w

Podlej tym ogórki po wysianiu i uzyskaj szybkie wschody i duże zbiory

Dziś o wysiewaniu ogórków. Choć na to jest jeszcze trochę czasu warto się do tego odpowiednio przygotować.

Większość ogrodników preferuje wysiewanie ogórków do gruntu. Można to zrobić jednak dopiero gdy temperatura ziemi wzrośnie do co najmniej 10 stopni, a temperatury powietrza ustabilizują się powyżej 15 stopni i ogórkom nie zagrożą już przygruntowe przymrozki.

Niecierpliwi, którzy chcą mieć pierwsze ogórki wcześniej mogą przygotować rozsady. Zyskają tym samym około 3-4 tygodni przewagi. Mowa oczywiście o uprawie ogórków w gruncie.

Szklarnia zależnie od tego czy jest ogrzewana czy nie, rządzi się swoimi prawami.

Zatem na rozsady wysiewamy ogórki pod koniec kwietnia, a do gruntu przesadzamy je po około miesiącu pod koniec maja.

W drugiej połowie maja można już, o ile temperatury pozwolą, wysiewać do gruntu. Staramy się robić to nie później niż do połowy czerwca.

Wysiewanie ogórków

Najpierw oczywiście musimy wybrać odmianę. Z ogórków gruntowych ulubionymi odmianami ogrodników są octopus, parys, julian i śremski.

Nasiona ogórków najpierw moczymy, a następnie wysiewamy na przygotowaną glebę.

Najpierw dobrze ją zwilżamy, przygotowujemy miejsca, ugniatając nieco ziemię wokół miejsca sadzenia, by woda nie odpływała i rozkładamy nasiona, nie gęściej niż co 20 cm, na głębokość około 2 cm.

Teraz ważna procedura. Bierzemy butelkę nadtlenku wodoru (wody utlenionej) i podlewamy roztworem nasiona po wysianiu.

Po pierwsze takie podlewanie zdezynfekuje nasiona oraz ziemię wokół nich, a po drugie nadtlenek wodoru to reaktywna forma tlenu, która rozmiękczy osłonkę i przyspieszy kiełkowanie.

Stosujemy 2 łyżki na litr wody. Wylewamy około pół szklanki na każde nasionko.

Dzięki tej procedurze, nasiona wykiełkują szybciej, sadzonki pojawią się wcześnie, rośliny będą zdrowsze, a plony bardziej obfite.

Miniatura wpisu: smakdnia.pl