Jak pomóc swoim roślinom w ogrodzie w czasie upałów

Doświadczyliśmy właśnie w większości regionów rekordowych jak na czerwiec temperatur.

Takie upały są trudne do wytrzymania dla ludzi, ale także dla roślin w ogrodzie. A przed nami wciąż kilkudniowa fala bardzo wysokich temperatur bez deszczu.

Jak pomóc swoim roślinom przetrwać upały bez szkody.

Najważniejsze jest oczywiście nawadnianie. Jednak trzeba pamiętać, że trzeba to robić umiejętnie żeby im bardziej nie zaszkodzić zamiast pomóc.

Najbardziej zagrożone w czasie wysokich temperatur są rośliny, które zostały niedawno posadzone i okres adaptacyjny do nowych warunków jeszcze nie minął.

Takie rośliny będą bardzo wrażliwe na promienie słoneczne i niedobory wody bardziej niż inne.

Podlewanie

Musimy zadbać o ich nawodnienie, ale w żadnym wypadku nie zimną wodą prosto z sieci bądź studni. Woda musi być odstana i i tylko nieco chłodniejsza od powietrza. W przeciwnym razie to będzie zbyt duży szok dla rośliny i może nie przetrwać.

Pamiętamy też żeby w żadnym razie nie podlewać roślin po liściach szczególnie tych znajdujących się w pełnym słońcu, ponieważ dojdzie do poparzenia.

Zacienianie

Kolejnym działaniem, które warto podejmować w tak niesprzyjających warunkach jest zacienienie roślin. Jeśli to możliwe roślinom delikatniejszym, jeszcze dobrze nie ukorzenionym dobrze jest przygotować najprostszą choćby osłonę przed pełnym słońcem. Wystarczą patyki i kawałek agrowłókniny.

Ściółkowanie

I wreszcie ściółkowanie. Ma ogromną zaletę, ponieważ zatrzymuje wilgoć w ziemi, zmniejsza powierzchnię parowania i wysuszania korzeni. Pamiętamy o tym, żeby ściółkować nawodnioną glebę, nie suchą np. po deszczu.

A jak ratować rośliny, które wyraźnie przywiędły od słońca?

Przede wszystkim zacienić i podlać. Polewać oczywiście odstaną wodą i nie na raz dużo, tylko podlewamy co kilkanaście minut kilkakrotnie i obserwujemy.

Rośliny w doniczkach są bardziej narażone na odwodnienie. Najlepiej zanurzyć je całe w wodzie, byle nie w pełnym słońcu. Po godzinie powinny odżyć.

Trzeba bacznie obserwować, ponieważ łatwo przeoczyć sygnały, że roślina omdlewa z braku wody, a im szybciej zauważymy objawy tym szybciej pomożemy roslinie sie zregenerować.

Jakich roślin nie sadzić obok pomidorów: można stracić cały plon

Jak karmić pomidory podczas kwitnienia, aby uzyskać dobre zbiory