w

Trzy zasady udanego sadzenia cebuli na zimę: porady ekspertów

Wiele osób decyduje się na sadzenie jesienią. Sadzenie cebuli zarówno przed zimą, jak i wiosną ma swoje zalety i wady.

Sadzenie jesienią pozwala na uzyskanie wcześniejszych zbiorów. Wiele odmian cebuli świetnie znosi mrozy, a zimy są u nas coraz łagodniejsze.

Żeby jednak uprawa zimowa była udana eksperci zalecają zwrócenie uwagi na trzy ważne punkty.

Rozmiar materiału do sadzenia

Wielu letnich mieszkańców bardziej martwi się rodzajem cebuli lub jej jakością. To oczywiście jest również ważne, ale nie należy zapominać o ważniejszym: zimą zwyczajowo sadzi się małe cebule, których rozmiar jest mniejszy niż jeden centymetr.

Ten rodzaj materiału do sadzenia pozwoli Ci zebrać wyjątkowo udane zbiory w przyszłym roku.

Dobry czas

Wcześniej pogoda była bardziej przewidywalna, więc można było posługiwać się uniwersalnymi terminami sadzenia. Teraz nawet w listopadzie pogoda może być bardzo ciepła.

Dlatego bierzemy pod uwagę zmieniające się prognozy i staramy się wychwycić właściwy termin czyli około 21 dni przed prognozowanymi przymrozkami (długoterminowym spadkiem temperatur poniżej zera).

Wybór miejsca

Ten punkt jest również bardzo ważny. Cebula najlepiej udaje się na grządce, na której rosły poplony, rośliny strączkowe, dynie lub pomidory.

Oczywiście po za powyższymi istotne jest także posadzenie cebul tak by nie narażać jej na zastój wody, w przeciwnym wypadku zgnije. Pamiętamy także by nie sadzić jej za głęboko (na około 2 cm). Warto także zastosować ściółkę, żeby zapewnić ochronę przed mrozem.