Co zrobić z benjaminem, żeby nie zrzucał liści na zimę

Figowiec benjamiński (Ficus benjamina), powszechnie określany jako fikus benjamin może zrzucać liście z powodu niewłaściwej pielęgnacji.

Figowiec jest symbolem dobrobytu, bogactwa i harmonii w rodzinie. Dziś o tym co trzeba robić aby figowiec Benjamina pozostał gęsty i bujny przez cały rok.

Przeciągi

Fikusy nie lubią przeciągów, a mimo to większość hodowców kwiatów wystawiła doniczkę z rośliną na balkon lub podwórko i wie, że nic się nie stało.

W sezonie letnim fikus zniesie przeciągi. Zdecydowanie gorzej zareaguje na nie w okresie jesiennym, nawet gdy jest ciepło. Roślina jest osłabiona, ponieważ znajduje się w stanie spoczynku, przeciągi są chłodniejsze i w efekcie roślina silnie się zestresuje i zareaguje z rzuceniem liści.

Przestawianie

Ten gatunek tego nie lubi. Ale kiedy fikus zostanie przeniesiony w okresie aktywnego wzrostu, gdy jest pełen sił witalnych, zwykle łatwo radzi sobie z tym czynnikiem stresowym, zrzuci najwyżej kilka liści i na tym koniec.

W okresie spoczynku rośliny stają się szczególnie wrażliwe. Zimą wilgotność powietrza spada na skutek pracy urządzeń grzewczych, zmniejsza się dopływ świeżego powietrza i do tego dochodzi przeprowadzka w nowe miejsce.

Ale największy stres figowiec odczuwa z powodu zmiany oświetlenia, a raczej orientacji względem źródła światła. Jeśli naprawdę musisz przenieść go w nowe miejsce, trzeba zminimalizować zmiany:

  • wbij zapałkę w podłoże w pobliżu krawędzi, aby dokładnie zaznaczyć, jak roślina stała;
  • po przeniesieniu umieść fikusa dokładnie tak, jak poprzednio, aby kąt padania światła się nie zmienił;

Jest to roślina kochająca światło, która łysieje z powodu braku światła. Najlepiej umieścić go w pokoju z oknami skierowanymi na południe i bliżej okna.

Spryskiwanie

Fikusy potrzebują dużej wilgotności, szczególnie zimą. Kiedy urządzenia grzewcze są włączone, powietrze staje się szczególnie suche. Większość kwiaciarni spryskuje liście i tak często, jak to możliwe.

Ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli jest 16°C lub mniej, nie możesz spryskać bezpośrednio liści – im niższa temperatura, tym szybciej liście opadną. Wtedy obok doniczek należy ustawić miski z wodą, a na grzejnik położyć mokry ręcznik.

Szczególnie niebezpieczne jest opryskiwanie rośliny wieczorem lub w nocy.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że figowiec nadmiar wilgoci znosi gorzej niż suszę. Dlatego podlewanie przeprowadza się dopiero po całkowitym wyschnięciu gleby. Zimą wystarczy raz na 8-10 dni.

Przycinanie

Jeśli benjamin nie jest przycinany i szczypany regularnie, obrazi się i straci koronę. Przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną.

Karmienie

Figowiec potrzebuje azotu wiosną i latem. Nie wymaga nawożenia potasowo-fosforowego jesienią i dokarmiania zimą.

Do wody do nawadniania dodaje się kwas bursztynowy w ilości 1 tabletki na 1 litr wody.

Oprócz dobrze znanych przyczyn opadania liści fikusów, istnieją banalne, oczywiste, ale na które hodowcy rzadko zwracają uwagę. Jeśli nie zostaną one wzięte pod uwagę, roślina będzie łysieć zimą szybciej niż z powodu typowych zaniedbań jak przelanie lub przesuszanie.

Tylko 2 składniki! Nie będziesz w stanie przestać ich jeść!

Jak ugotować fasolę by nie rozpadała się i nie powodowała wzdęć?