w

Przepis na bujne hortensje: Jak je karmić, aby osiągnąć okazałe krzewy?

Zadbane, dobrze odżywione hortensje są niezwykle efektowną ozdobą każdego ogrodu.

Odpowiednie nawadnianie, cięcie i nawożenie pozwala im zbudować duży krzew o mocnych pędach i ogromnych kwiatach.

Nie bez powodu hydragea ma wodę w swojej łacińskiej nazwie. Bo to ona stanowi podstawę jej prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

Samo nawadnianie jednak nie wystarczy by hortensja utworzyła bujny krzew, obficie obsypany pełnymi kwiatami.

Potrzebuje też odpowiedniego ph gleby i sporej dawki azotu na start. Tego dostarczy jej stężony nawóz azotowy w postaci saletry.

Karmienie hortensji nawozem azotowym

Saletra amonowa zastosowana jako pierwsze nawożenie przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowana przed fazami największego zapotrzebowania roślin zapewnia ich prawidłowy wzrost.

Poprawia ukorzenienie i wspomaga pobieranie składników odżywczych. Ponadto, saletra zakwasza glebę, co jest korzystne dla tej rośliny.

Aby nakarmić hortensje, trzeba rozpuścić 2 łyżki azotanu amonu w 10 litrach wody. Tak przygotowaną ilość należy podlać jeden krzew.

Jeśli panuje deszczowa pogoda, saletrę można bezpośrednio rozsypać na glebę: wystarczy jedna garść nawozu wokół pnia. Nawóz szybko się rozpuści, dostarczając krzewowi potrzebną ilość azotu.

Kolejne nawożenia hortensji powinny zawierać nie tylko azot, ale także inne mikroelementy w szczególności fosfor i potas.

Zastosowanie tego nawozu z saletry jako pierwszego w sezonie pozwala wyhodować silne, duże hortensje, które oszałamiają ilością bujnych kwiatostanów, a jednocześnie są stabilne i nie pokładają się pod ich ciężarem.