w

Jak zmienić kolor hortensji?

Jeśli kiedykolwiek chciałeś zmienić kwiaty hortensji wielkolistnej na różowe lub niebieskie, oto jak to zrobić!

Kwiaty hortensji wielkolistnej występują w odcieniach niebieskiego i różowego w zależności od kwasowości gleby, w której są uprawiane.

Hortensje wielkolistne potrafią zmieniać kolor!

Niektóre hortensje wielkolistne (Hydrangea macrophylla) mają wyjątkową zdolność do zmiany koloru kwiatów z różowego na niebieski lub odwrotnie. Ta zmiana jest odpowiedzią na ilość glinu w glebie, którą roślina może wykorzystać.

W glebach kwaśnych glin jest łatwo dostępny, a korzenie hortensji mogą wchłonąć ten minerał. Ale w glebach alkalicznych rośliny nie mogą pobierać pierwiastka do korzeni. Jeśli kiedykolwiek posadziłeś piękną niebieską hortensję, która w następnym roku zakwitła na różowo, to dlatego, że twoja gleba jest zbyt alkaliczna.

Zmieniając pH gleby, możesz manipulować kolorem hortensji wielkolistnej, ale tylko jeśli na początku były różowe lub niebieskie. Białe hortensje zawsze będą białe.

Zrób test gleby

Niezależnie od tego, czy uprawiasz je w pojemniku, czy w ziemi, musisz zrobić test gleby, aby dokładnie określić, czy jest kwaśna czy zasadowa.

Jak zmienić kolor swojej hortensji wielkolistnej?

Po ustaleniu, jakie jest pH gleby, oto sposoby na sprawienie, aby kwiaty hortensji wielkolistnej stały się różowe lub niebieskie.

Aby hortensja wielkolistna zakwitła na różowo, idealne dla niej pH od 6,0 ​​do 6,2. Wypróbuj jedną z tych metod:

Jesienią lub wczesną wiosną rozprowadź wokół rośliny wapień dolomitowy w ilości 1 szklanki na 1 m2 i podlej.

Dodaj 1 łyżkę wapna hydratyzowanego do 1 litra wody i podlej raz w miesiącu, począwszy od wczesnej wiosny.

Ponadto należy wzbogacić glebę nawozem o wysokiej zawartości azotu i fosforu, aby zahamować pobieranie glinu. Dodatkowy azot pomoże zwalczyć chlorozę żelaza, która może się zdarzyć, jeśli twoje pH wzrośnie powyżej 6,4.

Hortensja Bigleaf Endless Summer z niebieskimi kwiatami: Ta hortensja Endless Summer jest łatwa do zmiany kolorów.

Aby hortensja wielkolistna zakwitła na niebiesko, najlepsze jest pH od 5,2 do 5,5. Wypróbuj jedną z tych metod:

Do zmiany koloru użyj roztwór ałunu potasowego (KAL(SO4)2), który można kupić w aptece.

Dodaj 1 łyżkę siarczanu glinu do 1 litra wody i podlewaj roślinę raz w miesiącu, począwszy od wczesnej wiosny. Upewnij się, że hortensje są nawodnione przed zabiegiem, ponieważ nadmiar szybko wchłanianego aluminium może spalić rośliny.

Zmieszaj z glebą materię organiczną, taką jak kompost, posiekane liście dębu, mech torfowy i fusy z kawy, aby obniżyć pH. Działa to powoli, ale dobrze jest robić co roku, aby utrzymać niższe pH wokół hortensji.

Nawozić nawozem wysokopotasowym, niskofosforanowym. Potas pomoże zwiększyć wchłanianie aluminium.

Stosowanie siarczanu amonu jako źródła azotu w nawozie pomoże również w utrzymaniu niskiego pH.

Fioletowe kwiaty hortensji wielkolistnej: Neutralne pH spowoduje, że niektóre hortensje wielkolistne będą bardziej fioletowe lub lawendowe niż całkowicie różowe lub niebieskie.

Ale co, jeśli moja hortensja jest fioletowa?

Neutralne pH między kwaśnym a zasadowym spowoduje, że kolor znajdzie się gdzieś pośrodku. Kwiaty zbliżone do zasadowych mogą mieć różowe zabarwienie, co daje lawendę. Bardziej kwaśny, a kolor będzie bardziej fioletowy z bardziej niebieskimi tonami. I mogą się nieznacznie zmieniać wraz z wiekiem z niebiesko-fioletowego do lawendowego różu.

Czasami hortensja w neutralnej glebie będzie miała mieszankę wszystkich kolorów, tak jakby nie mogła zdecydować, który kolor ma być.

Hoduj hortensje w pojemniku, aby łatwiej zmieniać kolor kwitnienia

Podniesienie lub obniżenie pH wymaga czasu, aby dodatki wpłynęły na glebę i zwykle nie są trwałe, więc musisz co roku utrzymywać pożądane pH, aby kwiaty zachowały pożądany kolor.

Dlatego uprawa w pojemniku jest łatwym rozwiązaniem.

Większość mieszanek doniczkowych nie zawiera naturalnie występującego aluminium, które ma gleba, więc możesz zmienić pH tak, aby było dokładnie takie, jakiego oczekujesz.

Wskazówki dotyczące zmiany koloru hortensji:

Intensywniej wybarwione hortensje będą bardziej intensywne po zmianie koloru. Innymi słowy, jeśli twoja hortensja była ciemnoróżowa, będzie ciemniejsza.

Kolory pastelowe zmienią się w porównywalnie blady kolor i nie da się ich przyciemnić. Nie dodawaj nic więcej, aby uzyskać ciemniejszy kolor — to nie pomoże i może spowodować problemy.

Białe hortensje wielkolistne nigdy nie zmienią kolorów, niezależnie od rodzaju gleby, chociaż niektóre z nich rumienią się na różowo, a nawet na czerwono, gdy kwiaty się starzeją.

Zmiana pH gleby jest procesem powolnym i musi być utrzymywana przez cały sezon wegetacyjny, hortensja zachowała pożądany kolor.

Źródło: gardengatemagazine.com, Miniatura wpisu: freepik.com