8 ziół, które dodają energii i zwiększają koncentrację

Poszczególne zioła mogą mieć kilka aktywnych składników, które wzmacniają nawzajem swoje działanie.

Inne zioło może być dodane w mieszance, dzięki czemu zwiększa wchłanianie, transport i skuteczność głównego zioła.

Przygotowanie ziół z ekstraktów zapewnia standaryzację poziomu składników aktywnych, gdyż same składniki w roślinach mogą się różnić w zależności od warunków glebowych, klimatu, kiedy roślina jest zbierana i sposobu przygotowania.

Dlatego jeśli nie znasz się na ziołach wybieraj markowe produkty ziołowe. Należy zachować ostrożność podczas używania ziół, a nawet herbat w celach leczniczych, ponieważ niektóre z nich są bardzo silne.

Jeśli chorujesz przewlekle lekarz powinien być zawsze informowany o tym, jakie zioła pijesz, ponieważ niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami na receptę. Kobiety w ciąży lub karmiące powinny z zasady unikać ziół.

1. Rumianek

Mówi się, że rumianek stymuluje mózg, usuwa zmęczenie, uspokaja nerwy, przeciwdziała bezsenności, wspomaga trawienie, rozbija śluz w gardle i płucach oraz wspomaga układ odpornościowy. Ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i może hamować wzrost wirusa polio i niektórych nowotworów, łagodzić ból i zapalenie stawów oraz zapobiegać i leczyć wrzody.

Środki ostrożności: może powodować reakcje u osób uczulonych na ambrozję, aster lub chryzantemy. Istnieją również doniesienia o astmie, katarze siennym i pokrzywce u osób podatnych. Przedawkowanie może powodować nudności i wymioty. Przedawkowanie nalewki może spowodować biegunkę.

2. Ashwagandha

Czasami określany jako „indyjski żeń-szeń”, Ashwagandha (łac. Withania somnifera) jest członkiem rodziny psiankowatych, podobnie jak ziemniaki, pomidory i bakłażany.

Według tradycyjnej medycyny indyjskiej zmniejsza stres i niepokój oraz poprawia witalność, uczenie się i pamięć.

Jest stosowana w leczeniu zapalenia stawów i wspomaganiu leczenia złamanych kości, a także może hamować rozwój komórek rakowych.

Przeprowadzono kilka badań, które przyniosły zachęcające wyniki: Ashwagandha poprawiła nastrój, poziom hemoglobiny i białka w osoczu krwi w badaniu z 1993 r., W badaniu z 1995 r. wykazano, że łagodzi objawy odstawienia w uzależnieniu od morfiny i przyniosła pozytywne wyniki dla pacjentów z nerwicą lękową w badaniu z 1997 roku.

Środki ostrożności: Może powodować łagodne problemy żołądkowo-jelitowe, ale można temu zapobiec, gdy jest przyjmowana z posiłkami. Nie zaleca się przekraczania zalecanej dawki, ponieważ może zawierać pewne związki, które są szkodliwe przy spożyciu w dużych ilościach.

3. Konopie indyjskie

Ta roślina i substancja roślinna znana również jako marihuana, Cannabis. Po wielu kontrowersji dotyczących rodzaju i gatunku uważa się, że należy do własnego rodzaju, Cannabaceae, składającego się z jednego do trzech gatunków: Cannabis sativa, Cannabis indica i Cannabis ruderalis. Struktura molekularna jej właściwości psychoaktywnych jest wyjątkowa w świecie roślin.

Jej efekty, które mogą się znacznie różnić, są głównie związane z tetrahydrokannabinolem (THC) i obejmują głównie euforię, dobre samopoczucie, intensywną koncentrację, zniekształcenia percepcyjne.

Według Younga i in. „marihuana jest najmniej wyniszczającym ze wszystkich powszechnych środków odurzających i nigdy nie była przyczyną uzasadnionej śmierci spowodowanej narkotykami. Nie powoduje uszkodzenia mózgu, bezpłodności, impotencji ani uzależnienia. Społecznie i medycznie alkohol i tytoń są znacznie bardziej niebezpieczne”. Farmakologicznie jest ona stosowana w różnych preparatach medycznych od czasów starożytnych i nawet dzisiaj niektórzy opowiadają się za jej stosowaniem w łagodzeniu objawów jaskry, astmy, sztywności mięśni wynikających z urazów mózgu i stwardnienia rozsianego, oraz efekty toksyczne wynikające z chemioterapii.

Środki ostrożności: użytkownik może odczuwać suchość w ustach, przyspieszone tętno, wysokie ciśnienie krwi, drżenie, zawroty głowy, utratę koordynacji, suche zaczerwienione oczy, rozszerzone źrenice, depresję, zmienność nastrojów, przejściową amnezję (z powodu tłumienia hormonu mózgowego wazopresyny), niekontrolowany strach przed śmiercią i panikę. Włoskie badanie z 1986 roku wykazało, że może zwiększyć poziom melatoniny w organizmie o 4000 procent. Nie uzależnia fizycznie, ale może powodować uzależnienie psychiczne, a nawykowe stosowanie może wymagać coraz większych dawek, aby osiągnąć te same efekty.

4. Borówka

Znany również jako borówka czarna Vaccinium Myrtillusy, czarna jagoda, czernica. Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Jest stosowana w leczeniu żylaków, problemów z krążeniem krwi w mózgu i różnych problemów z oczami, w tym ślepoty nocnej, światłowstrętu, jaskry, retinopatii cukrzycowej oraz w połączeniu z zaćmą korową witaminy E.

Stosowana również jako lek antyseptyczny, ściągający i przeciwbiegunkowy. Spożywanie świeżych jagód może regulować pracę jelit, stymulować apetyt i zmniejszać gazy jelitowe. Mówi się, że jako herbata leczy kaszel, wymioty, skurcze żołądka i nieżytowe zapalenie jelit. Działa synergistycznie z owocami cytrusowymi.

Środki ostrożności: chociaż świeże jagody mogą zatrzymać biegunkę u niektórych osób, mogą ją wywołać u innych. Używanie liści przez dłuższy czas może spowodować zatrucie. Może zakłócać wchłanianie żelaza.

5. Myszopłoch kolczasty

Myszopłoch kolczasty, ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus L.). To wiecznie zielony krzew z rodziny liliowatych, blisko spokrewniony ze szparagami. Mówi się, że zwiększa przepływ krwi do mózgu. Może łagodzić stany zapalne i działać korzystnie na pęcherz i nerki.

Zwiększa napięcie żylne, działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa przepływ żylny i ciśnienie krwi żylnej. Jest stosowany w leczeniu hemoroidów, żylaków i innych problemów z krążeniem, a także zespołu cieśni nadgarstka, obrzęku, choroby Meniere’a, otyłości, zespołu Raynauda, ​​zakrzepowego zapalenia żył i zawrotów głowy. Działa synergistycznie z witaminą C.

Środki ostrożności: U niektórych osób może podwyższać ciśnienie krwi. Nie powinien być stosowany jako substytut leków przeciwzakrzepowych.

6. Kardamon

Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum (L.) Maton). Zawiera cineole, łagodny środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, który może tłumaczyć jego reputację w kulturach arabskich jako męski afrodyzjak. Cineole zabija również bakterie powodujące nieświeży oddech, a kardamon jest stosowany w leczeniu astmy, rozedmy płuc, gazów, zgagi, niestrawności kwasowej, zapalenia krtani i zapalenia pochwy. Kardamon zawiera również związek borneol, który jest pomocny w leczeniu kamieni żółciowych. Ponadto zielarze stosowali go w leczeniu kolki, biegunki i bólów głowy.

Środki ostrożności: Kardamon może wywołać kolkę kamicy żółciowej, dlatego jeśli ktoś cierpi na kamicę żółciową, zaleca się, aby nie przyjmować kardamonu w ilościach większych niż te zwykle występujące w przyozdobieniu żywności.

7. Kocimiętka

Kocimiętka (Nepeta L.). Członek rodziny miętowych, jeden aktywny składnik jest podobny do składnika waleriany. Ma działanie podobne do marihuany, ale znacznie łagodniejsze. Łagodny środek uspokajający stosowany w leczeniu bezsenności, łagodzi również stres i niepokój oraz pobudza apetyt. Jest bogaty w witaminę C i jest dobry na przeziębienia, stany zapalne grypy i ból.

Środki ostrożności: Stosowany jako środek ludowy na różne schorzenia, chociaż brakuje dowodów naukowych.

8. Ziele Damiana

Znany jest również jako Turnera aphrodisiaca, Turnera diffusa. Zioło to jest popularne w Meksyku, służy do robienia zarówno herbaty, jak i likieru. Wspiera kondycję psychiczną w warunkach stresu i napięcia nerwowego. Tradycyjnie uważa się go za afrodyzjak i stosuje się go w leczeniu impotencji i bezpłodności, cukrzycy, chorobach nerek, infekcjach pęcherza moczowego, astmie, zapaleniu oskrzeli, chronicznym zmęczeniu i lęku.

Środki ostrożności: może zakłócać wchłanianie żelaza. Dowody na jego rzekome właściwości afrodyzjakalne są tylko anegdotyczne, chociaż ogólnie uważa się je za bezpieczne zioło. Nie ma doniesień o toksyczności. Zaleca się spożywanie jednej łyżki suszonego ziela na szklankę wrzącej wody.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: healthbenefitstimes.com,
https://www.researchgate.net/publication/258299116_Effects_of_a_hydroalcoholic_extract_of_Turnera_diffusa_in_tests_for_adaptogenic_activity

https://www.researchgate.net/publication/281791280_Herbal_Medicine_for_Insomnia

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123756886100349

https://www.researchgate.net/publication/12177539_Ruscus_aculeatus_Butcher%27s_Broom_as_a_Potential_Treatment_for_Orthostatic_Hypotension_with_a_Case_Report

https://www.researchgate.net/publication/24401918_Bilberry_and_its_main_constituents_have_neuroprotective_effects_against_retinal_neuronal_damage_in_vitro_and_in_vivo

https://www.researchgate.net/publication/337043003_The_role_of_cannabis_in_treating_anxiety_An_update

https://www.researchgate.net/publication/335792710_An_investigation_into_the_stress-relieving_and_pharmacological_actions_of_an_ashwagandha_Withania_somnifera_extract_A_randomized_double-blind_placebo-controlled_study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

Miniatura wpisu: freepik.com

Jak używać dressingu chlebowego do ogórków

Jak nawozić cebulę w lipcu?