w

Jak zrobić w domu olej rokitnikowy – „płynne złoto”, które chroni i regeneruje organizm

Olej rokitnika, to jeden z najcenniejszych naturalnych produktów, który możemy wykorzystać dla ochrony i poprawy zdrowia.

Choć w Polsce rokitnik jest uprawiany głownie w celach dekoracyjnych, tłoczony z owoców lub nasion rokitnika olej jest wyjątkowym produktem prozdrowotnym dla człowieka.

Ten dostępny w sklepach ze zdrową żywnością pozyskiwany jest w procesie tłoczenia. W aptekach dostępne są preparaty zawierające olej rokitnikowy. Olej wykonany w domu, poprzez macerację owoców rokitnika w oleju, ma słabsze działanie, ale i jemu nie brakuje mu wspaniałych właściwości leczniczych.

Olej z rokitnika – przepis

Składniki

  • 150 g rokitnika zwyczajnego
  • 200 ml oliwy z oliwek
  • 300 ml słoik lub butelka najlepiej z ciemnego szkła

Sposób przygotowania

Owoce rokitnika dokładnie myjemy, a następnie pozostawiamy do osuszenia aby uniknąć fermentacji.

Wysuszone owoce (całe lub rozgniecione) przekładamy do słoika i zalewamy oliwą. Zakręcamy, odstawiamy w ciemne miejsce na 30 dni (gdy owoce są rozgniecione) lub na 60 dni (gdy są całe). A po tym czasie przecedzamy. Przechowujemy około roku.

Do oleju można użyć wysuszonych samych skórek, jeśli pozyskujemy sok z rokitnika. Po wyciśnięciu soku, maceracji poddajemy pozostałe skórki i resztki suchego miąższu.

Olej wytłaczany z nasion lub owoców w procesie tłoczenia jest wartościowszy. Taki samodzielnie przygotowany posiada około 1/4 jego właściwości. Nie można jednak zapominać o właściwościach oleju transferowego (w naszym przypadku oliwy z oliwek), połączenie ich sprawia, że ​​jest naprawdę wartościowy. Zamiast oliwy można użyć oleju lnianego, a wówczas będzie jeszcze bardziej wartościowy.

Olej z rokitnika, można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ma ogromne korzyści dla skóry. Działa głęboko nawilżając, odżywczo i przeciwstarzeniowo. Utrzymuje młodość skóry i redukuje widoczność zmarszczek.

Sposób podawania

Można spożywać 1 łyżeczkę olejku z rokitnika 3 razy dziennie. Dla maksymalnego efektu stosować na pól godziny przed posiłkiem. Kurację można wykonywać przez 1 miesiąc, kilka razy w roku.

Olej z rokitnika zwyczajnego — zalety

Olej z owoców rokitnika, jest skoncentrowanym źródłem składników odżywczych. Zawiera obfite ilości witaminy A, witaminy E i witaminy C. To trio przeciwutleniacry chroni organizm przed chorobami. Rokitnik zawiera także witaminy Bl, B2, B6, B9, K, P. aminokwasy (18 sztuk), minerały (wapń, żelazo, potas, selen, fosfor, miedź, cy0), zdrowe tłuszcze (Omega-3, Omega – 7, Omega-9), lecytyna i przeciwutleniacze (karotenoidy, związki 001103, katechiny, garbniki).

  • Chroni tętnice wieńcowe.
  • Wzbudza wszelkie procesy odnowy tkanek, przyspiesza gojenie ran, owrzodzeń, nadżerek, oparzeń, odmrożeń.
  • Pobudza produkcję i wydzielanie żółci.
  • Działa przeciwzapalnie na skórę, żołądek, jelita, tkanki macicy, jajników, jajowodów, pochwy, cewki moczowej, nerek.
  • Hamuje procesy przerostu gruczołu krokowego.
  • Zapobiega stłuszczeniu i marskości wątroby.
  • Stabilizuje strukturę siatkówki i naczyniówki oka.
  • Pobudza produkcję immunoglobulin.
  • Wspomaga regenerację, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Wskazania

Podawanie oleju z rokitnika zaleca się przy:

Niskiej odporności, awitaminozie, wrzodach żołądka i jelit, podwyższonym cholesterolu i trójglicerydach, przeziębieniach, chorobach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, zaparciach, miażdżycy, stanach zapalnych narządów płciowych i gruczołów sutkowych.

Stosowany zewnętrznie działa leczniczo na trądzik, egzemę, oparzenia, zapalenie skóry, odleżyny, rozstępy, złuszczające się paznokcie, grzybicę, łuszczycę itp.
Można go również używać do poprawy stanu włosów i skóry głowy.

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania olejku rokitnikowego u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży, matek karmiących, osób z problemami krzepliwości krwi lub niedociśnieniem.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło:
leacurivechi.ro/remedii/ulei-de-catina-obtinut-prin-transfer–123,
rozanski.li/181/olej-rokitnikowy-oleum-hippophae/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28526097/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29166576/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31892138/
Miniatura wpisu: fabricatinromania.info