w

Jak umyć starą ulubioną patelnię: świetne narzędzie, które polecam wszystkim

Czasami warstwa spalonego tłuszczu i sadzy na patelni lub rondlu jest tak silna, że ​​po prostu nie da się jej domyć.

Oczywiście patelnie teflonowe czy granitowe doprowadzone do takiego stanu do niczego się już nie nadadzą, ale coraz więcej kucharzy docenia stare dobre patelnie metalowe i żeliwne.

Aby dokładnie wyczyścić patelnię, potrzebujesz niewiele:

Potrzebne składniki

• 5 litrów wody;

• 100 g sody kalcynowanej;

• 100 g Klej krzemianowego, biurowego w płynie;

• 100 gram musztardy w proszku lub mydło szare starte na grubej tarce

Procedura czyszczenia

Po skompletowaniu niezbędnych składników zakładamy na ręce gumowe rękawiczki, otwieramy okno do wentylacji i stawiamy na ogniu duży garnek z wodą, w którym zmieści się Twoja patelnia lub rondel. Jeśli nie masz takiego zrób roztwór w mniejszym garnku i przelej do wiadra lub miski.

Doprowadzamy do wrzenia, a następnie dorzucamy sodę, potem klej, a na koniec musztardę w proszku, cały czas dokładnie mieszając płyn.

Teraz na patelnię wkładamy naczynia do umycia, przykrywamy pokrywką i czekamy od 20 do 60 minut, w zależności od wieku spalenizny.

Następnie wyłącz ogień, schłódź wodę, wyjmij z niej patelnię i z łatwością usuń przypalony tłuszcz. Nie trzeba nawet czyścić metalową gąbką, powinien sam odpaść. Przepis jest stary, sprawdzony.

Wynik będzie imponujący.

Zapobieganie

Najlepiej nie dopuścić do zanieczyszczenia i nie pozwolić, aby pokryła się grubą warstwą węgla. I na to jest sposób.

Tuż przed gotowaniem dno patelni należy nasmarować olejem, a następnie wstawić na pół godziny do piekarnika rozgrzanego do 200°C.

Możesz też posypać solą dno patelni i postawić na średnim ogniu, gdzie będzie się grzać przez pół godziny. W tym czasie należy okresowo przesuwać po dnie drewnianą lub silikonową szpatułką, aby sól do niej nie przywierała.

Po 30 minutach schłodzić, usunąć sól, posmarować dno olejem roślinnym i patelnia jest gotowa do użycia.

Źródło: syl.ru, Miniatura wpisu: youtube.com