w

Co posadzić obok hortensji. Towarzystwo dla hortensji bukietowej

Hortensje to jedne z najbardziej okazałych roślin w naszych ogrodach. Świetnie prezentują się jako solitery, ale jeszcze lepiej, kiedy rosną w dobrze dobranych kompozycjach. Zobacz, co posadzić obok hortensji i jakie jest odpowiednie towarzystwo dla hortensji bukietowej.

Towarzystwo dla hortensji bukietowej. Porady i aranżacje

W dużych ogrodach hortensje bardzo często są sadzone w długich rzędach krzewów tej samej odmiany. Podczas kwitnienia efekt jest wówczas spotęgowany i bardzo elegancki. Dlatego hortensje świetnie nadają się na szpaler przed taras czy werandę.

hortensja przy werandzie

Hortensja z czasem staje się dużym krzewem, dlatego w mniejszych ogrodach nie ma miejsca na takie monotematyczne zestawienie. Musimy odpowiednio dobrać zestawy z innymi roślinami, by podkreślić urok hortensji, ale jej nie zaszkodzić.

hortensja bukietowa w szpalerze

Hortensja znakomicie komponuje się z wieloma roślinami w ogrodzie. Dlatego sadząc ją, nie musimy z nich rezygnować. Świetnie bowiem uzupełnią kompozycję.

Jeśli wybierzesz odpowiednie towarzystwo dla hortensji, podkreśli urok kwiatostanów hortensji. Rośliny muszą pasować pod względem wielkości, kształtu i koloru, a także mieć podobne wymagania dotyczące warunków wzrostu.

Skupiamy się na hortensji bukietowej, ale warto pamiętać, że hortensje drzewiaste mają bardzo zbliżone preferencje. Większość porad dotyczy także ich. Podobnie zresztą z hortensjami ogrodowymi, które lubią nieco bardziej kwaśne podłoże i zniosą dłuższy półcień. Jednak wszystkie odmiany mogą rosnąć obok siebie.

Trzeba pamiętać, że hortensja stanowi pierwsze piętro roślin. Najlepiej jej będzie, gdy nad nią, ale w pewnym oddaleniu będą rosły rośliny wyższe. One ochronią ją przed palącym słońcem w południe. Nie mogą być na tyle wysokie, by nie zabrały jej światła tak potrzebnego do obfitego kwitnienia. Nie mogą być zbyt jednak zbyt blisko, by nie konkurowały z nią o wodę, której hortensja potrzebuje sporo.

towarzystwo dla hortensji

Hortensja jest wysoka i ma dużą połać samej zieleni w dolnej części. Dlatego w parterze bardzo dobrze komponuje się posadzona wśród niskich krzewów i bylin. One także muszą lubić wilgoć i tolerować podobne warunki glebowe.

Optymalne warunki dla hortensji. Co lubią te rośliny

Wybierając sąsiadów dla hortensji, trzeba wiedzieć, jakie warunki są najdogodniejsze dla naszej księżnej ogrodu:

 • Światło. Krzew preferuje słońce lub półcień. Przy niedoborach światła kwiatostanów będzie mniej i będą mniejsze i słabiej wybarwione. Jednak i palące, bezpośrednio padające słońce w godzinach południowych wpływa również niekorzystnie na kondycję roślin. Liście bledną, pojawiają się oparzenia na liściach i kwiatach.
 • Wilgoć. Chociaż hortensja lubi wilgoć, nie toleruje stojącej wody. Dlatego nie będzie rosła w obniżeniach terenu, które gromadzą wodę. Nie zniesie też suszy i bardzo szybko zademonstruje niedobór wody.
 • Gleba. Hortensja preferuje luźną, żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5. Na glebach silnie kwaśnych i silnie zasadowych nie przetrwa. Dlatego na towarzyszy hortensji powinny być wybierane rośliny kochające cień i wilgoć preferujące lekko kwaśną glebę.

Co posadzić obok hortensji. Kompozycje w ogrodzie

Hortensja w otoczeniu drzew

Hortensja nie musi być otoczona drzewami, ale potrzebuje osłony od palącego południowego słońca. Tę osłonę może stanowić ściana domu, wysoki płot, pergola czy inne elementy architektury ogrodowej.

Jeśli jednak układ działki na to nie pozwala, lekki półcień mogą stworzyć wysokie krzewy lub drzewa. Pod warunkiem jednak, że rosną w pewnym oddaleniu od hortensji. Organizując takie sąsiedztwo w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę zasadę – odległość między nimi powinna wynosić minimum dwa metry.

Drzewa iglaste

Z racji podobnych preferencji glebowych dobrymi sąsiadami będą drzewa iglaste, które także preferują kwaśny odczyn gleby. Nie konkurują z hortensjami o składniki odżywcze, zakwaszają glebę i służą jako wspaniałe tło dla imponujących kwiatostanów. Bardzo często hortensje sadzi się na tle rosnących wzdłuż ogrodzenia tuj. Równie dobrze poradzi sobie w otoczeniu karłowych odmian sosen, jałowców, modrzewi i innych.

hortensja obok drzew i krzewów iglastych

Nie zaleca się sadzenia hortensji w pobliżu świerków, zwłaszcza srebrnych. Nie stanowią razem udanej aranżacji.

Drzewa liściaste

Z drzew i krzewów liściastych dobrym sąsiadem dla hortensji będzie magnolia. Trzeba jednak uwzględnić ich rozmiar w trakcie sadzenia. Magnolia rośnie powoli, więc zanim będzie na tyle wysoka, by dać trochę cienia hortensji, musi upłynąć kilka lat. Zatem to hortensję sadzimy w pobliżu rosnącej już w ogrodzie magnolii, a nie na odwrót. Warto skorzystać z tej porady, bo hortensja ucierpi. Skróci kwitnienie, czyniąc przypalone słońcem kwiatostany nieestetycznymi.

Japoński klon karłowaty również świetnie sprawdzi się obok hortensji. Ciemne liście klonu stanowią kontrast z jaśniejszymi liśćmi hortensji. Japońskie klony zazwyczaj mają mniejsze i bardziej przewiewne liście niż hortensja, co zapewnia również kontrast tekstury i kształtu liści.

Drzewa owocowe

Szukając odpowiedzi na pytanie, co sadzić obok hortensji, warto zwrócić uwagę na drzewa owocowe.

Jabłoń posadzona po południowej stronie hortensji ochroni ją przed przeciągami i palącym południowym słońcem. Minimalna odległość między drzewem a krzewem wynosi półtora metra. Bardzo dobrze współegzystuje z hortensją także dereń jadalny.

Hortensja w otoczeniu drzew

Hortensja kompozycje w ogrodzie na tym samym piętrze

Hortensje różnych odmian razem

Wielu ogrodników zastanawia się, czy można sadzić obok siebie hortensje różnych odmian. Odpowiedź brzmi: tak. Wszystkie gatunki, choć różnią się nieco wymaganiami, mają bardzo zbliżone preferencje. Na tyle podobne, że uwzględniając drobne różnice, z powodzeniem mogą rosnąć obok siebie, stanowiąc bardzo ciekawą i różnorodną kolorystycznie kompozycję.

Na zdjęciu w dolnym piętrze hortensja ogrodowa, wyżej krzewiasta, a najwyższe piętro stanowi hortensja bukietowa.

Różne odmiany hortensji w sąsiedztwie

Rabata z różami i hortensjami

Królowe ogrodu są świetnym towarzyszem hortensji bukietowej na rabacie. Wizualnie komponują się wspaniale. Jednak róże kochają słońce, a hortensje potrzebują trochę cienia. Dlatego będziesz potrzebować bardziej tolerancyjnej odmiany.

Hortensja paniculata 'Limelight’ jest najbardziej tolerancyjna na słońce. Jej kwiaty w kolorze limonki tworzą na rabacie idealne tło dla romantycznych róż.

Rabata z różami i hortensjami

Zarówno w kolorystyce zbliżonej, jak i kontrastującej róże i hortensje świetnie się komponują. Mają podobne wymagania, więc pielęgnacja w postaci nawożenia czy podlewania na rabacie jest ułatwiona, pod warunkiem dobrania odpowiednich odmian. Trzeba jednak pamiętać, że te krzewy mogą zaciekle konkurować o składniki odżywcze i wodę. Dlatego konieczne jest sadzenie ich w pewnej odległości.

róże dobre towarzystwo dla hortensji bukietowej

Rododendrony: Azalie i różaneczniki w towarzystwie hortensji

Azalie i różaneczniki świetnie komponują się z hortensjami. Preferują te same warunki, kwaśną, dobrze przepuszczalną glebę i półcień. Rododendrony kwitną wiosną, gdy hortensja dopiero wypuszcza pędy i liście. Hortensja kwitnie w pełni lata, gdy azalie i różaneczniki stanowią tło z ciemnozielonych liści. Gdyby na rabacie posadzić także róże lub piwonie to taka kompozycja zapewni ogrodowi kwiaty przez cały sezon.

Azalia i hortensja

Różaneczniki występują w różnych odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Można nawet znaleźć odmiany w odcieniach pomarańczy. Trzeba uwzględnić, że krzewy dość mocno się rozrastają. Zwłaszcza hortensje i różaneczniki, więc podczas sadzenia trzeba zachować odległość około 1,5 metra.

Różaneczniki i iglaki jako towarzystwo dla hortensji

Liście na różanecznikach i niektórych azaliach są zimozielone. Mogą przysłonić krzewy hortensji przed okresem wegetacji.

Hortensja kompozycje w ogrodzie z piwonią

Ponieważ piwonie kwitną wcześniej niż hortensje, mogą być wspaniałymi towarzyszami. Gdy skończą, roślina zacznie obumierać, ustępując miejsca hortensjom, które rozkwitną wtedy w pełnej krasie.

Piwonie rozwijają się w pełnym słońcu lub w półcieniu i wolą osłonięte miejsce. Są również tolerancyjne na większość rodzajów gleb.

Piwonia towarzysz hortensji

Szpaler z hortensji i traw

Trawy ozdobne są dobrymi towarzyszami dla większości gatunków hortensji. Tworzą niezwykłe tło podkreślające piękno krzewu. Trawy są w większości niewymagające, łatwo zapuszczają korzenie na lekko kwaśnych glebach.

Obok hortensji sadzi się: kostrzewę niebieską, życicę bulwiastą, miskanty, rozplenice i inne odmiany traw wysokich i niskich. Wraz z kwitnącymi krzewami tworzą ciekawe kompozycje na rabacie.

Szpaler z hortensji i traw

Lilak i hortensja bukietowa

Lilak jest zbliżony kolorem liści do hortensji, ale kwitnie znacznie wcześniej. Sadząc je razem, można stworzyć efekt splecionych gałęzi i uzyskać efekt długiego kwitnienia. Aby efekt był naprawdę spektakularny, dobrze jest wybrać odmiany o zbliżonym kolorze.

Hortensja bukietowa kompozycje z innymi roślinami

To nie wszystkie możliwe opcje dobrego towarzystwa. Hortensja bardzo dobrze koegzystuje z innymi krzewami: dziką różą, pięciornikiem, bukszpanem, trzmieliną, jaśminem, dereniem, głogiem, czeremchą czy irgą.

Wszystkie krzewy należy sadzić jednocześnie, skupiając się na najbardziej kapryśnych z nich. Odległość między sąsiednimi roślinami wynosić musi od 1,5m. Krzewy można ciąć i po 2-3 sezonach krzewy uformują piękny żywopłot. Cięcie każdej rośliny wykonuje się osobno w odpowiednim dla niej czasie.

Przeczytaj także: Najłatwiejszy i najszybszy sposób rozmnażania hortensji

Hortensja kompozycje w ogrodzie, gdzie dolne piętro stanowią krzewy, paprocie, byliny

Tawuła dobre towarzystwo dla hortensji

Ta kultura jest niższa niż hortensja, ale rośnie w podobnych warunkach, łatwo toleruje zacienienie. Obie rośliny kwitną długo. Kwiatostany o różnych kształtach stanowią harmonijne połączenie. Można wybrać podobny ton lub kontrastujące odcienie.

Hortensja z tawułą w sąsiedztwie

Tawułę z hortensją można sadzić w klombie lub stworzyć z nich żywopłot. Tawuła wygląda pięknie nawet po kwitnieniu. Jej ażurowe liście korzystnie eksponują zaokrąglone liście hortensji.

Tawuła w sąsiedztwie hortensji

Paprocie w towarzystwie hortensji

Wiele rodzajów małych paproci doskonale nadaje się do uprawy obok hortensji bukietowej i innych. Ich koronkowa struktura liści dobrze kontrastuje z dużymi liśćmi hortensji, tworząc ciekawą kombinację.

Paprocie lubią żyzną, wilgotną glebę i zacienione warunki, podobnie jak hortensje. Istnieją paprocie, które lubią gleby kwaśne, a niektóre lubią gleby zasadowe, więc istnieje wiele gatunków do wyboru.

Berberysy z hortensją

Berberysy są mało wymagającymi roślinami. Wystarczy im przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze czują się w miejscu nasłonecznionym, można sadzić je również w półcieniu. Pięknie się wybarwiają, szczególnie jesienią i wyglądają bardzo ciekawie na tle hortensji, bukietowej i innych.

hortensja obok berberysu

Niskie iglaki obok hortensji

Niskie iglaki jak np. jałowiec są doskonałym towarzyszem hortensji, podkreślając jej urok. Jeśli użyjesz odmian o różnych wysokościach, możesz osiągnąć efekt wielowarstwowego klombu. Jałowiec nie kwitnie, więc powinien być nieco mniejszy. Aby uzyskać dodatkowy efekt, należy go przyciąć.

Hortensja w towarzystwie iglaków

Hortensja z liliowcami

Liliowce to efektowne byliny o egzotycznie wyglądających kwiatach przypominających lilie. Choć mogą wydawać się delikatne, są zaskakująco wytrzymałe, długo kwitną, są łatwe w uprawie i dobrze rosną w większości gleb.

Bezproblemowe liliowce mogą być zacieniane przez hortensje i nadal wytwarzać wspaniałe kwiaty.

Liliowce występują w wielu kolorach, od czystej bieli do najgłębszej czerwieni.

Hosty i hortensje obok siebie

Ciekawe kompozycje tworzą hortensje razem z hostami. Szczególnie efektownie wyglądają w połączeniu z odmianami o różnobarwnych liściach.

Hosty w towarzystwie hortensji

Hosty świetnie będą się czuć w cieniu hortensji, ponieważ nie znoszą bezpośredniego światła słonecznego. Odpowiednie dla nich są również gleby zakwaszone.

hortensje i hosty rosnące obok siebie

Chryzantemy na rabacie z hortensją

Hortensje kwitną bardzo długo, ale w końcu i one przekwitają. Aby po zakończeniu kwitnienia nie trzeba było patrzeć na „nagi” ogród kwiatowy, można do niego dodać późne odmiany chryzantem.

Cebulowe i hortensja — dobre połączenie

Dzięki połączeniu różnorodnej palety kolorów, różnych kształtów i kolorów liści można stworzyć oryginalny ekskluzywny ogród kwiatowy. Wokół hortensji warto posadzić rośliny cebulowe o różnym okresie kwitnienia: krokusy, zawilce, żonkile, lilie, tulipany. Zanim ruszy hortensja kwiatami zachwycą nas krokusy, potem hiacynty, narcyzy i tulipany. A następnie lilie czy frezje. Hortensji mogą też towarzyszyć w trakcie kwitnienia mieczyki czy dalie.

Hortensja bukietowa, krzewiasta, ogrodowa i byliny

Do stworzenia wielopoziomowego klombu z hortensją nadają się byliny o podobnych wymaganiach. Sprawdzą się chabry, krwawnik pospolity, floks, goździki, astry czy jeżówki. Dzięki połączeniu różnorodnej palety kolorów i kształtów można stworzyć oryginalny i naturalistyczny ogród kwiatowy.

byliny - dobre towarzystwo dla hortensji bukietowej

Piękny zielony dywan przed hortensją tworzą rośliny płożące (barwinek, bluszcz). Pnące powojniki stworzą z kolei efektowne tło dla hortensji.

Przeczytaj także: Jak i kiedy przycinać hortensje wiosną: schemat i zasady

Czego nie sadzić z hortensjami. Złe towarzystwo dla hortensji bukietowej i innych odmian

Hortensje mogą dobrze rosnąć z większością roślin. Jednak ze względu na warunki preferowane przez hortensje, rośliny kochające słońce lub mocny cień, nie poradzą sobie w ich towarzystwie.

Podobnie zresztą jak rośliny preferujące suche lub słabej jakości gleby. Lawenda nie będzie dobrze rosły z hortensjami, niezależnie od tego, jak ładnie wyglądałyby razem.

Złymi sąsiadami dla hortensji będą rośliny, które odbierają jej zasoby. W szczególności:

 • Duże drzewa dają za dużo cienia, co utrudnia hortensjom kwitnienie;
 • Brzozy i lipy – ich system korzeniowy szybko rośnie i aktywnie pobiera pokarm i wilgoć z gleby.
 • Rośliny wymagające gleb mocno kwaśnych lub silnie zasadowych;
 • Rośliny kochające wilgoć. Wymagają codziennego podlewania, przez co przyczyniają się do stagnacji wilgoci w glebie. Hortensja cierpi w takich warunkach.
 • Akacja syntetyzuje i uwalnia substancje chemiczne, które niekorzystnie wpływają na hortensję;
 • Czosnek i cebula, w tym ich dzikie odmiany, są toksyczne dla hortensji.
 • Rośliny posadzone zbyt blisko. Każda inna roślina może stać się szkodliwym sąsiadem, jeśli zostanie posadzona zbyt blisko hortensji. Jeśli zabierze jej miejsce lub będzie z nią zaciekle konkurować o zasoby glebowe.

Podsumowanie

Hortensja to elegancka roślina, która ozdobi ogród zarówno w postaci solitera, jak i w nasadzeniach grupowych jedno i wielopoziomowych. Można ją posadzić na rabacie przed głównym wejściem. Jako żywopłot przy płocie lub wzdłuż ścieżek ogrodowych. Można też sadzić w szpalerze hortensje jednej lub różnych odmian albo przeplatając z innymi krzewami.

Hortensja bukietowa w szpalerze z trawami przy ogrodzeniu

Najpopularniejsze są dwie opcje tworzenia kompozycji z hortensjami:

 • Kompozycja z roślin o podobnych kształtach i odcieniach. Obok hortensji, która ma zaokrąglone liście, sadzi się rośliny o zaokrąglonych liściach i kwiatostanach i podobnym kolorze.
 • Kompozycja kontrastująca. Na przykład w pobliżu białej hortensji sadzi się szkarłatne róże. Obok krzewu można umieścić paprocie. Ich koronkowe liście podkreślają pełne liście hortensji i stworzą ciekawy efekt.

Warto poświęcić trochę uwagi na wybranie sąsiadów dla hortensji. Odpowiednio dobrani towarzysze będą podkreślać urok hortensji przez cały sezon.

Przeczytaj także: Przepis na bujne hortensje: Jak je karmić, aby osiągnąć okazałe krzewy?