Skolioza nie jest chorobą kręgosłupa, ale bolesnym stanem kości miednicy, która jako podkład powinna być symetryczna i mieć prawidłową statykę.
Ciężko w to uwierzyć, ale każdy uraz lub długotrwały ból, utrzymujący się w naszym ciele ma swoje odzwierciedlenie w ustawieniu miednicy i odwrotnie.
Na stopach pięć palców u nóg i pięć kostek. Podczas stąpania człowiek przenosi cały ciężar ciała na jedną nogę (70 kg), stopa mocno się ugina.
Aby się nie przewrócić, na stopie powstaje trójkąt. Kość kciuka zaczyna wystawać, co wygląda jakby ta kość urosła. Wtedy chrząstka rośnie, a noga zaczyna boleć. Ten stan fizjologiczny nazywa się płaskostopiem poprzecznym, polega na obniżeniu łuku poprzecznego stopy.
Na nodze, na której to nastąpi staje się krótsza.
A jeśli występuje na dwóch nogach, oznacza to, że osoba gdy jedna noga zaczęła boleć, przestawiała ją częściej na lewą.
Dlatego kostka pojawia się najpierw na jednej nodze, a potem na drugiej.
Jeśli dziecko ma płaskostopie, oznacza to, że ma przemieszczone kości miednicy. Jeśli depcze buty, stoi na palcach, „przechyla piętę”, ma stopę szpotawą, to we wszystkich tych przypadkach należy zwrócić uwagę na kości miednicy, które powinny znajdować się w płaszczyźnie poziomej.
Każdy wie co to są potocznie zwane „dołki Wenus”. Te charakterystyczne zagłębienia w dolnej części kręgosłupa to kolce biodrowe i są bardzo ważnym punktem oceny symetrii miednicy. To czy one i kości biodrowe są na jednej wysokości, świadczy o prawidłowym ustawieniu całej obręczy miednicznej.
Poprzez długotrwałe, złe ustawienie obręczy miednicznej może dojść do trwałych zmian w odcinku lędźwiowym a następnie w piersiowym i szyjnym. Ostatecznym skutkiem może być nieodwracalne uszkodzenie dysków i stawów międzykręgowych
Kości miednicy można wyrównać za pomocą gimnastyki i terapii manualnej, ponieważ każde przemieszczenie jest kontuzją. Jeśli wyskoczysz z autobusu na prawą nogę z torbą o wadze 10 kg, prawdopodobnie w momencie wyskoku staw się przesunie.
Głowa osoby powinna być zawsze prostopadła do ramion. Szyja powinna znajdować się pod kątem 90 stopni w stosunku do
ramion, aby krew mogła przepływać z mózgu.
Na zdjęciach możesz zobaczyć, w jakim położeniu znajduje się Twoja głowa.
Wiele osób ma lekkie przechylenie w lewo lub w prawo.
Oznacza to, że mięśnie są słabe, a położenie kręgosłupa nieprawidłowe. Aby to skorygować, wykonuj ćwiczenia i okresowo
sprawdzaj kręgosłup.
Chińczycy mają wszelkiego rodzaju gimnastykę mającą na celu odbudowę kręgosłupa. Pacjent z osteochondrozą nie może odwrócić głowy, pochylić się do przodu i trzeba wzmocnić plecy.
A jak leczy się dzieci ze skoliozą w szpitalach? Zakłada się na nie gorsety, a po pół roku wyprostowuje się kręgosłup. Ale nie
ćwiczą kości miednicy. A kiedy dziecko zdejmie gorset po sześciu miesiącach, to jedna noga jest krótsza od drugiej, jego
skolioza z pierwszego stopnia zamienia się w czwarty.
Jakie jest niebezpieczeństwo skoliozy? Dyski się zużywają. Jeśli się zużyją – bardzo trudno będzie odbudować, ponieważ chrząstka nie jest bardzo silna, a przy braku siarki zapada się.
Jeśli występują choroby zapalne stawów, wiedz, że w stawach nie ma nic do zapalenia. Staw to dwie kości, nic więcej.
Choroby zapalne stawów to choroby układu limfatycznego
Po drugiej stronie stawu kolanowego znajduje się węzeł chłonny. Jeśli w ciele znajdują się bakterie, takie jak paciorkowce, chlamydia, candida, wtedy ten węzeł jest ubijany, a płyn nie przepływa i gromadzi się w stawie, temperatura wzrasta. Dlatego choroba stawów jest chorobą limfy. Objawy te mogą wskazywać na różne choroby m.in. reumatoidalne zapalenie stawu, gorączka reumatoidalna, zapalenie błony maziowej.
Wszystkie choroby stawów (oprócz urazów) to obecność bakterii lub innych pasożytów.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to drugi etap zapalenia stawów.
Jeśli bakterie żyją w organizmie przez długi czas (1 rok, 2, 3, 10), następuje filtracja limfatyczna, do której docierają leukocyty.
Potem ten proces się zatrzymuje, ale leukocyty już zadziałały, niszcząc chrząstkę. Powoduje to nasilenie choroby zwyrodnieniowej stawów z odkładaniem się soli wapniowych.
Maź stawowa powinna być idealnie czysta, wilgotna, nie powinna być sucha, nie powinna zawierać smug, bakterii, grzybów. To lepka substancja mająca za zadanie zmniejszać tarcie w stawach przez smarowanie powierzchni chrząstek. I powinno jej być odpowiednio dużo.
Możesz określić jakość płynu stawowego na paznokciach.
Paznokcie powinny być przezroczyste, mocne, bez poprzecznych i podłużnych pasków. Jeśli paznokcie są pofałdowane, w płynie stawowym znajdują się złogi.
Mamy pięć pochewek ścięgien. Ten płyn musi gdzieś znaleźć wyjście. Codziennie napływa tu milimetr płynu. Te zestalone kropelki cieczy przechodzą przez dwie kości iw związku z tym rosną paznokcie.
Jeśli na paznokciach jest grzyb, to nie ma go na paznokciach, ale znajduje się w płynie stawowym. Nie trzeba leczyć paznokci.
Nowe paznokcie będą tak samo zniszczone.
Jeśli paznokcie są słabe, dochodzi do głębokiego naruszenia metabolizmu minerałów oraz pozostałości grzybów. Stratyfikacja paznokci to stratyfikacja wewnątrzstawowej frakcji płynu. Może to nastąpić w wyniku działania czynnika bakteryjnego, takiego jak chlamydia.
Aby przywrócić metabolizm mineralny, konieczne jest uzupełnienie zapasów siarki, jodu, cynku, selenu, lecytyny oraz biotyny, wapnia i fosforu.
Jeśli na paznokciach znajdują się białe kropki, są to płatki białkowe. Tak więc dochodzi do naruszenia metabolizmu białek, ponieważ białka nie są trawione, a cząsteczki białka znajdują się w płynie stawowym. Wtedy mogą wystąpić choroby stawów o charakterze metabolicznym.
Jeśli na paznokciach występują guzki – jest to wskaźnik osteochondrozy szyjnej. Płyn spływa równomiernie i równomiernie wypływa na paznokieć. Jeśli dana osoba śpi, a jego ręce są odrętwiałe, to w tym momencie płyn nie płynie, a paznokieć jest pofalowany.
Kości czaszki
Mamy 8 kości czaszki połączonych parami. Kości czaszki przesuwają się od urodzenia do ostatnich dni życia. Muszą być całkowicie symetryczne.
Otwór potyliczny (foramen magnum) nie powinien niczego dotykać, idzie przez niego rdzeń kręgowy.
Jeśli matka ma krzywą miednicę, dziecko przesuwa kości czaszki i dochodzi do porażenia mózgowego. Może wystąpić zez, utrata słuchu.
Bardzo ważne jest dobre ukrwienie części potylicznych. Wszystko, co wiąże się z szumami usznymi, zawrotami głowy, krwawieniami z nosa – wszystko to pochodzi z podwichnięć kręgów szyjnych, przemieszczenia kości czaszki.
Jeśli naczynia w oczach pękają, jest to skolioza szyjna, nadciśnienie śródczaszkowe. Kręgosłup należy wyprostować od podstawy, od kości miednicy. Kości miednicy nie powinny boleć, pośladki nie powinny boleć, kość ogonowa powinna być odpowiednio odsłonięta.
Są ludzie, którzy wiedzą, jak ćwiczyć kość ogonową. Jeśli osoba upadła lub miała złamanie kości ogonowej lub inną patologię, z powodu której osoba nie może usiąść, kość ogonową należy nastawiać bezpośrednio przez odbyt.
Jeśli dziecko ma zez, krzywe zęby, to przyczyną są kości czaszki.
Zdeformowane kości mogą być przekazywane przez geny. Zwłaszcza zęby. Skolioza nie jest przekazywana. Od swoich rodziców można odziedziczyć krzywiznę kości twarzy, zębów, szczęki. Przekazywany jest wygląd, struktura wewnętrzna, ale nie choroba.
Każdy ma swoją osobistą skoliozę z powodu słabości więzadeł, ze względu na to, że dana osoba nie śpi prawidłowo, siedzi, pracuje, nie ma prawidłowej wagi.
Prawie nic o tym nie wiemy. Na Wschodzie o to dbają. Nie mają skoliozy. Spójrz na Chińczyków.
Dobrze się odżywiają, ćwiczą, jedzą świeżą żywność i nigdy nie zamrażają ryb.
W kraju nie mamy prawdziwej gimnastyki. Jest kulturystyka, aerobik, gry zespołowe, ale nie ma gimnastyki.
Mamy też problemy z jedzeniem. W Japonii w codziennym menu jest 50 rodzajów sałatek. Jedzą seler. W restauracjach serwują kiełki soi i pszenicy. Jedzą dużo warzyw.
Kraj wszedł w nowy etap technologii. Na każdym podwórku mają sprzęt do ćwiczeń, na których ludzie są zaangażowani. Żyją hasłem: wszystko jest dla człowieka.
Technologia żywności jest tam zupełnie inna. Nie ma tam napojów gazowanych.
Na Wschodzie, w czasach starożytnych z chorobami stawów, zalecano okresowe wznawianie diety ryżowej. W tym celu jedzą ryż ugotowany bez soli i przypraw oraz popijają filiżanką zielonej herbaty. Na obiad i kolację surowe warzywa i owoce. Dodatkowo trzy razy dziennie przed posiłkami pili napój, który należy parzyć przez pół godziny i składał się z 1/3 litra wody, 1 łyżeczki octu jabłkowego, 1 łyżeczki miodu i 1 kropli jodu.
Jest za to dbałość o równowagę, harmonię i relaks. W Chinach istnieje 20 rodzajów masażu.
Na wszystko ich stać. Pracują od rana do wieczora. Ale ci, którzy zamiatają, ubrani są w białe rękawiczki i maski…
A co najważniejsze, wszyscy się uśmiechają.