w

12 szybko rosnących pnączy, które zasłaniają i zdobią, a przy tym są pożyteczne

Brzydkie ogrodzenie, pusta ściana, nieatrakcyjne obszary ogrodu? Pnącza szybko zasłaniają to, co chcemy ukryć, a dodatkowo ozdabiają kwiatami i wnoszą do ogrodu niesamowity urok i klimat.

Nie wszystkie jednak rosną na tyle szybko, by efekt osłonięcia można było w zadowalającym czasie osiągnąć. Dlatego warto postawić na te, które rosną najszybciej, a jednocześnie są tymi najbardziej atrakcyjnymi.

Oto 12 z nich:

1. Hortensja pnąca

Uwaga do fanów hortensji! Hortensja płożąca może osiągnąć wysokość do 15 metrów, ozdobiona pięknymi białymi kwiatami latem i żółtymi liśćmi jesienią.

Warto mieć to na uwadze wybierając miejsce, które ma porastać.

2. Milin kampsis

Polecany jest również dla początkujących ogrodników, ponieważ jest łatwy w uprawie i stanowi efektowną ozdobę ogrodu. Latem przyozdabia pięknymi czerwonymi, pomarańczowymi kwiatami, wytrzymuje zimno i upał, przetrwa suszę i kwitnie w zacienionych miejscach.

3. Wiciokrzew koralowy

Kwitnie bardzo długo: otwiera się od połowy czerwca do września. Kwiaty w kształcie trąbki są tak pachnące, że można je wyczuć w całym ogrodzie. Możesz osiągać 3-5 metrów po ogrodzeniu, na podporze.

4. Wilec biały – księżycowe pnącze

Jego delikatne, białe kwiaty otwierają się wieczorem, od zachodu do wschodu słońca. Kwitną od połowy lata do wczesnej jesieni, może dorastać do 5 metrów, ale posadź gęsto, rzucaj, aby uzyskać krzaczasty, piękny efekt.

5. Wisteria glicynia

Jest to dobrze znane pnącze z pięknym fioletowym wodospadem kwiatów. Dobrze czuje się w przepuszczalnym, wilgotnym, nasłonecznionym miejscu, szybko rośnie, zaleca się puszczać po ścianie, siatce, wsporniku, może osiągnąć wysokość do 20 metrów.

6. Akebia pięciolistkowa

Znana również jako czekoladowe pnącze, roślina ta ma długość 9-10 metrów. Jej kwiaty mają korzenny, przypominający czekoladę zapach.

7. Jaśmin gwiazdkowy

To wdzięczne, wiecznie zielona roślina, która wyróżnia się nie tylko jako pnącze, ale także jako roślina okrywowa.

8. Winobluszcz pięciolistkowy

Jeśli potrzebujesz szybko rosnącej rośliny m.in. na murze oporowym, na ogrodzeniu jest dobrym rozwiązaniem będzie dzikie wino, które łatwo przywiera do ściany i innych powierzchni. Jesienią jej liście nabierają ciekawych barw.

9. Clematis viticella

Idealny do cieplejszych obszarów, gdzie powojniki wielkokwiatowe nie czują się tak dobrze. Zdobi pięknymi, jaskrawymi kwiatami.

10. Kiwi issai

Kiwi Issai to samopylna, pnąca odmiana aktinidii. Dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Jest bardzo ładnym pnączem a do tego wydaje smaczne, jadalne owoce. Są one drobniejsze niż znane nam ze sklepów kiwi, za to wyborne w smaku.

W naszych warunkach klimatycznych kiwi dorasta do 4 m długości, bardzo dobrze pnie się po różnego rodzaju podporach, warto ją sadzić przy pergolach od strony południowej. Roślina zaczyna owocować w optymalnych warunkach w około dwa lata po posadzeniu.

11. Chmiel

Jest znany jako składnik piwa, ale on naprawdę pięknie prezentuje się w ogrodzie. Zdobi go dużymi liśćmi i ciekawymi szyszkami chmielowymi wywodzącymi się z kwiatów żeńskich, szybko rośnie.

12. Kokornak

Bardzo oryginalne pnącze dorastające do ok. 10 m. wysokości o rocznym przyroście 1-2m.

Dekoracyjne z uwagi na olbrzymie liście nawet do 30 cm i purpurowo-brązowe kwiaty w kształcie tuby, ukazujące się w maju i czerwcu.

Pnącze za sprawą kwiatów jest zabójcze dla nękających nas komarów i meszek, co jest jego dodatkową zaletą.

Kokornak dobrze rośnie na każdym stanowisku, najlepiej jednak czuje się w cieniu lub półcieniu. Doskonale nadaje się na każdego rodzaju podpory oraz jako roślina okrywowa

Jest wytrzymały na mróz.

Źródło: morzsafarm.hu, Miniatura wpisu: morzsafarm.hu