w

Karmię porzeczki w kwietniu i w maju, a potem rozdaję wszystkim!

Uprawa krzewów owocowych wydaje się bezproblemowa. Rzeczywiście nawet bez specjalnej troski krzewy wydadzą owoce.

Niestety będą one mniejsze, mniej trwałe, w mniejszej ilości i przede wszystkim mniej słodkie, za to bardziej kwaśne i cierpkie.

Jeśli więc chcemy zmaksymalizować plon z naszych krzewów i uzyskać duże, smaczne owoce, nie możemy ich zostawiać samym sobie.

Potrzebne im są takie zabiegi jak: odchwaszczanie, przycinanie, regularny przegląd pod kątem szkodników, podlewanie w okresach suszy i oczywiście dokarmianie.

Krzewy rosną długi czas w tym samym miejscu i już po kilku latach wyczerpują się im składniki odżywcze dostępne w glebie.

Prawidłowo dokarmiany krzew porzeczki może obficie owocować przez 15 a nawet 20 lat.

Zatem jeśli pąki już pękają, liście rozwijają się i rosną to oznacza, że krzew wszedł w aktywną fazę wzrostu. Teraz może już przyswajać składniki odżywcze więc to najlepszy czas na karmienie.

Wiosenne karmienie porzeczek

Składniki:

  • ustana woda (co najmniej 5 godzin)
  • obornik granulowany kurzy lub obornik świeży kurzy

Zależnie od posiadanego obornika stosujemy je inaczej i w innych proporcjach.

Napar z obornika granulowanego

  • 10 litrów wody
  • 1 litr obornika granulowanego kurzego. (Najłatwiej odmierzyć używając litrowego słoika).

Pełen słoik wsypujemy do 10 litrowego wiadra z wodą.

Napar z obornika kurzego świeżego

  • 7,5 litra wody
  • 2,5 l obornika

10 litrowe wiadro wypełniamy obornikiem w 1/4 i uzupełniamy wodą. Obornik świeży jest bardzo mocny, ma tak dużo azotu, że mógłby spalić rośliny. Dlatego taki napar musi być odstawiony na 7-8 tygodni i trzeba go przygotować odpowiednio wcześniej. Taki napar musi być przykryty i codziennie zamieszany.

Użycie obornika granulowanego jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Taki napar jest gotowy do użycia zaraz po rozpuszczeniu granulatu, czyli po około 2 godzinach. Jest silnie skoncentrowany i musi być rozcieńczony.

Jak podlewać

Dokładnie mieszamy żeby unieść wszystko z dna i szybko zanurzamy półlitrowy słoik i nabieramy koncentratu. Następnie rozcieńczamy go w 10 l wody i dopiero ta mieszanka po wymieszaniu jest gotowa do użycia.

Na krzak, który ma co najmniej trzy lata wylewamy 10 litrów rozcieńczonego naparu. Podlewamy na mokrą ziemię. Jeśli padało i ziemia jest nadal wilgotna to od razu, a jeśli było sucho to najpierw podlewamy pięcioma litrami wody i zostawiamy na godzinę. Po godzinie podlewamy przygotowaną mieszanką.

Podlewamy dwa razy w sezonie. Raz na początku okresu wegetacyjnego, a drugi raz po kwitnieniu.

Taki nawóz wzbogaci krzew w azot, potas, fosfor i inne mikro i makroelementy, zbiory będą obfitsze, a owoce znacznie słodsze i bardziej soczyste.