6 organicznych środków poprawiających glebę. Dla każdego ogrodu

Użyźniacze gleby są najlepszym przyjacielem ogrodnika.

Jeśli twoja gleba ma słabą jakość, za dużo gliny lub piasku, słabą retencję wilgoci lub jest jałowa, niemożliwe będzie uzyskać dobrych plonów bez poprawy jej stanu.

Jeśli tego nie zrobisz, rośliny będą wykazywać małą wydajność, wstrzymywać wzrost i chorować.

Poniższa lista zawiera najbardziej dostępne i korzystne, a w dodatku organiczne polepszacze gleby!

1. Mączka bazaltowa – pył bazaltowy

Z biegiem lat minerały w grządkach ogrodowych są wyczerpywane z gleby w wyniku wymywania, spływu wody i poboru przez rośliny.

Typowy nawóz wzbogaca tylko w makroelementy – N (Azot), P (Fosfor) K (Potas).

Z czasem jednak podłoże staje się ubogie w pierwiastki śladowe.

Dodanie mączki bazaltowej przywraca minerały, które są potrzebne roślinom.

Pył ze skał bazaltowych składa się z rozdrobnionej skały wulkanicznej. 50 pierwiastków śladowych w nim zawartych, staje się łatwo dostępnych dla roślin.

Nie wpływa na pH gleby i może być stosowany w dowolnym miejscu w ogrodzie bez ryzyka spalania roślin.

Mączka bazaltowa zastępuje wiele innych niezbędnych minerałów śladowych. Makroelementy nadal odgrywają kluczową rolę we wzroście roślin. Dlatego nie można ich pomijać.

Stosowanie: 1/2 szklanka na 1 metr kwadratowy. Mączką bazaltową można dodać po zasadzeniu roślin, lekko przemieszać w górnej warstwie gleby. Matka natura zajmie się resztą, przenosząc minerały wgłąb do struktur korzeniowych.

2. Kompost

Kompost to rozłożona materia organiczna, która służy do rewitalizacji życia roślin.

Kompost sam w sobie jest jednym z najbardziej dostępnych nawozów i dodatków do gleby na świecie.

Jeśli chcesz kompostu najwyższej jakości, będziesz musiał utrzymać stosunek węgla do azotu na poziomie 2:1. Korzyści z utrzymania tego wskaźnika eliminują jedną z największych dolegliwości kompostowych: zapach.

Zbyt dużo zielonej materii prowadzi do silnie przykrego zapachu. Dodaj brązowy materiał, aby zrównoważyć proporcje, a rozwiążesz problem z zapachem.

Gdy składniki się rozłożą, kompost utworzy puszysty humusowy produkt uboczny pełen składników odżywczych.

Zastosowanie: Kompost o neutralnym odczynie może być bazą pod każdą glebę. Nigdy nie ma za dużo ani za mało tego niesamowitego użyźniacza.

Kompost Na Dwa Sposoby

Kompostuj wybierając metodę kompostowania na gorąco lub na zimno.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć metody kompostowania.

Kompostowanie na gorąco utrzymuje aktywny stos, co przyspiesza proces rozkładu składników odżywczych. Metoda gorącego kompostu rozkłada się szybciej i udostępnia glebę w ogrodzie szybciej niż inne metody.

Metoda kompostowania na zimno jest wolniejsza, pozwala naturze rozkładać składniki odżywcze we własnym tempie. Jedynym minusem tej metody jest to, że trwa znacznie dłużej. W następnym roku będziesz miał bogaty, piękny kompost do swoich grządek w ogrodzie.

3. Obornik

Obornik to kolejny niedrogi użyźniacz ziemi w ogrodzie. Zwierzęta wytwarzają niezbędne składniki odżywcze, w tym makroskładniki niezbędne do wzrostu roślin.

Niektóre nawozy muszą przejść przez cykl kompostowania, aby były pomocne i nieszkodliwe dla Twojego ogrodu. To są gorące nawozy.

Cykl jest najkrótszy dla obornika od zwierząt produkujących nawóz zimny: alpaki, lamy, króliki.

Jeśli gorący nawóz zostanie dodany przed cyklem kompostowania, spali on twoje rośliny. Dodanie ściółki pomaga przyspieszyć proces kompostowania. Gorący obornik ma szansę rozbić się do bezpiecznego poziomu makroskładników, dzięki czemu jest łatwo dostępny dla roślin.

Stosowanie: Gorący obornik mieszaj z kompostem w okresie wegetacji lub stosuj do ogrodu poza sezonem, aby uzyskać najlepsze rezultaty. 2 kg kompostowanego obornika na każdy 1 metr kwadratowy ogrodu.

4. Kompost Grzybowy

Hodowcy grzybów uprawiają je na podłożu kompostowym podobnym do tego, jakiego używamy w naszych ogrodach. Po zakończeniu cyklu uprawy pieczarek podłoże uprawowe nie nadaje się już do produkcji pieczarek. Jednak doskonale nadaje się do innego wzrostu wegetatywnego.

Zaszczepiona runa zwiększa żywotność bakterii, co z kolei zwiększa temperaturę runa, przyspieszając proces rozkładu. Minerały, zarówno makro, jak i śladowe, są niezbędne. To odpowiednia ilość pożytecznych bakterii, tworzących materiał pełen życia.

Jest to tak bogata forma składników odżywczych i bakterii, że będziesz musiał uważać na rośliny trafiające do tego podłoża. Może to prowadzić do nadmiernego rozrostu.

Zastosowanie: Wymieszaj 3-4 centymetrową warstwę kompostu grzybowego z piaszczystą glebą i 1-2 centymetrową warstwę z glebą gliniastą, aby uzyskać najlepszą równowagę.

5. Sól Epsom

Sól Epsom (sól gorzka – siarczan magnezu) jest aktywatorem gleby, który umożliwia roślinom pobieranie ważnych makroskładników, takich jak azot i fosfor.

To zwiększy produkcję liści, kwitnienie i stworzy bardziej rozłożyste, silniejsze rośliny.

Sól Epsom jest jednym z niewielu środków poprawiających glebę, która odgrywa istotną rolę w produkcji chlorofilu, bez którego fotosynteza nie byłaby w ogóle możliwa.

Stosowanie: Wymieszaj 1 łyżeczkę soli z glebą na każde 30 cm wysokości rośliny lub wymieszaj 2 łyżki stołowe na litr wody.

6. Obornik z odchodów dżdżownic

Odchody (koprolity) dżdżownic kompostowych to biohumus (wermikompost).

Jest uzyskiwany po przetworzeniu przez nie substancji organicznych, takich jak: obornik, torf czy rozmaite odpady kuchenne. Przetworzona przez dżdżownice masa organiczna wygląda jak torf, choć jest bardziej puszysta.

Zawiera niezwykle potrzebną dla wzrostu i zdrowia roślin mikroflorę, chroni je przed nagromadzeniem niekorzystnych nitratów.

Biohumus zwiększa aktywność biologiczną i zdolność do samooczyszczania się gleby ze skażeń chemicznych. Odtwarza jej właściwości na 2-3 lata.

A co bardzo ważne, zabezpiecza roślinę przed wchłanianiem szkodliwych GMO i antybiotyków, które do gleby najczęściej trafiają wraz z obornikiem.

Biohumus jest szczególnie pomocny we wczesnym stadium rozwoju rośliny. Zanim nasiona trafią do gleby, zalecane jest namoczenie ich w płynie, sporządzonym z wody i koncentratu biohumusu.

Zanurzanie w nim nasion zwiększa kiełkowanie do 96 procent.

Kompostu wyprodukowanego przez dżdżownice potrzeba 15 razy mniej, niż zwykłego obornika, a tymczasem plony upraw mogą się zwiększyć nawet o 30 proc.

Stosowanie: Nałóż ¼ – ½ szklanki na 10 metrów kwadratowych.

Źródło: migardener.com, tygodnik.lt, Miniatura wpisu: freepik.com

Jak zmienić kolor hortensji?

Które drzewa można, a których nie należy sadzić w pobliżu domu