Jak i kiedy przycinać hortensje wiosną: schemat i zasady

Wielu ogrodników zadaje sobie pytanie: kiedy lepiej przycinać hortensje – wiosną czy jesienią i czy sposób przycinania zależy od pory roku?

Czy istnieje różnica w cięciu hortensji drzewiastych i bukietowych oraz jak odmłodzić hortensje ogrodowe bez szkody dla kwitnienia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania podajemy poniżej.

Wybór między cięciem jesiennym, a wiosennym nie jest kwestią zasadniczą i raczej zależy od naszej wygody i upodobań. Wielu ogrodników decyduje się na cięcie wiosenne z uwagi na zaschnięte kwiatostany, które są ozdobą zimowego ogrodu.

Jednak przy naprawdę mroźnych zimach i grubych czapach zalegającego śniegu, który może połamać krzewy, skrócenie ich jesienią może okazać się dla nich korzystniejsze.

Najlepszy czas na przycinanie hortensji

Ze względu na aktywny przepływ soków hortensja dość trudno toleruje przycinanie, dlatego ważne jest, aby wykonać zabieg późną jesienią, gdy roślina wchodzi w fazę spoczynku, lub wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Doświadczeni ogrodnicy czasami przycinają krzewy wiosną po rozpoczęciu przepływu soków, jeśli chcą użyć sadzonek do ukorzenienia. Ale to ryzykowne przedsięwzięcie, bo po przycięciu miejsca cięcia zaczynają „płakać” sokiem, a krzew może osłabić się tak bardzo, że nie zakwitnie w bieżącym sezonie, a nawet umrze.

Dlatego najlepiej wybrać porę, kiedy średnia dzienna temperatura kształtuje się w granicach 0-10°C, a pąki na krzakach dopiero zaczynają puchnąć.

Przycinanie należy wykonywać przy suchej pogodzie, najlepiej wieczorem. Do pracy użyj sekatora lub sekatora z ostrym zdezynfekowanym ostrzem, odetnij pąki pod kątem 45°, 2 cm nad zdrowym oczkiem. Aby zapobiec infekcjom, miejsce cięcia można posypać popiołem lub pokruszonym węglem.

Przycinanie hortensji drzewiastej wiosną

Hortensje drzewiaste (krzewiasta, anabelle) należy ścinać najwcześniej, ponieważ budzi się wcześniej niż bukietowa. Krzewy tego gatunku kwitną na młodych pędach bieżącego roku i zwykle mają kulistą lub luźną koronę. Charakteryzują się aktywnym wzrostem i tendencją do zagęszczania, co należy wziąć pod uwagę przy przycinaniu.

Przez pierwsze 2-3 lata wykonujemy tylko przycinanie sanitarne, dając krzewowi czas na zakorzenienie się w nowym miejscu i wzmocnienie. W tym czasie kwitnienia nie będzie lub będzie bardzo słabe i to jest normalne. Starszym krzewom zapewniamy cięcie sanitarne, odmładzające, przerzedzające, a także stymulujące kwitnienie. Co to oznacza w praktyce?

Schemat przycinania hortensji drzewiastej

Są dwie szkoły cięcia hortensji drzewiastej (anabelle).

1.

Pierwsza wymaga pewnego doświadczenia umiejętności odnalezienie pędów martwych, krzyżujących, odszukania pąków i oczek i przycinanie ich by prowadzić pędy w określonym kierunku.

Jeśli pęd jest wystarczająco silny i żywy, ale uszkodzony przez mróz, należy go przyciąć do zdrowego pąka.
Aby uzyskać równomierne kwitnienie, zaleca się cięcie silnych grubych gałęzi wzdłuż górnego pąka i słabych cienkich wzdłuż dolnego pąka.

Po osiągnięciu wieku 6-7 lat krzewy hortensji drzewiastej wymagają odmłodzenia – zabieg polega na odcięciu wszystkich gałęzi, pozostawiając pniaki o wysokości 10-15 cm. Hortensji starszych niż 10 lat nie można radykalnie ściąć, utrata wszystkich łodyg może natychmiast doprowadzić do braku składników odżywczych i śmierci rośliny. Dla nich przeprowadza się delikatne przycinanie odmładzające – stare gałęzie są usuwane stopniowo, przez 2-3 lata.

2.

Procedura nie jest tak skomplikowana jak się wydaje, ale wielu ogrodników decyduje się na cięcie hortensji anabelle według drugiej szkoły.

Cięcie radykalne na wysokość 10-15 cm każdego roku. Można ją wówczas ciąć kosą elektryczną na jedną wysokość, bez zwracania uwagi na pąki. I trzeba w ten sposób krzew ciąć już co roku.

Nie wpływamy na pokrój, który będzie trudny do przewidzenia. Krzew może być nadmiernie zagęszczony, bardziej się pokładać, pod naporem kwiatostanów, kwitnienie będzie opóźnione, ale za to bardzo obfite, a krzew gęsty. Ta technika jest tak łatwa i skuteczna, że warta polecenia.

Wiosenne przycinanie hortensji bukietowej

Hortensja wiechowata (bukietowa) nie daje tak obfitego wzrostu pędów jak hortensja drzewiasta, więc jej przycinanie formujące jest łatwiejsze.

Celem cięcia jest usunięcie suchych kwiatostanów, uszkodzonych, połamanych i chorych pędów, ale także prawidłowe uformowanie krzewu.

Schemat przycinania hortensji bukietowej

Usuwamy wszystkie cienkie pędy podstawy i rosnące wewnątrz korony.
Odcinamy pędy uszkodzone przez mróz do wysokości zdrowego pąka. Usuwamy suche, chore i połamane pędy.
Zostawiamy mocne gałęzie szkieletowe a wyrastające z nich cieńsze tniemy nad 1-2 pąkiem – wyrosną z nich nowe pędy, które zakwitną w tym roku.

Cechą tej hortensji jest to, że z każdego zdrowego pąka może wytworzyć do trzech kwitnących pędów, co prowadzi do szybkiego pogrubienia krzewu. Dlatego przycinając gałęzie wyrastające z jednego punktu, należy najpierw usunąć te, które są skierowane do wnętrza korony.

Przycinanie hortensji ogrodowej wiosną

W przypadku hortensji ogrodowej przycinanie nie jest istotną procedurą – bez niego krzewy dobrze rosną i kwitną.

Jednak i je trzeba czasem przyciąć, ponieważ ​​bez odpowiedniej pielęgnacji i cięcia z czasem zagęszczą się nadmiernie, będą wyglądać nieestetycznie, a kwitnienie stanie się skąpe i niepozorne. Hortensje ogrodowe tniemy dopiero, gdy osiągną wiek 2-3 lat.

Hortensja ogrodowa jest znacznie mniej odporna na mróz. Jesienią w ogóle nie ruszamy rośliny, ponieważ uszkodzenia podczas przycinania mogą niekorzystnie wpłynąć na hibernację krzewu.

Wiosenne przycinanie krzewów tego gatunku powinno być również delikatne – można usunąć nie więcej niż jedną czwartą całkowitej liczby pędów.

Krzewy kwitną na świeżych pędach, które wyrosły z pąków na utworzonych na zeszłorocznych. Ta cecha hortensji ogrodowej wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na przycinanie. Należy je przeprowadzać ostrożnie, starając się wykonać kilka zadań jednocześnie: odmłodzić i uatrakcyjnić krzew, stymulując i nie zakłócając jego kwitnienia.

Schemat przycinania hortensji ogrodowej

Obowiązkowym punktem jest cięcie sanitarne: usuwamy pędy suche, połamane, chore i przemarznięte.

Pozbywamy się starych, zdrewniałych gałęzi starszych niż 4-5 lat.

Pędy zagęszczające koronę oraz nadmiar pędów u podstawy również należy usunąć.

Głównym warunkiem przycinania hortensji ogrodowej jest zachowanie pędów, które wyrosły w ciągu ostatniego sezonu i jeszcze nie zakwitły. Podczas formowania warto pamiętać o tym, że młode pędy, które wyrosły z pąków bliżej wierzchołka zeszłorocznego pędu, kwitną łatwiej niż te, które wyrosły bliżej podstawy krzewu.

Niektóre współczesne odmiany hortensji ogrodowej (Green Shadows, Hopcorn, Hanabi Rose, Freepon, Endless Summer) uprawiane w łagodnym klimacie potrafią kwitnąć nie tylko na młodych, ale i na starych pędach. W przypadku takich roślin zaleca się minimalne tylko przerzedzanie i przycinanie sanitarne.

Hortensję ogrodową odmładzamy po osiągnięciu przez krzew wieku 4-5 lat lub po uszkodzeniu przez szkodniki lub chorobę. Przeprowadzamy radykalne przycinanie wszystkich pędów do wysokości 40-80 cm W bieżącym sezonie po takiej procedurze roślina nie zakwitnie, ale w kolejnym znów zachwyci luksusowymi kwiatami. W zimnych rejonach zamiast jednego radykalnego przycinania zaleca się co 3 lata skracać niektóre stare gałęzie do długości 30-40 cm.

Ogólną zasadą dla wszystkich hortensji jest to, że stopień przycinania wpływa na czas i jakość kwitnienia.

Przy mocnym przycinaniu, do dwóch pąków, krzew potrzebuje więcej czasu na wyhodowanie młodych pędów – co oznacza, że kwitnienie przychodzi później, a kwiatostany są będą duże i będzie ich więcej.

Delikatne przerzedzanie sprzyja wczesnym zakwitom, ale będą one mniejsze i rzadsze.

Umiarkowany stopień przycięcia (do 4 pąków) nieznacznie opóźnia kwitnienie, a pozwala uzyskać średniej wielkości kwiatostany.

Hiacynty można rozmnażać w nieskończoność – skuteczna metoda z jednej cebulki

Woda buraczana na kwitnienie: jak przygotować i stosować ten nawóz