Słynna angielska skrupulatność może całkowicie zmienić czynnoość w działalność naukową. Nawet tak zwyczajna jak gotowanie jajek.
Asystenci laboratoryjni na Wydziale Badań Medycznych Uniwersytetu w Birmingham dokładnie przestudiowali reakcje chemiczne zachodzące podczas gotowywania jaj.
Doszli do wniosku, że po ugotowaniu jajek nie można wlewać wody!
Właściwości wody po ugotowaniu jajek
Skorupka jajka zawiera 90% węglanu wapnia. Zawiera także 27 innych elementów jak fosfor, fluor, miedź, krzem, cynk. Podczas gotowania jajek woda nasyca się jonami wapnia i innymi pierwiastkami śladowymi.
Jony wapnia są tak małe, że łatwo przenikają do komórki organicznej i wywołują reakcje chemiczne w komórce – synteza składników odżywczych.
Ta właściwość wody po ugotowaniu jajek jest szczególnie cenna dla … hodowców kwiatów. Podczas obserwacji chemicy stwierdzili, że taka woda zwiększa tempo wzrostu zielonych roślin aż 10-krotnie!
Nasiona nasączone wodą z jajek szybciej kiełkują, a sadzonki są bardziej odporne na szkodniki i choroby.
Oprócz bezpośredniego stymulowania wzrostu roślin, woda po gotowaniu jajek pomaga utrzymać ph gleby w zakresie 5,5-6,5 pH. Takie środowisko zapewnia wielu roślinom
optymalne warunki wchłaniania składników pokarmowych.
Jak korzystać z wody po ugotowaniu jajek
Po ugotowaniu jajek przelej wodę do osobnego pojemnika, jaja natychmiast zalej lodowatą wodą, aby w celu ułatwienia oddzielenia powłoki. Ostudzić wodę i
używaj do podlewania i natryskiwania roślin.
Możesz łatwo zidentyfikować rośliny z niedoborem wapnia: liście z suchymi końcami i brązowymi plamami. Pędy takich roślin rosną powoli, liście są małe.
Ciekawostka
Jaja kurze są dosłownie produktem bezodpadowym. Skorupa jest również naturalnym źródłem wapnia i skutecznym innowacyjnym lekiem na alergie. Błony skorupy jaja – używa się leczeniu choroby stawów.
Wewnątrz każdej skorupki znajduje się biała, wyściełająca ją błona. Składa się ona z cennych substancji: przede wszystkim białka, ale również w 25 procentach z kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Są to podstawowe składniki zalecane osobom, którym dokucza choroba zwyrodnieniowa stawów.
Amerykańscy badacze potwierdzili, że skorupkoterapia bardzo korzystnie wpływa na stawy. Efekt działania zbadano na grupie pacjentów z chorymi stawami. Przez 30 dni każdy uczestnik otrzymywał niewielką dzienną dawkę ( 500 mg) błonki ze skorupki jaja. Po siedmiu dniach 27 procent pacjentów zauważyło większą giętkość stawów. Po trzydziestu dniach liczba ta wzrosła do 43 proc., a odczuwalny dyskomfort w stawach zmniejszył się o 72 procent.
W badaniach nie zostały wykazane żadne efekty uboczne – nie zauważono bólów żołądka, krwawień czy problemów z wątrobą. Błona skorupki jajka jest całkowicie naturalna.