w

7 rodzajów bólu nóg, których nigdy nie powinieneś ignorować

Ból stóp jest częstym objawem wielu chorób.

Około 60% ludzi cierpi z powodu bólu nóg w takim czy innym stopniu. Ale niewiele osób idzie do lekarza z tym objawem.

Nie można zignorować intensywnego bólu. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje, tym skuteczniej można wyleczyć chorobę.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn bólu nóg, o których każdy powinien wiedzieć.

Powięź podeszwowa.

Jest to stan zapalny tkanki, która przechodzi przez podeszwę stopy i łączy palce z kością piętową. Zapalenie zwykle powoduje stres i nadmierne napięcie pięty, oraz noszenie wysokich obcasów.

Powięź podeszwowa jest odczuwalna jako uciążliwy ból w dolnej części stopy, blisko pięty.

Zapalenie ścięgien

Jest to niezapalny ból ścięgna Achillesa w miejscu połączenia stopy z piętą. Często temu stanowi towarzyszy obrzęk, sztywność i osłabienie ścięgien.

Mikrozłamanie

To niewielkie pęknięcia kości, które powstają w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego.

Jeśli podejmujesz nowe czynności, narażasz się na zwiększone ryzyko mikrouszkodzeń kości. Złamanie może nie być widoczne, a nawet początkowo może nie być odczuwalne. Potem pojawia się ból w okolicy górnej części nogi. Ale z biegiem czasu ból nasila się i pojawia się obrzęk.

Neuropatia obwodowa.

Jeśli masz drętwienie, skurcze lub piekący ból nóg, możesz mieć neuropatię obwodową. Ta choroba występuje z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych.

Najczęściej cukrzyca powoduje tę chorobę, ale może wystąpić w wyniku urazu, alkoholizmu, ekspozycji na substancje toksyczne, infekcji.

Zapalenie kości i stawów.

U osób starszych częsty ból i sztywność stóp mogą być oznaką choroby zwyrodnieniowej stawów, stanu, który może powodować zużycie i rozdarcie tkanek stawów i palców.

Reumatoidalne zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba zapalna, która atakuje wszystkie stawy w organizmie. Obejmuje obrzęk i stan zapalny w i wokół stawów, i wiąże się z bardzo silnym bólem i sztywnością.

Nerwiak Mortona.

Powiększenie tkanki wokół nerwów między palcami stóp jest częste u kobiet. Noszenie ciasnych butów na wysokim obcasie ściska stopę i powoduje tarcie, które pogrubia nerw wywołuje stan zapalny, który prowadzi do ukształtowania się guza.

Miniatura wpisu: freepik.com