w

Dlaczego bolą cię plecy w nocy? Może popełniasz ten częsty błąd

Kręgosłup to podstawa ciała, ma utrzymywać je w pionie, dlatego powinniśmy dbać o jego zdrowie od najmłodszych lat.

W jaki sposób? Utrzymując właściwą postawę z wypchniętą do przodu miednicą podczas chodzenia i stania, nie garbiąc się podczas siedzenia. Ćwicząc dla wzmocnienia mięśni podtrzymujących kręgosłup. Nie siadając z podciągniętymi stopami, nie przeciążąjąc kręgosłupa. Nie powinno się też przebywać zbyt długo w jednej pozycji i należy sypiać na dobrym materacu.

Jednak niewiele osób posiada właściwe nawyki, które zapewniają kregosłupowi sprawność do późnego wieku. Dlatego już w wieku średni większości z nas towarzyszą bóle, które z czasem coraz bardziej się nasilają.

Dzień spędzony przy biurku w pracy lub wieczór spędzony na wysokich obcasach wpływa na krzywiznę kręgosłupa i prowadzi do nocnych bólów pleców. Bardzo miękki lub zbyt twardy i nierówny materac nie podtrzyma pleców i zaostrza ból.

Jeśli zmiana pozycji do spania i pozycji biurowej nie zmniejsza bólu, a nie jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem i zrób test na zapalenie stawów kręgosłupa, guzy, kamienie nerkowe lub raka narządów jamy brzusznej.

Czy przygotowując się do snu po ciężkim dniu pracy, odczuwasz lekki ból pleców, który Ci przeszkadza?

Nie jesteś sam.

W rzeczywistości, ten ból jest łagodny. Niektórzy ludzie przeżywają wiele nieprzespanych nocy z ostrym bólem pleców. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ten ból uderza tylko w nocy, istnieje wiele przyczyn – od łagodnych po poważne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego masz ból pleców w nocy?

Może śpisz na twardej lub nierównej powierzchni

Jeśli ból pleców powraca za każdym razem, gdy budzisz się w środku nocy, przyczyną może być materac. Czy ma głębokie wgniecienie w kształcie twojego ciała? A może jest jak łóżko z cegieł? Materac, który jest zbyt miękki lub zbyt twardy, może być problematyczny.

Kręgosłup jest często odczuwalny pod koniec długich okresów spędzonych w pozycji siedzącej lub innych czynności, takich jak podnoszenie lub prowadzenie pojazdu w ciągu dnia. Spanie na twardym materacu pomaga rdzeniowi kręgowemu przyjąć właściwą pozycję podczas odpoczynku. Badania wykazały, że twardy materac zmniejsza ból u pacjentów z niespecyficznym bólem przewlekłym, czyli bólem pleców, którego nie można przypisać żadnej chorobie.

Ale jeśli materac jest zbyt twardy lub nierówny, może to prowadzić do bólu pleców przez całą noc. Spanie ze słabym podparciem pozostawia ciało pod nienaturalnym kątem i zapobiega rozluźnieniu napiętych mięśni, co zwiększa ból.

Może twój styl spania jest zły

Jeśli stwierdzisz, że materac jest w porządku, sprawdź swoją pozycję do spania. To są idealne pozycje do spania. Czy robisz dobrze swojemu ciału?

• Jeśli jesteś przyzwyczajony do spania na plecach, przytrzymaj twardą poduszkę pod kolanami, aby zachować naturalną krzywiznę dolnej części pleców i podeprzeć kręgosłup. Naturalne wygięcie szyi i ułożenie ramion, szyi i głowy musi być wsparte poduszką pod głową.

• Jeśli wolisz spać na brzuchu w jakikolwiek inny sposób, kręgosłup może być lepiej ułożony, umieszczając płaską poduszkę pod brzuchem w okolicy miednicy. Użyj płaskiej poduszki, aby podeprzeć głowę lub nie używaj jej w ogóle, jeśli śpisz na brzuchu.

• Dla tych, którzy lubią spać na bokach, dobrym pomysłem jest mocna poduszka między kolanami, aby górna część nogi nie powodowała przesunięcia kręgosłupa. W ten sposób zmniejsza się również nacisk na kręgosłup. Delikatnie pociągnij ugięte kolana w kierunku klatki piersiowej.

• Jeśli już cierpisz na ból pleców, podczas leżenia wypełnij szczeliny między ciałem a łóżkiem, wkładając do nich małe poduszki.

• Kiedy wracasz do innej pozycji w łóżku, poruszaj całym ciałem jako pojedynczą jednostką i nie obracaj ani nie skręcaj bioder.

Może byłeś pochylony w pracy przez cały dzień

Czy schylasz się podczas pracy w biurze?

Pozycja zgięta powoduje pochylenie miednicy, co ma bezpośredni wpływ na skrzywienie kręgosłupa. Kiedy codziennie powtarzasz złą postawę, struktura ciała zmienia się powoli i dostosowuje się do niej, co prowadzi do niewspółosiowości i bólu.

Jeśli miednica jest w pozycji neutralnej, kręgosłup może z łatwością pozostać wyprostowany. Prawidłowe ustawienie siedziska łagodzi ból pleców.

Wypróbuj te zmiany postawy, aby złagodzić ból pleców i uniknąć go w przyszłości:

• Usiądź na krześle ze stabilnym oparciem i przesuń je blisko biurka, aby utrzymać kontakt między plecami a oparciem. Zmniejszy to również nacisk na plecy i ramiona oraz utrzyma naturalną, wewnętrzną krzywiznę kręgosłupa.

• Upewnij się, że górna część pleców jest prosta, ramiona rozluźnione, a kolana nieco powyżej bioder.

• Unikaj siedzenia przez długi czas. Wstań i ruszaj się przynajmniej raz na godzinę, aby rozciągnąć mięśnie i dać im szansę na relaks.

Nagle przybrałeś na wadze

Nagły przyrost wagi może być przyczyną dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, który został nagle mocno obciążony i musi dźwigac dodatkowe kilogramy, na które nie został przygotowany.

Może być gorzej niż myślisz

Jeśli możesz wykluczyć wszystkie wymienione dotychczas przyczyny, skonsultuj się z lekarzem w celu wykrycia stanu, który powoduje ból pleców w nocy. Oto kilka z nich, które warto rozważyć.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to rodzaj zapalenia stawów, które atakuje kręgosłup, a czasem inne stawy. To powoduje zapalenie między kośćmi kręgosłupai kręgach oraz w stawach między kręgosłupem a miednicą. Objawy obejmują ból i sztywność w dolnej części pleców i pośladków, a ból może być tak silny, że nie pozwala zasnąć przez całą noc. Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są zwykle tępe i rozlane, z silniejszym bólem i sztywnością rano i wieczorem.

Guzy kręgosłupa

Ból pleców to objaw występujący u 90% pacjentów z guzami kręgosłupa, który może dotyczyć dowolnej struktury kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. Typowe objawy guzów rdzenia kręgowego obejmują ból w dolnej lub środkowej części pleców, który nasila się, gdy kładziesz się spać. Ból często występuje w nocy i nasila się podczas aktywności fizycznej.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to ciężkie złogi wapnia, minerałów i kwaśnych soli, które powstają w moczu skoncentrowanym w drogach moczowych. Powodują ból, gdy znajdują się w moczowodzie i zapobiegają przepływowi moczu. Ból jest zwykle trudny w nocy lub wcześnie rano, prawdopodobnie z powodu zmniejszonego wydalania moczu w tych okresach.

Rak trzewny

Ból pleców, którego nie można dokładnie określić, może być spowodowany rakiem trzewnym lub rakiem narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, dwunastnica, okrężnica, macica, szyjka macicy i jajnik. Objawy obejmują ból pleców, który nie ustępuje podczas odpoczynku i może być najbardziej nasilony w nocy. Ten niemechaniczny ból pleców, który utrzymuje się pomimo zmian w lekach i aktywności, powinien budzić podejrzenie raka.

Kobiety mogą mieć inne powody

Jeśli jesteś kobietą, która cierpi na nocny ból pleców, oto kilka powodów, które warto rozważyć.

Obcasy

Czy po nocnym tańcu na wysokich obcasach odczuwasz męczący i uporczywy ból pleców, przygotowując się do snu? Chodzenie na wysokich obcasach jest częstą przyczyną bólu pleców, ponieważ wysokie obcasy powodują rozregulowanie mięśni i stawów ciała.

Ponadto więzadło powięzi podeszwowej w nodze łączy się z mięśniem podudzia, który z kolei łączy się ze ścięgnami w kolanie. Ścięgna przyczepiają się do miednicy. Chodzenie na wysokich obcasach wyprostuje środek ciężkości, zmuszając cię do wygięcia pleców, co ostatecznie prowadzi do bólu pleców w ciągu dnia lub nocy.

Endometrioza

Endometrioza to kolejna choroba, która może powodować ból pleców u kobiet, który często nasila się w nocy podczas snu.

Endometrioza to choroba, w której tkanki normalnie rosnące wewnątrz macicy wyrastają poza nią, co prowadzi do bezpłodności. Ból pojawia się w jamie brzusznej, dolnej części pleców lub w okolicy miednicy i nasila się w nocy.

Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością możesz przypisać ból pleców w nocy zmianom zachodzącym w Twoim ciele. W badaniu 200 kobiet w ciągu 24 do 36 godzin po urodzeniu stwierdzono, że 56% kobiet cierpiało na bóle pleców w czasie ciąży. Warto również zauważyć, że jedna trzecia bólu nasiliła się w nocy i zaburzył sen.

Ból ten jest spowodowany powiększeniem żył miednicy i powiększeniem macicy, która uciska żyłę główną, dużą żyłę przenoszącą odtlenioną krew w sercu, szczególnie w nocy, kiedy kobieta śpi.

Pamiętaj, że ból pleców, który nie ustępuje wraz ze zmianami postawy, kwalifikuje się do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Z bólem można walczyć na wiele sposobów, ale najpierw trzeba ustalić przyczynę, ponieważ można sobie poważnie zaszkodzić.

Źródło i Miniatura wpisu: doctorandreilaslau.com