Jedna tabletka do wody a rośliny łatwiej zniosą gwałtowne zmiany temperatury

Wiosna bywa kapryśna, a naszym młodym roślinom daje się we znaki niskimi temperaturami, a nawet przymrozkami, ostrym słońcem, suszą lub intensywnym deszczem.

Na szczęście jest sposób, który chroni je przed zmianami pogody, wzmacnia ich naturalna odporność, a dodatkowo znacząco zwiększa plony.

Wiadomo już dlaczego obecne w roślinach salicylany w odpowiednio bogatych ilościach potrafią ochronić roślinę przed wieloma zagrożeniami.

Dzięki nim są bardziej odporne na zmiany, pasożyty i choroby. A jednocześnie zapewniając nam więcej zdrowia ze spożywania takich pełnowartościowych warzyw i owoców.

Na Rhode Island State University i Providence Plantations naukowcy prowadzący badania nad naturalnymi środkami ochrony roślin odkryli środek, który sprawia, że rośliny szybciej rosną i są bardziej produktywne i zdrowe w porównaniu z badaną grupą kontrolną roślin pozostawioną bez ochrony.

Odkryli również, że środek jest najbardziej skuteczny dla bakłażanów, papryki, pomidorów, ogórków i ziemniaków.

Kolejne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Rolniczych Gorgan w Iranie wykazało, że to rozwiązanie działa jak „silny aktywator dla roślin” i znacząco zwiększa plony.

Skład nawozu zwiększającego plony i wspomagającego rośliny w niekorzystnych warunkach pogodowych, podany przez Rebeccę Brown, profesor nauk o roślinach z University of Rhode Island:

• 4 litry wody (destylowanej lub deszczowej)
• od 250 do 500 mg (1 tabletka. zwykła, niemusująca) aspiryny.
• 2-4 porcje mydła owadobójczego lub innego mydła ogrodniczego
• Butelka z rozpylaczem

1. Zmiażdż tabletkę aspiryny na proszek. Dodaj do wody i dobrze wymieszaj.

2. Wlej aspirowaną wodę do butelki z rozpylaczem i dodaj 2-4 porcje mydła owadobójczego / ogrodniczego i wstrząśnij. Mydło pomoże rozpylonej wodzie aspiryny przywierać do liści, gdzie roślina może ją wchłonąć.

3. Zapobiegawczo stosować na wszystkie liście co 2–3 tygodnie.

Czy to organiczne?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) pochodzi z kory białej wierzba, Salix alba. Obecnie prowadzone są badania na roślinach wykorzystujących czyste ekstrakty z wierzby i wyniki są porównywalne z aspiryną.

Obecne badania wyjaśniają stary przesąd o dodawaniu aspiryny do wazonu z ciętymi kwiatami, aby dłużej utrzymywać świeżość kwiatów.

Oto wyjaśnienie:

Ucięcie kwiatu jest postrzegane przez roślinę jako rana, więc stymuluje produkcją substancji, która pomaga roślinie odstraszać owady, ale także przyspiesza starzenie lub więdnięcie, jak w przypadku kwiatów ciętych.

Aspiryna zatrzymuje tworzenie się tej substancji, co z kolei sprawia, że ​​kwiaty długo wyglądają świeżo i nie więdną tak szybko.

Sami naukowcy z University of Rhode Island podchodzili sceptycznie do eksperymentu.

Ale ostatecznie byli pod wielkim wrażeniem efektów jakie uzyskali, stosując wodę z aspiryną na badane rośliny.

Ludzie, którzy tego próbowali, polecają stosować od owsa po orchidee, odkryli, że rośliny radzą sobie znacznie lepiej, gdy podaje się im wodę aspirynową.

Nawet na roślinach doniczkowych działa naprawdę dobrze. Rośliny są bardziej żywotne i jest
mniej problemów z mszycami i plagami, które mogą gromadzić się na roślinach domowych w okresie zimowym.

Woda aspirynowa do nasion

Martha McBurney, Master Gardener z University of Rhode Island, eksperymentowała z opryskiwaniem nasion wodą aspiryną przed sadzeniem. Przekonała się, że dzięki temu uzyskała niemal stuprocentowe kiełkowanie!

W dawnych czasach moczyło się korę wierzby w wiadrze z wodą, której później używano do moczenia korzeni przeszczepów. Pomagało to przeszczepom w tworzeniu korzeni.

Woda wierzbowa

Jeśli masz dostęp do gałązek wierzbowych nie musisz używać aspiryny.

Zetnij pęk gałązek wierzby i włóż do wiadra z wodą. Gdy pojawią się korzenie, usuń gałązki, a wodę wykorzystaj do oprysków.

W ostatni weekend spryskałam ogród wodą aspiryną (używając tabletki 325 mg). Niecałym wiadrem opryskałam prawie cały mój ogród – a to dużo roślin! Tak więc jedno opakowanie aspiryny wystarczy mi na jakiś czas.

Cóż za niedrogi sposób, aby pomóc moim roślinom zachować zdrowie!

Źródło: townsvilleorchidsociety.org.au, web.uri.edu/bigthinker-rebecca-brown, Miniatura wpisu: freepik.com

6 niesamowitych zastosowań skrobi kukurydzianej w Twoim ogrodzie

Bardzo smaczne ciasto wielkanocne: nie kruszy się i nie twardnieje przez długi czas