Dietetyczka: Daj dziecku kromkę chleba z masłem i dżemem, a nie miskę płatków

Dietetyk dr Mihaela Bilic przestrzega rodziców: dieta niskotłuszczowa nie jest zalecana dla dzieci! Aby zapewnić zdrowy rozwój, umieść na talerzu mniej więcej tyle jedzenia, ile zmieściłoby się dziecku w dwóch dłoniach. Przy tym musisz pamiętać: dziecko musi jeść wysokiej jakości tłuszcze.

Czy śniadanie złożone z płatków jest dobre? NIE.

„Dziecko nie powinno mieć ograniczonej diety, ponieważ rośnie i potrzebuje tłuszczów.

Żywność dietetyczna to niezdrowa, w przypadku dzieci, żywność. Tłuszcz jest podstawowym substratem dla wzrostu i dziecko powinno jeść tłuszcze. Dziecko potrzebuje wysokiej jakości tłuszczów.

Obowiązkowo dzieci muszą jeść masło, pić pełne mleko. To nie przypadek, że dzieci lubią frytki’ – mówi Mihaela Bilic

Dzieci potrzebują tłuszczów do harmonijnego wzrostu. Układ nerwowy dziecka rozwija się na bazie tłuszczu.

Nie wolno dziecku być na diecie eliminacyjnej w jakiejkolwiek formie, chyba, że w szczegolnych przypadkach i pod ścisłym nadzorem lekarza.

Należy nauczyć dziecko jedzenia warzyw.

„Domowe słodycze nie szkodzą, jeśli nie są spożywane w nadmiarze, a tradycyjny pudding ryżowy, czy budyń jest znacznie zdrowszy niż płatki zbożowe.

Dziecko jest naśladowcą i wartościowa kuchnia domowa i dobre nawyki mają silny wpływ na jego zdrowie i życie w przyszłości.

Jeśli zależy nam na naszych dzieciach, moja rada brzmi: gotujmy w domu i jedzmy razem, przynajmniej raz dziennie, na koniec dnia, aby cała rodzina usiadła przy stole. W przeciwnym razie dzieci czują się opuszczone, samotne i zwracają się ku jedzeniu.

Nie zabraniajmy dzieciom określonych produktów, te mniej wskazane, na przykład słodkie, mogą jeść tylko nie codziennie. Niech słodkie naleśniki będą alternatywą i urozmaiceniem dla kanapki, jajecznicy czy sałatki, a nie je zastępują. Raz w tygodniu nie zaszkodzą.

Płatki zbożowe zostały wynalezione przez Amerykanów, gdy zdali sobie sprawę, że muszą wykarmić cały naród czymś tanim. Dodali do nich cukier, reklamę i nagle stały się obowiązkowe na śniadanie. Nie mają żadnej przewagi nad normalnym, domowym posilkiem. Dziecku wolałabym położyć kromkę chleba z masłem i dżemem, która ma tyle kalorii, co płatki zbożowe, a jest dla niego bardziej wartościowa odżywczo. Musimy wrócić do prostoty, w przeciwnym razie europejskie dzieci i całe spoleczeństwa będą zmagać się z podobnymi wskaźnikami chorób i otyłości co amerykańskie. Te nawyki są szalenie trudne do zmiany.” – powiedziała lekarz Mihaela Bilic.

Mihaela Bilic to jedna z najbardziej cenionych i poszukiwanych dietetyków, ekspert żywienia dzieci i młodzieży. Autorka prac, książek. Propagatorka tradycyjnego żywienia domowego i zup, jako najbardziej zbilansowanej, zdrowej i bezpiecznej diety.

Mihaela Bilic wyjaśniła na swojej stronie na Facebooku, że zupa jest najzdrowszą potrawą, którą każda gospodyni domowa może łatwo i ekonomicznie przygotować.

„Dietetycy na całym świecie przyznali, że „od czasu zupy nie wynaleziono nic bardziej zbilansowanego w żywieniu.

We Francji wieczorny posiłek nie jest nazywany obiadem, ale „souper”, ponieważ istnieje zwyczaj jedzenia tylko zupy wieczorem. Zupę podawano także jako jedyne danie w pierwszych restauracjach, produkt ten uznano za idealny do „przywrócenia” siły roboczej, czy żywienia wojska w trudnych warunkach.

Nic nie nasyca lepiej i nie jest bardziej ekonomiczne niż garnek zupy. Pożywna zupa to kompletne i zbilansowane danie. Mamy w nim warzywa, makaron / ryż lub ziemniaki, trochę mięsa lub ryby i dużo wody.

Zupa nawadnia, rozgrzewa i odżywia przy stosunkowo niewielkiej ilości kalorii. Nie mowa tu o zupie z dwucentymetrową warstwą tłuszczu na powierzchni ani o takiej, do której nakładamy 4 łyżki kwaśnej śmietany.

Niezależnie od tego, czy są to warzywa czy mięso, czy jesz ją na ciepło lub na zimno, czy też jest kwaśna czy słodka, miej zupę w swojej codziennej diecie.

To najprostszy sposób na zjedzenie warzyw dla dzieci i osób starszych, przyrządza się ją szybko i wystarcza na 2 dni.

Ogromną zaletą zupy jest to, że nasyca się i utrzymuje pełny brzuch przez 2-3 godziny.”

Dr Bilic jest także entuzjastką jedzenia lokalnego, które w najlepszy sposob zaspokaja potrzeby żywieniowe i nie pozbawia żywności wartości, których utrata nastepuje w wyniku długiego przechowywania i transportu.

„Nic nie zadowala nas lepiej niż dania, z którymi dorastały pokolenia przed nami. Dodatkowo lokalne składniki tworzą dobrą chemię z naszym profilem genetycznym, czyli sprawiają nam przyjemność i zdrowie. Oprócz tego, że musimy trochę zmodernizować nasze metody gotowania i zrezygnować z nadmiaru smażenia, kuchnia tradycyjna jest smaczna i zdrowa.”

Większość dań idealnie łączą produkty ze wszystkich 3 kategorii składników odżywczych: węglowodany, proteiny, lipidy. Niezależnie od tego, czy mówimy o zupach, gulaszach, kapuście czy papryce faszerowanej, warto pochwalić, że łączą one mięso, warzywa i węglowodany (ryż, ziemniaki, fasolka itp) w optymalnych proporcjach. Są zdrowo gotowane, duszone / pieczone. Jeśli dodatkowo wprowadzamy ryby i nie zapomnimy o polencie, kiszonkach, pokrzywie i zieleninie, to możemy sprawić, że kuchnia stanie się źródłem zdrowia, przyjemności i dobrego samopoczucia.

Źródło i fotografie: Mihaela Bilic Facebook, Mihaela Bilic Instagram

Uwielbiasz zbierać grzyby, ale masz daleko do prawdziwych grzybowych miejsc? Możesz zasiać grzyby u siebie!

Spryskaj pomidory wodą i sodą oczyszczoną. To niewiarygodne, jak korzystna jest ta mieszanka