10 znaków ostrzegawczych, że pijesz za dużo kawy

Dla większości z nas kawa jest eliksirem, dzięki któremu jesteśmy w stanie przetrwać długie, pracowite dni.

Jednak gdy jesteśmy zmęczeni i stale mamy dużo pracy, ryzykujemy wypicie zbyt dużej ilości kawy, a to może mieć wpływ zarówno na nasz nastrój, jak i zdrowie.

Kilka badań wykazało, że wysokie spożycie kofeiny (około 500-600 miligramów, odpowiednik 5 filiżanek kawy) może mieć wiele skutków ubocznych.

Dlatego następnym razem, gdy poczujesz potrzebę wypicia dużej ilości kawy, rozważ następujące kwestie:

Halucynacje słuchowe

Taki był wniosek z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne, którzy określili kawę „najczęściej stosowanym środkiem psychoaktywnym”. W badaniu wzięło udział 92 ochotników, których poproszono o słuchanie ciągłego dźwięku zwanego „białym szumem”.

Profesor Simon Crowe z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne: „Powiedziałem wolontariuszom, że między częściami białego szumu usłyszą fragmenty piosenki White Christmas i żeby, gdy to usłyszą, wcisnęli przycisk.

W rzeczywistości nie było piosenki White Christmas pomiędzy fragmentami białego szumu, ale odkryłem, że ludzie, którzy byli bardzo zestresowani i mieli wysoki poziom kofeiny, byli przekonani, że słyszą tę piosenkę – powiedział.

Wpływ na wątrobę

Wysokie spożycie kofeiny może wpływać na wątrobę, zwłaszcza jeśli często zażywasz środki przeciwbólowe

Wątroba jest bardzo silnym organem. Około 75% tkanki wątroby może zostać uszkodzone lub usunięte chirurgicznie bez niewydolności wątroby.

A mimo to może mieć na nią wpływ nadmiar kawy, zwłaszcza gdy napój ten połączy się z paracetamolem, sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Wysokie ciśnienie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Carnegie Mellon University wykazało, że wysokie spożycie kawy zwiększa ciśnienie krwi, stymuluje pracę serca i zwiększa częstotliwość oddychania.

Napięcie

Ze względu na wzrost częstości akcji serca i częstości oddechów mózg pozbawiony jest tlenu potrzebnego do spokojnego i racjonalnego myślenia, wyjaśnia to samo wspomniane wyżej badanie.

Bezsenność

Ten efekt uboczny nie występuje u wszystkich osób pijących kawę, zależy to od indywidualnej tolerancji na kofeinę.

Kofeina ma okres półtrwania (czas, w którym początkowa ilość zmniejsza się o połowę) 6 godzin, co oznacza, że ​​jest eliminowana z organizmu dopiero w ciągu 24 godzin. Dlatego jeśli wypijemy pół filiżanki kawy o 8 rano, o 8 rano będziemy mieli 25% kofeiny spożywanej w naszym organizmie.

Uzależnienie

Jak każdy inny stymulant, kofeina uzależnia fizjologicznie i psychicznie. Dlatego, jeśli zdecydujesz się ograniczyć spożycie kawy, powinieneś to zrobić pod kierunkiem lekarza.

Migreny

Naukowcy z Johns Hopkins Center odkryli, że odstawienie kawy powoduje migreny, zmęczenie, bezsenność i trudności z koncentracją.

Depresja

Niektórzy ludzie popadają w depresję i doświadczają objawów grypopodobnych, gdy odstawią picie kawy. Kolejnym takim objawem jest niepokój, który pojawia się również u osób, które nagle ograniczą spożycie kawy.

Lenistwo

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej na gryzoniach wykazało, że wysokie spożycie kawy zmniejsza tempo średnie pracy wśród pracowników.

Osteoporoza

Dobrą wiadomością jest to, że temu efektowi ubocznemu można zaradzić poprzez zapewnienie odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D oraz ograniczenie kawy do zaledwie trzech filiżanek dziennie (ok. 300 mg kofeiny dziennie).

Kawa ma również wspaniałe właściwości zdrowotne. Inne badania uznają ją za korzystną dla zdrowia, nawet w dużych ilościach, jeśli organizm dobrze ją toleruje. Najlepiej więc indywidualnie oceniać jej wpływ na własne zdrowie i samopoczucie. Kluczem jednak zawsze będzie umiar.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: aslaublog, Miniatura wpisu: freepik.com

Ból w nogach, zgięte palce i zimne stopy, to tylko kilka oznak poważnej choroby. Nie ignoruj ​​tych znaków ostrzegawczych

Co to jest zatrucie metalami ciężkimi i przepis na detoksykację