Cięcie róż jest zadanie bardzo ważnym, dzięki niemi krzewy stają się silniejsze, a kwitnienie obfitsze.
Ale żeby tak było cięcie musi zostać przeprowadzone prawidłowo. Niestety wielu ogrodników popełnia błędy podczas cięcia, lub co gorsze nie przeprowadza go wcale.
Kwitnące krzewy róż wyglądają cudownie! Jednak prędzej czy później kwitnienie niestety przemija i całe piękno znika.
Jest to całkiem naturalne, podobnie jak fakt, że teraz trzeba przeprowadzić ważne zabiegi, aby ponownie kwiaty mogły cieszyć oczy w przyszłym roku. A jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie.
Popularny błąd ogrodników
Wiele osób uważa, że ze zwiędłej róży należy usunąć tylko okrywę nasienną — a to jest przekonanie nie tylko skrajnie niepoprawne, ale i szkodliwe dla róż.
W takim przypadku róża całą swoją siłę skieruje na wsparcie łodygi podczas, gdy czeka ją ważne zadanie: jak zawiązanie pąków.
Zasady podczas cięcia róż
Główną zasadą przy przycinaniu róż jest nie bać się i zdecydowanie przycinać łodygę do pierwszego „prawdziwego” liścia. W zależności od odmiany pierwszy prawdziwy liść ma 5 lub 7 listków. Oznacza to, że wszystkie gałązki z trzema listkami tniemy razem ze zwiędłym kwiatem i łodygą.
Drugą zasadą, jaką należy przestrzegać podczas przycinania, jest wybór pąka skierowanego na zewnątrz krzewu, zwłaszcza jeśli chodzi o hybrydowe róże herbaciane. W takim przypadku przycinanie może być mocniejsze i przypadać na drugi prawdziwy liść.
Jeśli na róży masz już odgałęzienia w kilku miejscach, warto przestrzegać zasady „bez żalu” i preferować dolny pęd, przycinając pierwszy od góry. W ten sposób uzyskasz mocniejszą łodygę i bardziej bujne kwiaty, ponieważ róża całą swoją siłę włoży na jeden pęd. Ponadto w takich przypadkach górne pędy są często wiotkie i nie kwitnące.
W niektórych odmianach róż prawdziwe liście zaczynają się od razu poniżej kwiatów. W tym przypadku kierujemy się zasadą pierwszej gałązki liściowej skierowanej na zewnątrz. Tniemy łodygę tuż nad nią ok 0,5 cm powyżej miejsca, z którego wyrasta.
To wszystko, jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad przycinania, będziesz cieszyć się kwitnieniem swojego ogrodu różanego przez długi czas.
Pamiętaj w przypadku róż gorszy jest umiar niż nadmiar.