Czasami warstwa spalonego tłuszczu i sadzy na patelni lub rondlu jest tak silna, że po prostu nie da się jej domyć.
Oczywiście patelnie teflonowe czy granitowe doprowadzone do takiego stanu do niczego się już nie nadadzą, ale coraz więcej kucharzy docenia stare dobre patelnie metalowe i żeliwne.
Aby dokładnie wyczyścić patelnię, potrzebujesz niewiele:
Potrzebne składniki
• 5 litrów wody;
• 100 g sody kalcynowanej;
• 100 g Klej krzemianowego, biurowego w płynie;
• 100 gram musztardy w proszku lub mydło szare starte na grubej tarce
Procedura czyszczenia
Po skompletowaniu niezbędnych składników zakładamy na ręce gumowe rękawiczki, otwieramy okno do wentylacji i stawiamy na ogniu duży garnek z wodą, w którym zmieści się Twoja patelnia lub rondel. Jeśli nie masz takiego zrób roztwór w mniejszym garnku i przelej do wiadra lub miski.
Doprowadzamy do wrzenia, a następnie dorzucamy sodę, potem klej, a na koniec musztardę w proszku, cały czas dokładnie mieszając płyn.
Teraz na patelnię wkładamy naczynia do umycia, przykrywamy pokrywką i czekamy od 20 do 60 minut, w zależności od wieku spalenizny.
Następnie wyłącz ogień, schłódź wodę, wyjmij z niej patelnię i z łatwością usuń przypalony tłuszcz. Nie trzeba nawet czyścić metalową gąbką, powinien sam odpaść. Przepis jest stary, sprawdzony.
Wynik będzie imponujący.
Zapobieganie
Najlepiej nie dopuścić do zanieczyszczenia i nie pozwolić, aby pokryła się grubą warstwą węgla. I na to jest sposób.
Tuż przed gotowaniem dno patelni należy nasmarować olejem, a następnie wstawić na pół godziny do piekarnika rozgrzanego do 200°C.
Możesz też posypać solą dno patelni i postawić na średnim ogniu, gdzie będzie się grzać przez pół godziny. W tym czasie należy okresowo przesuwać po dnie drewnianą lub silikonową szpatułką, aby sól do niej nie przywierała.
Po 30 minutach schłodzić, usunąć sól, posmarować dno olejem roślinnym i patelnia jest gotowa do użycia.