Jak i czym podlewać czosnek w lipcu, aby uzyskać obfite zbiory?

Na miesiąc przed zbiorem czosnku należy go podkarmić, aby zbiory były zadowalające.

W tym okresie końcówki liści zaczynają wysychać. To nie powód do niepokoju, w tym czasie to zjawisko naturalne. W ten sposób roślina kieruje siły na zwiększanie rozmiaru główek zaniedbując nieco zieloną masę.

Pod koniec czerwca zaczyna się podział główek na ząbki.

Stan gleby

Gleba na grządce, gdzie uprawiamy czosnek powinna być stale wilgotna, dlatego eksperci zalecają ściółkowanie gleby. Natomiast na 2 tygodnie przed zbiorem czosnku przestajemy go podlewać.

Usuwanie kwiatów

Jak tylko pojawią się pąki kwiatowe, należy je usunąć. Konieczne jest pozostawienie około 8-10 cm podstawy. Nie dopuszczamy aby na łodyżce utworzyły się nasiona, w przeciwnym razie wpłynie to negatywnie na wielkość główki.

Czym karmić czosnek w lipcu

Wiosną czosnkowi dostarcza się nawozy azotowe (obornik, mocznik), aby zwiększyć zieloną masę. Na miesiąc przed zbiorem należy dostarczyć nawozu fosforowo-potasowego zaś całkowicie wykluczyć azot, ponieważ pogorszy to spoczynek w okresie jesienno-zimowym i zwiększy podatność na choroby. Potas przyczynia się do lepszego odpływu asymilatów z zielonej masy do główek.

Popiół jest uważany za dobry naturalny nawóz potasowy, wystarczy rozpuścić szklankę na wiadro wody. Przygotowany roztwór należy podlewać pod korzenie roślin.

Siarczan potasu nadaje się również jako nawóz. Potrzebujesz 20 gramów substancji na 10 litrów wody. Przed nawożeniem glebę należy podlać samą wodą i poluzować, aby roztwór nie rozpłynął się we wszystkich kierunkach, tylko dotarł do korzeni.

Nawożenie fosforowo-potasowe (mogą to być gotowe nawozy jednoskładnikowe, lub wieloskładnikowe bez azotu) zauważalnie zwiększą rozmiar głów, dzięki czemu zbiory czosnku będą znakomite.

Lipcowy wspomagacz do papryki, pomidorów i ogórków. Pomoże roślinom lepiej rosnąć

Jakie rośliny można sadzić w lipcu, kiedy grządki są stopniowo zwalniane