w

Ból w nogach, zgięte palce i zimne stopy, to tylko kilka oznak poważnej choroby. Nie ignoruj ​​tych znaków ostrzegawczych

Twoje nogi i stopy mogą być nieswoistą manifestacją chorób, na które cierpisz.

Jakie są najważniejsze znaki ostrzegawcze, których nie powinieneś ignorować?

Twoje stopy mogą wskazywać na pewne choroby, na które cierpisz i możesz o tym nie wiedzieć. Ludzie często uważają ból stóp za coś oczywistego, ignorując poważne problemy zdrowotne.

Jeśli puchną ci nogi

Obrzęk nóg jest zwykle tymczasowym dyskomfortem spowodowanym długotrwałym staniem lub zbyt długim podróżowaniem samolotem, zwłaszcza u kobiet w ciąży.

Ale wówczas ma charakter krótkotrwały i przejściowy. Jeśli obrzęk kończyn dolnych utrzymuje się przez dłuższy czas, może być oznaką poważnej choroby. Według portalu medycznego WebMD.com najczęstsze przyczyny to słabe krążenie krwi, problem z układem limfatycznym lub zakrzep.

Może to być również problem z nerkami lub tarczycą.

Ból w obrębie stopy

Wykrzywione lub podkurczone palce. „Główną przyczyną zmiany w osi palców są ciasne buty” – mówi Mihaela Leventer. Drugą częstą przyczyną są geny i cechy dziedziczne nie mające związku z chorobą. Jednak w tym przypadku zniekształcenia paliczków są od dziecka, a nie ulegają zmianom z wiekiem.

Przykurczone, zakrzywione palce mogą być również objawem choroby reumatycznej lub efektem ubocznym deformacji w stawie śródstopno-paliczkowym. Schorzenie objawia się odchyleniem dobocznym podstawy palucha.

Ból w okolicy śródstopia (pomiędzy piętą a palcami) może być spowodowany tzw. złamaniem przeciążeniowym. To małe pęknięcie w jednej z kości śródstopia. Złamanie może być spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym lub długim chodzeniem.

„Mięśnie są zmęczone i nie mogą już podtrzymywać szkieletu. Wtedy wysiłek spada bezpośrednio na kości i pojawia się to pęknięcie” – wyjaśnia lekarz ortopeda Dia Ahmad. Takie złamania najczęściej występują u osób starszych, ale także u osób cierpiących na osteoporozę.

Ból śródstopia, ale także pięty, może być również spowodowany martwiczym zapaleniem powięzi podeszwowej, stanem zapalnym więzadeł stopy lub więzadła przyczepionego do kości piętowej.

„Zmiażdżenie pourazowe lub zmiażdżenie nogi może prowadzić do zaburzeń unaczynienia, co może być bardzo poważne” – ostrzega ortopeda.

Jeśli nie spotkasz się z lekarzem w odpowiednim czasie, możesz doświadczyć gangreny lub sepsy.

Czerwone, białe i niebieskie palce

„Zabarwienie palców stóp na biało, niebiesko, a później na czerwono to oznaki zaburzeń naczyniowych, typowych w zespole Raynauda lub odmrożenia” – wyjaśnia dermatolog Mihaela Leventer.

Przyczyną jest nagłe zwężenie tętnic, zwane skurczem naczyń. Może to być wywołane przez stres lub zmiany temperatury.

Swędzące stopy

Swędzące stopy często wskazują na egzemę. Mogą to być zmiany grzybicze (z powodu infekcji grzybiczej), bakteryjne lub alergiczne.

„Wyprysk alergiczny może wystąpić w związku z kontaktem z farbą lub dodatkami w skórze butów” – mówi dermatolog. Inną przyczyną swędzenia może być łuszczyca podeszwowa. Jest to stan, który „objawia się czerwonymi plamami pokrytymi białymi łuskami. Czerwone placki mogą czasem pękać”, wyjaśnia Mihaela Leventer.

Zimne stopy

Jeśli twoje stopy są stale zimne, jednym z powodów może być słabe krążenie krwi. Problemy z krążeniem mogą być spowodowane paleniem tytoniu, wysokim ciśnieniem krwi lub problemami z sercem.

Także nieleczona cukrzyca może powodować uszkodzenie nerwów, co z kolei może powodować ziębnięcie nóg, mówi WebMD.com.

Brak czucia w stopach

Przyczyną zmiany chodu, poprzez przeciąganie jednej lub obu nóg, może być częściowa utrata czucia w tym obszarze ciała, w wyniku urazów obrzeży nerwów. Około 30% tych sytuacji ma miejsce w chorobie cukrzycy.

Uszkodzenie nerwów może być również spowodowane infekcjami, brakiem niektórych witamin w organizmie czy alkoholizmem.

Każda z powyższych sytuacji powinna być skonsultowana z lekarzem.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: laslaublog, Miniatura wpisu: freepik.com