Jakie rośliny można sadzić w lipcu, kiedy grządki są stopniowo zwalniane

W lipcu ogrodnicy zaczynają zbierać pierwsze zbiory, więc powstają wolne grządki, które można spokojnie zapełnić zapewniając sobie dodatkowe zbiory.

W lipcu stopniowo skraca się długość dnia, co sprzyja plonowaniu niektórych grup warzyw i ogranicza ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe. Jakie zatem rośliny można sadzić w lipcu, aby miały czas urosnąć i wydać plon zanim nastąpi koniec sezonu?

Dlaczego warto sadzić nowe rośliny w lipcu?

Siew lipcowy to dobry pomysł. Istnieją bowiem rośliny, które są lepiej przechowywane zimą, jeśli są zbierane dopiero jesienią, mimo, że mogą wydać plon latem. Dzięki sadzeniu lipcowemu można przedłużyć czas plonowania i zwiększyć wydajność ogrodu warzywnego.

Jakie rośliny można sadzić w lipcu

Zielenina

W lipcu warto ponownie wysiać koperek. W procesie wzrostu roślina ta traci smak. Logiczne jest wykonywanie wysiewów przez cały sezon. Roślina spokojnie toleruje różne zakresy temperaturowe i nie wymaga większej opieki. Dlatego, aby zebrać nowy aromatyczny plon przed samą jesienią, należy go wysiać w lipcu. Można też wysiać pietruszkę naciową i cząber.

Rzodkiewka

Rzodkiewka jest uważana za uprawę wiosenną, której nie można uprawiać latem. To nieprawda, ważne jednak by wybrać odpowiednią odmianę, która nie jest podatna na kwitnienie. Jeśli popełnisz tutaj błąd, plony przepadną. Rzodkiewka lubi wilgoć, dlatego aby ją wyhodować, należy regularnie ją podlewać i monitorować stan gleby. Najlepiej wysiać ją w drugiej połowie lipca.

Burak ćwikłowy

Głównym warunkiem dobrego wzrostu jest wystarczające oświetlenie. A żeby przyspieszyć wzrost buraków, należy używać wąskich grządek i pamiętać o podlewaniu. Wybieramy odpowiednie odmiany późne i siejemy do pierwszej połowy lipca.

Fasolka

Rośliny strączkowe należy dobierać ostrożnie. Ważne jest, aby wybierać odmiany wczesne. Fasola może rosnąć nawet w deszczową i chłodną pogodę. Dlatego nie należy się martwić, jeśli nadszedł wrzesień, a czas zbioru jeszcze nie nadszedł.

Szpinak

– wysiewamy w ostatnim tygodniu lipca, trzeba jednak pamiętać, że siew lipcowy szpinaku bywa zawodny, jeśli panują upały. Szpinak bowiem lubi chłodniejsze temperatury, najlepiej nie przekraczające 15 stopni.

Sałata

– wysiewamy letnie odmiany sałat kruchych i masłowych

Kapusta pekińska

– siejemy w ostatni tydzień lipca

Roszponka

– wschodzi szybko, jest niewymagająca i ładnie plonuje. Jest całkowicie mrozoodporna. Dlatego można ją zbierać nawet późną jesienią.

Marchew

– posianie w lipcu wczesnych odmian pozwoli na zbiór w październiku.

Ogórki

– do 10 lipca można jeszcze sadzić ogórki – ale uwaga tylko odmiany przeznaczone do kiszenia.

Jak i czym podlewać czosnek w lipcu, aby uzyskać obfite zbiory?

Czym spryskać pomidory w lipcu, aby uzyskać obfite i smaczne zbiory