w , ,

CZERWONA CEBULA, cenny domowy środek – jak ją stosować w celach leczniczych

Cebula czerwona to prawdziwy domowy środek leczniczy, szczególnie przydatny zimą, kiedy jesteśmy bardziej podatni na grypę i przeziębienia.

Czerwona cebula zawiera dużo większe ilości przeciwutleniaczy (flawonoidów i polifenoli) niż cebula biała i żółta. Niestety, najwięcej przeciwutleniaczy znajduje się w skórce, którą zdejmujemy.

Eksperci twierdzą, że czerwona cebula traci około 75% zawartości antocyjanów i prawie 20% zawartości kwercetyny w wyniku nadmiernego obierania.

Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, kwas foliowy i wiele przeciwutleniaczy. Jednak flawonoidy są w dużej mierze odpowiedzialne za aktywność przeciwutleniającą, immunostymulującą i przeciwnowotworową opisywaną w badaniach naukowych.

Cebula jest jednym z tych pokarmów, które powinny być spożywane codziennie ze względu na swoje niezwykłe działanie tonizujące, profilaktyczne i terapeutyczne.

Staraj się codziennie jeść 1 małą czerwoną cebulę, a będziesz chroniony przed wieloma chorobami.

• Atak paniki, bezsenność

Czerwona cebula ma specjalne działanie uspokajające, które może pomóc złagodzić załamania nerwowe lub uspokoić atak paniki.

Metoda jest prosta: zmiażdżyć małą czerwoną cebulę pięścią i wdychać silny zapach, który wydziela. Aby oczyścić powietrze w pomieszczeniu i usunąć zarazki, poprawić oddychanie i dobrze się wyspać, pokrój cebulę na ćwiartki i połóż na serwetce blisko łóżka. Lub możesz po prostu zjeść czerwoną cebulę na obiad.

• Przeziębienie, kaszel, ból gardła

Skutecznym lekarstwem na przeziębienie i związane z nim objawy jest syrop z czerwonej cebuli. Weź 3 czerwone cebule, drobno posiekaj, a następnie zagotuj ze 150 ml wody i odrobiną brązowego cukru. Pozostaw do wrzenia na 5 minut, a następnie przecedź i wypij 4-5 łyżeczek schłodzonego syropu.

Starożytne plemiona stosowały sok cebulowy w połączeniu z miodem w leczeniu kaszlu i przeziębienia u dzieci.

Mieszali 1 łyżeczkę surowego soku z cebuli z 1 łyżeczki miodu i pozostawiali na 3-4 godziny do namoczenia, po czym podawali syrop choremu dziecku.

• Zapalenie zatok

Zmiażdż 2 czerwone cebule i zagotuj je ze skórką w misce z 1 litrem wody. Doprowadzić do wrzenia przez 5 minut, a następnie wdychaj gorącą parą przez 10-15 minut wieczorem przed snem.

• Ból głowy

Poręcznym lekarstwem na ból głowy lub migrenę jest okład z czerwonej cebuli. Cebulę pokroić w krążki i położyć na długim kawałku tkaniny lub gazy. Zawiąż głowę szmatką i pozwól jej działać uspokajająco przez kilka minut.

• Bóle stawów i bóle reumatyczne, dna, stany zapalne

Czerwona cebula ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Postępuj w następujący sposób: pokrój czerwoną cebulę w plasterki (krążki). Owiń go kawałkiem gazy i podgrzej kompres na wieczku na bemarze. Gdy się rozgrzeje, nałóż go na bolesne miejsce.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.

Źródło: lataifas.ro, Miniatura wpisu: freepik.com