w

Bardzo smaczne ciasto wielkanocne: nie kruszy się i nie twardnieje przez długi czas

Najsmaczniejsze ciasta wielkanocne to oczywiście te, które przygotowuje się z miłością w domu.

Ciasto wielkanocne według tego przepisu jest bardzo smaczne, długo zachowuje puszystą miękkość i świeżość.

Nawet po tygodniu jest wciąż pyszne i miękkie, wystarczy odkroić cienki pierwszy plasterek, a w środku nadal pozostaje miękkie, łatwo się kroi i nie kruszy. Rewelacja!

Ciasto wielkanocne – przepis

Składniki:

  • Mleko – 250 ml
  • Drożdże świeże – 40 g (lub suche 14 g)
  • Miękkie masło – 50 g
  • Margaryna – 50 g
  • Smalec – 25 g
  • Olej roślinny – 1 łyżka
  • Śmietana lub maślanka – 125 ml
  • Sól – 1/3 łyżeczki
  • Cukier – 300 g (+2 łyżki stołowe)
  • Żółtka – 5 szt
  • Koniak – 1 łyżka
  • Cukier waniliowy – 1 opakowanie
  • Mąka typ 00 – 750-800 g
  • Rodzynki – 100 g

Najlepsza do tego ciasta będzie maka Manitoba. To mąka ze skrobią pierwszej ekstrakcji i glutenem tworzy ciasta spójne i lśniące. Zapewnia elastyczność i rozciągliwość ciasta drożdżowego. Może też być inna mąka typu 00.

Przygotowanie:

Do rondelka wlej 250 ml mleka, doprowadź do wrzenia i pozostaw do ostygnięcia do temperatury około 40 stopni. Dodaj do ciepłego mleka 2 łyżki cukru. Dodajemy też 40 gram drożdży świeżych, które można zastąpić 14 gramami drożdży suszonych. Wymieszaj i pozostaw na 10-15 minut, aż drożdże zaczną pracować.

W tym czasie mieszamy miękkie masło, margarynę, smalec (gotowy ze sklepu lub własny wytopiony wcześniej ze słoniny i stężały) i olej roślinny.

Nie bez powodu do ciasta drożdżowego dodaje się różne rodzaje tłuszczów, przynosi to same korzyści, ciasto staje się bardziej wilgotne!

Do tłuszczów dodaj ożywione drożdże z mlekiem. Odstaw na 10 minut do fermentacji. W tym czasie oddziel żółtka od białek, białka nie będą nam potrzebne.

Przygotuj rodzynki. Namocz, osusz i obtocz w mące. Można też użyć kandyzowanych owoców.

Do miski wsyp 300 gramów cukru, dodaj żółtka i wymieszaj razem, teraz dodaj 125 g śmietany, wymieszaj i dodaj cukier waniliowy. Dodaj masę drożdżową, dodaj też 1/3 łyżeczki soli i łyżkę koniaku, oraz przesianą mąkę i wymieszaj mikserem z mieszadłem luźne ciasto dość długo na wolnych obrotach. Wmieszaj rodzynki do ciasta.

Wyłóż ciasto na stolnicę (najlepiej użyć specjalnej płaskiej łopatki) i zacznij wyrabiać zwilżonymi wodą rękami przez co najmniej 10 minut. Ciasto musi uwolnić gluten. Stanie się błyszczące i ciągliwe.

Pamiętaj, że ciasto ma być luźne, lepkie i ciągliwe, nie dodawaj mąki.

Wyrastanie

Ciasto musi długo wyrastać (1-2 godziny) w tym czasie nawet 2-3 razy w tym czasie wyjmujemy go i przerabiamy lekko (możemy je obracać, rozciągać i składać na pół, wtedy lepiej się napowietrzy, rozwarstwi i podziurawi w środku. Odkładamy, przykrywamy i pozwalamy znów rosnąć.

Teraz gotowe ciasto dzielimy na formy, formę wypełniamy ciastem do 1/3 wysokości. Następnie umieszczamy formy w ciepłym miejscu i ponownie pozostawiamy do wyrośnięcia.

Ciasto ma być wysokie, więc potrzebne są specjalne wysokie formy. Można kupić sztywne papierowe formy, silikonowe lub blaszane. Ale jeśli nie masz nic takiego to możesz użyć zwykłego garnka, który ma mniejszą średnicę niż wysokość.

Jak ciasto dobrze wyrośnie (do wysokości formy), smarujemy je z wierzchu żółtkiem, nacinamy w krzyżyk wierzch, (można także najpierw naciąć a na nacięcie położyć kawałek masła), wierzch można posypać cukrem perlistym.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika, na dole stawiamy mały garnek z wodą aby ciasta się nie przypaliły na dnie. Pieczemy w 180 stopniach przez 15 minut, w tym czasie ciasta mają zbrązowieć na wierzchu.

Następnie zmniejszamy temperaturę do 160, pieczemy kolejne 15-30 minut, aż będzie gotowe, sprawdzamy patyczkiem do szaszłyków, wszystko zależy od piekarnika i przede wszystkim wielkości foremek.

Formy takie same możemy piec razem, ale różne lepiej piec oddzielnie. Na koniec udekoruj lukrem i posypką.

Źródło: ChefSteps/youtube, Miniatura wpisu: freepik.com