie.

Udowodniono, że dieta śródziemnomorska może być czynnikiem prewencyjnym, zwłaszcza jeżeli łączy się ją z ruchem i aktywnością intelektualną.

Co powinniśmy jeść?

Profesor Ciurea powiedział także, co konkretnie musimy zrobić, aby trzymać z dala od nas tę odbierającą nam tożsamość, nieuleczalną chorobę.

„Dieta ketogenna z niską zawartością węglowodanów i dużą zawartością tłuszczu może poprawić metabolizm glukozy w mózgu i obniżyć poziom beta-amyloidu w mózgu, co może zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera.”

„Warzywa, owoce, woda. Ważny jest relaks. Nie denerwuj się, nie złość się! Cała walka toczy się w mózgu. Nie chcemy dopuścić do pojawienia się tej choroby, która niestety oprócz stresu i rozdrażnienia ma także podłoże genetyczne.” – powiedział profesor Vlad Ciurea.

Nie tylko genetyka, są także inne ryzyka związane z tą chorobą. Osoby z historią choroby Alzheimera w rodzinie powinny zostać objęte zawczasu opieką lekarza i zakwalifikowane do badań, które badają ryzyka związane z wystąpieniem tej choroby.

Kto choruje na chorobę Alzheimera najczęściej

Pacjenci podatni na chorobę Alzheimera to ludzie pracujący w mieście, zestresowani, nerwowi, robiący wszystko w pośpiechu, mieszkający w obszarach narażonych na hałas i zanieczyszczenia, a także ci, którzy jedzą szybko i byle co. Wszystko to prowadzi do przeciążenia i degradacji układu nerwowego, przez co pojawia się „choroba zapominania”.

Również wysokie stężenie frakcji LDL cholesterolu i obniżone HDL u osób przed 70. rokiem życia jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.

Czynniki ryzyka to także geny, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca czy otyłość.

Jak kontrolować chorobę

„Po wystąpieniu choroby następuje okres bardzo ważny, o którym mało kto wie. To okres przedkliniczny, w którym drobne oznaki mogą budzić niepokój: nie odstawiamy właściwie szklanki na stół, przewracając ją lub upuszczając, często zapominamy słów, nie potrafimy już koordynować działania, które wykonujemy.

Badanie MRI wykonane w tym okresie wykazuje początek choroby i wówczas należy podjąć pierwsze działania. Leków jest mnóstwo, ale żaden nie jest doskonały. Nie wolno izolować pacjentów! Zachowujmy się normalnie w stosunku do osób cierpiących na tę chorobę. Przynajmniej na etapie stadium, które na to pozwala.” – podsumował neurochirurg Vlad Ciurea.

Według lekarza trzeba zwolnić świadomie, starać się zachować spokój. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i poprawie krążenia, a co z kolei chroni zdrowie mózgu.

Umysł w dobrej kondycji może pomóc w spowolnieniu rozwoju choroby Alzheimera. Trudne wyzwania intelektualne, takie jak czytanie, nauka nowych umiejętności czy rozwiązywanie szarad i krzyżówek, mogą być w tym pomocne.

„Polecam wszystkim pisać ręcznie jak najwięcej. Niestety coraz więcej osób korzysta dziś z komputera bo jest szybszy. Ale pismo jest bardzo ważne, ponieważ tysiące komórek nerwowych pracują nad pisaniem.
W praktyce zaangażowany jest cały mózg: prawa półkula artystyczna, kreatywności, a lewa wykonania. Kiedy piszemy, przekładamy myśl na papier, a następnie formułujemy ją jak najzwięźlej. To niesamowite, jak pracuje mózg: poruszamy rękami, używamy oczu, palców, skupiamy się. Jak ruchoma lokomotywa. To skomplikowany proces, który prowadzi do rozwoju mózgu.

Pisanie jest częścią terapii rekonwalescencyjnej dla pacjentów, którzy doznali udaru lub urazu mózgu czaszki. Ponieważ pisanie tworzy powiazania, synapsy i komórki się aktywują.
I jest coś jeszcze: pisząc, masz pomysły, rozwiązujesz problemy, organizujesz się. To dobry sposób na zapobieganie strasznej chorobie Alzheimera.

Kilka rekomendacji dla mózgu (i całego ciała) na co dzień:

Obudzenie powinno być jak najwcześniejsze. Idealna pora do łóżka: 21:30 Wieczorem przypomnijmy sobie co robiliśmy tego dnia i zaplanujmy co robimy jutro.
Pierwsza rzecz do zrobienia z rana: oddychać czystym powietrzem przed otwartym oknem. Zrobić kilka przysiadów.
Pierwszy napój – szklanka wody w temperaturze pokojowej. Potem coś słodkiego: ale nie cukier tylko owoce lub czekolada.
Śniadanie bez pośpiechu, bez wiadomości o wypadkach, bez telefonu. Ładują nas negatywnie, zamiast tego polecam posłuchać muzyki.
W czasie lunchu mało jedzenia. Komórka nerwowa chce świeżych owoców i warzyw, najlepiej lokalnych, a witaminę E (największy obrońca przed Alzheimerem) – znajdziemy w orzechach, nasionach, migdałach, orzechach laskowych, brzoskwini, chudych
Wieczór: Ryba i lampka wina. Byle jedna mała. Nadmiar alkoholu wpływa na ośrodki nerwowe!
Sen: zasypiamy bez ekranów, przy muzyce lub z książką.
Nauka: Rebus, szachy, puzzle. To jest na potrzebne! Nauka się języków obcych po 60 roku życia.
Nowe rzeczy, nowi ludzie, nowe miejsca. Wszystko to oznacza nowe synapsy, a więc sprawny mózg.

Co to jest choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest przewlekłą chorobą neurodegeneracyjną, która zwykle zaczyna się powoli i stopniowo rozwija. Jest przyczyną 60-70% przypadków demencji. Najczęstszym wczesnym objawem są trudności z zapamiętywaniem ostatnich wydarzeń.

W miarę postępu choroby objawy mogą obejmować problemy z mową, dezorientację (w tym błądzenie), wahania nastroju, utratę motywacji, kontroli emocji, niezdolność do dbania o siebie i problemy behawioralne. W miarę pogarszania się stanu, chory często wycofuje się z życia rodziny i społeczeństwa. Stopniowo zanikają funkcje organizmu, co ostatecznie prowadzi do śmierci. Chociaż szybkość postępu może być różna, typowa długość życia po postawieniu diagnozy wynosi od 2 do kilkunastu lat. Przyczyna choroby Alzheimera jest słabo poznana. Uważa się, że około 70% ryzyka jest dziedziczone po rodzicach. Inne czynniki ryzyka obejmują historię urazów głowy, udarów, depresji i nadciśnienia.

Choroba została po raz pierwszy opisana przez niemieckiego psychiatrę i patologa Aloisa Alzheimera na początku XX w. W krajach rozwiniętych choroba Alzheimera jest jedną z najbardziej kosztownych chorób.

Żadne środki farmakologiczne nie spowodują wyleczenia choroby Alzheimera. Wczesna diagnoza pozwala jednak na wdrożenie leczenia objawowego, które ma na celu spowolnienie choroby i łagodzenie jej skutków. W celu uzyskania efektu terapeutycznego bardzo istotne jest przyjmowanie leków regularnie, w określonej dawce, zapewniając ich stały poziom we krwi. W Polsce obecnie dysponujemy takimi samymi lekami, jakie są dostępne na świecie.

Najbardziej skuteczna terapia w chorobach otępiennych to przestrzeganie zdrowej diety, dbałość o serce, a także podtrzymywanie aktywności fizycznej, intelektualnej i socjalnej.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10015576/
https://www.facebook.com/profile/100057098304413/search/?q=alzheimer
Miniatura wpisu: freepik.com/facebook.com/photo/?fbid=3355545784719009&set=a.1540733849533554