w

Które drzewa można, a których nie należy sadzić w pobliżu domu

Istnieją przekonania, przesądy i racjonalne powody na temat tego, że ​​niektóre drzewa nigdy nie powinny być sadzone w pobliżu domu.

Na własnym terenie trudno wyobrazić sobie dom bez otoczenia drzew.

Dają nie tylko przyjemny cień w lecie i świeży aromat podczas kwitnienia, ale także niosą ze sobą pewną energię. Sadząc niektóre drzewa na działce, możesz nie tylko uczynić ją estetyczną i wygodną, ​​ale także żyć w harmonii z naturą, uczyć się magii roślin, być chronionym przed problemami i przyciągać szczęście.

Nie wszystkie drzewa i duże krzewy można sadzić w pobliżu domu. Na pytanie, które drzewa można sadzić w pobliżu domu, odpowiedzi są często logiczne i łatwe do wytłumaczenia. Na przykład drzewa z potężnym systemem korzeniowym, który może uszkodzić fundament.

Drzewa wpływają na stan fizyczny i emocjonalny człowieka. Jak wszystkie żywe stworzenia, mają energię, która może wpływać na nastrój, zdrowie i odczucia w ich otoczeniu.

Jak energia drzew wpływa na człowieka?

Od czasów starożytnych nasi przodkowie przypisywali drzewom magiczne właściwości. Mówiono na przykład: „w brzozowym lesie – bawi się, sosnowym – modli, a w świerkowym – dusi”.

Ludzie badający wpływ energetyczny drzew dzielą je na dawców i wampiry energetyczne.

Drzewa dawcy przekształcają negatywną energię ludzką w energię pozytywną. Wraz z tymi naturalnymi uzdrowicielami smutek, tęsknota szybko znikają, nastrój poprawia się, a ból fizyczny ustępuje.

Drzewa – wampiry energetyczne pobierają pozytywną energię. Będąc w pobliżu tych drzew możesz szybko poczuć się zmęczony.

Zatem w pobliżu domu zaleca się sadzenie roślin i krzewów, które odbierają złą energię, przekształcając ją w dodatnią. Drzewa dawców nie tylko sadzono w pobliżu domu, ale także robiono z ich drewna meble i przybory codziennego użytku, by otaczać się nimi jak najpełniej.

Jakich drzew nie należy sadzić na podwórku w pobliżu domu i dlaczego?

Nie wszystkie drzewa pochłaniające energie są szkodliwe dla ludzi. Nie zaleca się sadzenia ich w pobliżu domu. Niemniej jednak okresowy kontakt z takimi drzewami jest potrzebny.

Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru energii, rozładować napięcie, możesz usiąść na chwilę u korzeni takiego drzewa – zabierze nadmierny potencjał i uspokoi.

Brzoza

Brzoza jest uważana za symbol niewinności i czystości. Ale nie należy sadzić jej blisko domu. Trzeba pamietać, że część osób może być uczulona na jej pyłek. Najlepiej jest sadzić brzozę za ogrodzeniem terenu lub kilkanaście metrów od domu. W takim przypadku ochroni dom przed złymi energiami i pozwoli czerpać ze swoich pozytywnych właściwości.

Dąb

Dąb. Istnieje w Polsce zwyczaj, że gdy urodzi się syn, jego ojciec sadzi dąb. To piękne majestatyczne drzewo od wieków budziło podziw, kult, szacunek i respekt wśród ludzi.

Nie powinno być jednak sadzone blisko domu, ponieważ według przesądów jego potężna siła może odbierać męskość Panu domu.

Warto pamiętać, że to drzewo rośnie wysokie i rozłożyste i musi mieć dużo terenu wokół siebie. Kilkanaście metrów od domu będzie cudownie zdobiło ogród. Daje wspaniały cień, pomaga odzyskać spokój, nadzieję, moc oraz wiarę we własne siły. Wzmacnia witalność. W trudnych chwilach wspiera.

Jego promieniowanie uaktywnia naczynia krwionośne. W ziołolecznictwie kora dębu stosowana jest przy krwawieniach wewnętrznych oraz chorobach przewodu pokarmowego.

Wierzba

Wierzba jest wieszczem śmierci i nędzy. Jej gałęzie, sięgające samych korzeni, były symbolem smutku i łez.

Choć dziś gałęzie wierzby kojarzą się z Wielkanocą i przybyciem Jezusa do Jerozolimy, wierzba negatywnie wpływa na aurę człowieka i choć piękna, lepiej trzymać ją dalej od domu.

Sosna i świerk

Sosna i świerk są uważane za potężne wampiry energetyczne. Pobierają energię i zgodnie z popularnymi przekonaniami przyciągają choroby do domu. Ale sadzenie tych drzew w pobliżu budynku nie jest zalecane także z bardzo przyziemnych powodów – ich rozległy system korzeniowy może zniszczyć fundament domu.

Tuja

Tuja jest drzewem smutku. Dziś bardzo często obsadza się nią tereny wokół domów, kiedyś była drzewem cmentarnym. Stary przesąd mówi, że nie sadzi się tui blisko domu, szczególnie gdy mieszka w nim młoda dziewczyna.

Uważano, że to drzewo odstrasza wszystkich zalotników, przyciągając samotność i tęsknotę.

Orzech włoski

Wśród drzew, które nie powinny być sadzone w pobliżu domu, jest orzech włoski. Nie oznacza to, że nie można go uprawiać, pozbawiając się szansy na pyszne owoce.

Trzeba go tylko umieścić z dala od budynków, które mogłyby zostać uszkodzone przez jego system korzeniowy.

Topola

Rozsądny właściciel porzuci pomysł sadzenia topoli w pobliżu domu. Należy do drzew z silnym systemem korzeniowym, który ma destrukcyjny wpływ na fundament domu.

Inną cechą topoli jest wydrążony pień. Z tego powodu jest mniej odporna na silne wiatry i może łatwo pęknąć, powodując zniszczenia. Warto również pamiętać o puchu topoli, który podczas kwitnienia rozprzestrzenia się po okolicy, powodując podrażnienie błony śluzowej i wywołując alergie.

Osika

Osika wysysa zarówno pozytywną, jak i negatywną energię, osłabia człowieka, przyciąga choroby i słabość. Takie drzewo nie powinno być sadzone nawet za płotem. Jego miejsce jest w lesie.

Drzewa iglaste

Drzewa iglaste nie są zalecane do uprawy na obszarze podmiejskim, szczególnie jeśli wybudowano tam dom mieszkalny. Oczywiście nie dotyczy to dekoracyjnych gatunków karłów hodowanych specjalnie w celu stworzenia oryginalnego projektu krajobrazu.

Chodzi tylko o dzikich przedstawicieli drzew iglastych sprowadzonych z lasu lub już rosnących na pozyskanym terenie.

Zagrożenie pożarowe

Niemal wszystkie drzewa iglaste osiągają imponujące rozmiary, przerastają budynek mieszkalny i oczywiście stają się doskonałym obiektem uderzenia pioruna. Ponadto drzewo iglaste jest po prostu przesycone żywicą, a po zapaleniu (piorunem lub iskrami) zapala się natychmiast i na całej wysokości.

Sadzenie takiego sąsiada obok domu jest zbyt niebezpieczne. Nie wszyscy biorą to pod uwagę.

Potężny system korzeniowy

W drzewach iglastych system korzeniowy jest powierzchowny i bardzo silny. Rosnąc, może nie tylko uszkodzić ścieżki w pobliżu domu, ale także poważnie zaszkodzić fundamentom budynku.

A gdy na przykład dojdzie do huraganu, drzewa iglaste mogą zostać wyrwane wraz z korzeniami i zniszczyć budynki.

Zwiększone wchłanianie wilgoci i zakwaszanie gleby

Drzewo iglaste przesusza glebę w promieniu od pięciu do sześciu metrów od siebie. Zwiększone wchłanianie wilgoci przez to drzewo nie pozwoli innym roślinom na pełny wzrost i rozwój.

Igły spadające z drzewa silnie zakwaszają warstwę gleby, która nie jest odpowiednia dla wszystkich roślin ogrodowych.

Efekty zdrowotne

Olejki eteryczne zawarte w igle z kory, drewna, żywicy i iglastych mają oczywiście pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadciśnienie tętnicze.

Wzrost ciśnienia jest częstym zjawiskiem przy stałej obecności drzew iglastych w pobliżu budynku mieszkalnego.

Przesądy na temat drzew iglastych przy domu

Wszystkie ludowe przesądy, które nie zalecają uprawy drzew iglastych w pobliżu budynku mieszkalnego, oparte są na wielowiekowych obserwacjach mieszkańców wsi różnych regionów. Według wschodnich nauk Feng Shui, świerki i sosny rosnące przed domem dzielą go na pół i obrabowują mieszkańców ze szczęścia i dobrobytu.

Według popularnych wierzeń świerki rosnące nad budynkiem mieszkalnym przynoszą smutek, choroby, a nawet śmierć ich właścicieli. Ostre igły takich drzew rosnących w pobliżu domu niszczą ciszę i spokój w rodzinie.

Ponieważ świerki i sosny są żeńskimi drzewami, zabierają lub wypędzają mężczyzn z tego domu. Nowożeńcom na ogół nie zalecało się mieszkać w domu, w pobliżu którego rośnie drzewo iglaste – gdyż spadkobiercy mogą w ogóle nie pojawić się i istnieje ryzyko rozwodu.

Jeśli samotna osoba posadzi takie drzewo w pobliżu swojego domu, istnieje szansa, że ​​pozostanie sama przez resztę życia.

Jakie drzewa warto sadzić w pobliżu domu?

Jeśli trapi Cię pytanie, które drzewa najlepiej sadzić w pobliżu domu, warto zwrócić uwagę na następujące gatunki.

Jałowiec

Jałowiec. Działa jak ochroniarz. Jeśli umieścisz go w pobliżu domu, ochroni go przed złymi energiami.

Modrzew.

Modrzew. Zapewnia dobry nastrój.

Akacja

Akacja. To drzewo pomaga pozbyć się niepłodności.

Jarzębina.

Jarzębina. Zachowuje młodość, pozytywnie wpływa na tło hormonalne u mężczyzn i kobiet, pomaga nauczyć się samokontroli, chroni dom. Nie ma wątpliwości, że to drzewo warto sadzić; nie tylko ozdobi podwórko, ale również przyniesie korzyści właścicielom.

Klon

Klon. Wybierając drzewo, które ma rosnąć w pobliżu domu, warto na niego zwrócić uwagę. Klon zapewni bogactwo materialne, wzmocni zdrowie wszystkich członków rodziny i będzie wspierać w szybkim rozwiązywaniu konfliktów.

Grusza

Grusza pomaga małżonkom osiągnąć wzajemne zrozumienie, wzmacnia instynkt macierzyński.

Wiśnia

Wiśnia przynosi dobrobyt, nie na próżno uważa się ją za symbol płodności.

Możliwe jest wzmocnienie bogactwa materialnego przez ogień, rozpalany pod nią w okresie kwitnienia.

Jabłoń

Jabłoń przynosi szczęście młodym dziewczynom, tylko powinna rosnąć naprzeciwko okna młodej kobiety.

Kalina

Kalina ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Lipa

Lipa otaczana była najgłębszą czcią w kulturze Słowian (ale nie tylko). Sam miesiąc lipiec zawdzięcza nazwę kwitnieniu lip.

Istnieje wierzenie, w myśl którego lipa chroni przed piorunami. Tłumaczy to dlaczego tak wiele spotykanych kapliczek, wiejskich kościołów i świętych źródełek znajduje się pod lipami. Lipa sprowadza szczęście i odstrasza nieprzyjazne energie. W czasie Zielonych Świąt mai się lipą pola i domy by odstraszać złe duchy.

Jeśli w noc św. Jana zerwie się liść lipy i wypowie życzenie, spełni się ono w ciągu roku. Ma również olbrzymi wachlarz działań uzdrawiających. Leczyło się nią: kaszel, katar, przeziębienia, grypę, gorączki, poty, duszności, ból gardła, chrypkę, choroby pęcherza i nerek, stres, wysypki, febrę, zapalenia, wrzody, bolączki, opuchliznę, zgagę, poparzenia, krosty i wiele innych.

Stare mądrości i przesądy można wziąć pod uwagę, ale można je zignorować. Wszystko zależy od własnego postrzegania i stosunku do dawnych wierzeń.

Najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z własnymi potrzebami, aby osiągnąć harmonię i cieszyć się pięknem własnego krajobrazu.

Zawsze jednak powinieneś dokładnie przemyśleć, zanim wyhodujesz dąb lub topolę w pobliżu domu.

Nawet jeśli nie masz zaufania do przesądów, pamiętaj jak potężne są to drzewa.

Z kolei spośród tych, które warto mieć blisko domu również należy wziąć pod rozwagę gatunek (wysoko lub niskopienny), pokrój, rozłożystość i dopasować je do odpowiedniej odległości od budynku.