Genialne! Zamienił gruz w eleganckie kwietniki

Zburzyłeś stary budynek, skułeś ścianę i teraz masz dużo cegieł lub pustaków? I choć na wykorzystanie dobrze odzyskanych cegieł czy pustaków pomysłów nie brakuje, a nawet można je korzystnie sprzedać, to na ogół takie materiały zostają w większości uszkodzone podczas rozbiórki i duża część z nich nadaje się już tylko na gruz.

Tymczasem nawet takim uszkodzonym bloczkom czy cegłom można dać drugie życie. Na przykład można zamienić je w eleganckie kwietniki lub ogrodzenie jak pewien użytkownik Youtuba.

Jak zrobić kwietnik z cegieł lub pustaków:

Potrzebne materiały:

  • cegły lub pustaki;
  • cement;
  • narzędzia;
  • metalowa siatka lub drut;
  • farba akrylowa;

Wykonanie:

1. Przed rozpoczęciem pracy wszystkie cegły czy pustaki wybrane do stworzenia klombu muszą być dobrze oczyszczone z resztek cementowych. Wygodnie jest to zrobić za pomocą sztywnej lub metalowej szczotki.

Następnie wyrównujemy miejsce wybrane na kwietnik czy klomb i układamy na nim z posiadanego materiału pożądany kształt łącząc poszczególne części cegieł/pustaków cementem.

Mieszankę cementowa przygotowujemy łącząc 2 części piasku i 1 część cementu. Dodajemy wodę by powstała konsystencja łatwa w użyciu, nie nazbyt gęsta, ale nie lejąca.

2. Od góry wzmacniamy konstrukcję metalową siatką lub drutem.

3. Obrzucamy konstrukcję mieszanką cementową, nadając jej pożądany kształt.

4. Mieszankę pozostawiamy do wyschnięcia na około 1 godzinę, a następnie na jej powierzchni rysujemy – wycinamy ostateczny wzór i fakturę, w naszym przypadku jest to imitacja muru.

Nożem wykrawamy fragmenty betonu, by imitowały ułożone kamienie skalne. Zostawiamy cement do całkowitego wyschnięcia na około 5 dni.

5. Po tym czasie przygotowujemy mieszankę farby akrylowej i podkładu w stosunku 2,5 do 1. Pędzelkiem oczyszczamy z pyłu i kurzu i malujemy naszą konstrukcję na wybrany kolor. Najwygodniej i najszybciej to zrobić za pomocą pistoletu natryskowego.

6. Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, ściany kwietnika można pokryć innymi kolorami, dzięki czemu można uzyskać efekt teksturowania. W pokazanym przykładzie druga farba jest żółta. Nałożona została gąbką ruchami wklepującymi.

Szczeliny i wgłębienia pozostają niezamalowane i przez nie widoczna jest warstwa pierwszej farby. Wreszcie ostateczny kolor, w tym przypadku to biały. Również nałożony gąbeczką lekkimi ruchami cienką warstwą.

7. Teraz pozostało tylko wypełnić klomb ziemią

i posadzić rośliny. Gotowe!

Poniżej link do filmu o tym, jak samemu zrobić taki kwietnik z uszkodzonych cegieł lub pustaków i cementu.

Źródło i Fotografie: youtube.com

Czy ziemniaki trzeba karmić?

Nie spodziewałem się takich zbiorów na mojej działce: a to dzięki cudownemu nawożeniu ogórków