Jakich roślin nie sadzić obok pomidorów: można stracić cały plon

Pomidory to bardzo często najważniejszy plon ogrodnika. Nie są one niestety bezobsługowe i trzeba się przy nich nachodzić, ale chyba żadna inna roślina ozdobna czy warzywna nie daje tyle satysfakcji z powodzenia uprawy.

Dlatego nawet jeśli poniosłeś już porażkę nie poddawaj się i próbuj. Naprawdę warto, bo smak własnych pomidorów i radość z uprawy jest nie do porównania z niczym.

Oto kilka wskazówek, które mogą znacząco wpłynąć na plony.

Jak sadzić pomidory

Odległość między sadzonkami pomidora jest ważnym elementem zdrowych roślin. Prawidłowa odległość zależy od tego, jaką odmianę pomidora się uprawia. Ogólnie jednak można przyjąć, że idealna odległość dla pomidorów wynosi od 60 do 90 cm. Ale 40 cm to absolutne minimum.

Na plony oprócz odpowiednich warunków glebowych, składników odżywczych i wody ogromny wpływ mają choroby i szkodniki. Jak się okazuje obecność innych roślin w pobliżu może mieć duży wpływ na te czynniki.

Najgorsi „sąsiedzi” pomidorów

Absolutnie najgorsze sąsiedztwo dla pomidora to ziemniak i kukurydza. Te kultury są równie wymagające pod względem składników odżywczych jak pomidory. Rośliny o podobnym systemie korzeniowym korzystające z minerałów w tych samych warstwach gleby rywalizują o nie między sobą, co im nie służy. Przy tym są podatne na te same choroby np. zarazę ziemniaczaną, a dodatkowo atakują je te same szkodniki np. stonka czy drutowce. Ryzyko utraty plonów w takim sąsiedztwie jest wielokrotnie wyższe. Bakłażan zaś jest bardzo wrażliwy na choroby odglebowe przenoszone przez pomidora, co nie sprzyja ani jednemu ani drugiemu.

Kiepskim sąsiadem pomidorów jest także orzech włoski, który mocno zacienia i jest bardzo żarłoczny. Pomidor zaś potrzebuje dużo słońca i również bardzo dużo minerałów i wody.

Do innych niezalecanych sąsiadów należą: ogórki, głównie ze względu na rywalizację o światło i wodę, oraz fakt, że obie kultury mogą się wzajemnie zacieniać. A także groch, koper włoski fenkuł i melisa.

Najlepsi „towarzysze” pomidorów

Towarzystwo zaś niektórych roślin jest dla pomidorów wskazane.

Niektóre rośliny, takie jak cebula, czosnek czy szparagi, odstraszają owady, które szkodzą pomidorom. Bardzo korzystne jest dla pomidorów towarzystwo bazylii. Te rośliny dobrze się komponują nie tylko na talerzu, ale także w ogrodzie. Bazylia odstrasza niektóre szkodniki, a także poprawia ich aromat owoców pomidora.

Wysokie pomidory zapewniają cień dla szpinaku, rukoli i sałaty. Szparagi zaś odstraszają szkodniki atakujące pomidory. Pietruszka i mięta odstraszają inne szkodniki.

Aspiryna dla roślin w celu zwiększenia plonów: wynik jest niesamowity

Jak pomóc swoim roślinom w ogrodzie w czasie upałów