Groźna toksyna, którą jemy codziennie. Nadmiar soli i cukru to przy niej nic!

Zjadamy ją codziennie. Dopuszczalne dawki w produktach w badaniach nie wykazały bezpośrednich zagrożeń. Jednak od lat nawołuje się do wzięcia pod uwagę podczas badań, że spożywamy je ilościach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne dawki, ponieważ jest bardzo powszechna i dodawana do wielu różnych produktów.

Czym jest ta uwielbiana przez producentów substancja chemiczna? To E621 glutaminian sodu. Gdy dopuszczono go do stosowania nie był jeszcze środkiem tak powszechnym. To zapychacz, który wzmacnia smak potraw.

Wiesz, czym jest glutaminian sodu E621? Czy choć raz w życiu słyszałeś cokolwiek o tej substancji? Być może będziesz zaskoczony, ale codziennie ją zjadasz, tym samym przyczyniając się do niemałego spustoszenia w organizmie.

Glutaminian sodu E621 to popularny obecnie dodatek, który występuje niemal we wszystkich produktach spożywczych. Wiele restauracji na całym świecie dodaje go do swoich potraw, by wzmocnić ich smak. Niestety, mimo swej popularności, glutaminian sodu to także jedna z najbardziej szkodliwych substancji. Spożywamy ją niemal codziennie, często nawet nie mając o tym pojęcia.

Występuje w postaci białego, krystalicznego proszku, i jest bardzo podobny do soli czy cukru. Można go również znaleźć w postaci ciekłej. Jest powszechnie dodawany do różnych produktów spożywczych w celu wzmocnienia ich smaku, zwiększa przy tym nasz apetyt i prowadzi do przejadania się i problemów z nadwagą. Stymuluje komórki mózgowe w taki sam sposób jak leki, jednak nie wywołuje przy tym uczucia uzależnienia. Z łatwością przenika do krwi i mózgu, doprowadzając do zmian w genach odpowiedzialnych za zmysł smaku.

Ten dodatek do żywności jest stosowany w wielu popularnych produktach spożywczych, w tym wszystkich kiełbasach, fast foodach, zupach, konserwach, daniach gotowych, piwie i wielu innych. Dopuszczalna dzienna dawka dla dorosłych wynosi 1,5 g, a dla dzieci mniej niż pół grama. Warto dodać, że corocznie na świecie wykorzystywane jest ponad 200 tysięcy ton tego dodatku.

Objawami wskazującymi na przedawkowanie E621 są: zawroty głowy, migrena, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi hormonalnej, nudności, osłabienie oraz ból w klatce piersiowej.

Pierwszy raz świat usłyszał o tej substancji w 1907 roku, kiedy to glutaminian sodu został odkryty przez naukowca Ikeda Kikunae. Badacz stwierdził, że substancja ta poprawia smak potraw.

Mimo, że poprawia smak i aromat produktów spożywczych, glutaminian sodu przynosi również liczne skutki uboczne. Wpływając na receptory języka, sprawia, że jedzenie jest smaczniejsze niż w rzeczywistości, dlatego ludzie bardzo łatwo uzależniają się od żywności przetworzonej, takiej np. jak chipsy, słodycze czy gotowe posiłki.

Warto zapamiętać! Stosowanie E621 jest bardzo opłacalne dla producentów żywności, ponieważ nie tylko obniża koszty produkcji, ale również zwiększa sprzedaż produktów. Tak więc, następnym razem podczas zakupów czytaj dokładnie etykiety i staraj się unikać żywności zawierającej glutaminian sodu.

Choroby zapalne stawów to choroby układu limfatycznego

Wyciśnij 1 cytrynę, wymieszaj z 1 łyżką oliwy z oliwek