10 zasad zdrowych płuc

Życie ludzkie jest niemożliwe bez tlenu. Dlatego zdrowie płuc jest warunkiem niezbędnym do pełnego życia człowieka.

Aby utrzymać płuca w czystości, dobrze po prostu żyć i mieszkać w miejscu ze świeżym powietrzu bez zanieczyszczeń. Coraz mniej jest dziś takich miejsc, a poza tym praca zmusza nas do życia w brudnych, zanieczyszczonych miastach.

Istnieje 10 głównych zasad, dzięki którym możemy zmaksymalizować szanse na utrzymanie zdrowia płuc do późnej starości.

Oczyszczanie płuc

1. Rzuć palenie. To nie tylko zły nawyk, ale śmiertelny. Palenie jest najpoważniejszym wrogiem naszych płuc.

2. Ćwiczenia oddechowe pomagają płucom w mechanicznym oczyszczaniu. Płytkie oddychanie jest złym nawykiem, często wynikiem słabej czynności płuc lub siedzącego trybu życia.

3. Głębokie oddychanie pozwala płucom otworzyć się i usunąć nagromadzony śluz.

4. Przynajmniej raz dziennie wycisz się, skup na przepływie powietrza i oddychaj przeponą, twój brzuch musi się ruszać. Ostrożnie! Nadmiar tlenu może wywołać zawroty głowy!

Powinieneś nauczyć się oddychać przeponą, czyli oddychaniem przez brzuch zamiast przez klatkę piersiową. Chociaż większość ludzi nie oddycha w ten sposób, jest to uważane za normalne oddychanie. Wykorzystuje przeponę, czyli pasek mięśni pod płucami, który jest głównym mięśniem oddychającym. Najpierw rozluźnij ramiona, plecy i szyję. Połóż jedną rękę na brzuchu, a drugą na plecach. Wdychaj przez nos przez dwie sekundy. Podczas wdechu wysuń brzuch na zewnątrz. Następnie zrób wydech przez zaciśnięte usta, aby pomóc kontrolować tempo wydechu, delikatnie naciskając na brzuch. To wypycha przeponę, wzmacniając mięśnie.

5. Czy wiesz, że pistacje, miód i czosnek sprzyjają zdrowiu płuc i zmniejszają ryzyko raka płuc? Warto pamiętać o tych dobrodziejach w swojej diecie!

6. Ogranicz źródła zanieczyszczenia powietrza w domu: zidentyfikuj i usuń pleśń, zaprzestań używania ostrych syntetycznych środków czyszczących i często usuwaj kurz z dywanów.

7. Inhalacje na bazie czosnku i sody, jałowca, kory dębu, liści lub olejku eukaliptusowego, lawendy, mięty dają doskonałe efekty czyszczenia płuc.

Oto przykład inhalacji z czosnku i sposób jej przygotowania:

Obierz 6 ząbków czosnku, pokrój je. Wlej 1 szklankę wody do małego rondla, gdy tylko woda się zagotuje, wrzuć tam czosnek i zredukuj palnik do minimum.

Gotuj na małym ogniu nie dłużej niż przez 5 minut. Następnie postaw rondel na stole, przykryj głowę ręcznikiem, pochyl się nad rondlem, dopiero wtedy otwórz pokrywkę i wsyp tam 1 łyżeczkę sody.

Następnie rozpocznij inhalację.

Pamiętaj, nie wdychaj głęboko, ponieważ drogi oddechowe muszą się przyzwyczaić. Oddychaj na przemian: 2-3 razy wdechy przez
nos – powolny wydech przez usta; 2-3 wdechy przez usta – wydech przez nos. Inhaluj, aż przestanie parować. Powtórz procedurę drugi raz tego samego dnia.

8. Herbata z tymianku, mięta, znana jest od setek lat jako naturalne lekarstwo na dolegliwości układu oddechowego.

9. Jednym z głównych warunków utrzymania zdrowia płuc, a tym samym życia, jest coroczne badanie fluorograficzne.

10. Gruźlica nadal należy do dziesięciu chorób, które spowodowały śmierć milionów ludzi na całym świecie. Cierpisz na przewlekły kaszel? Nie bagatelizuj tego objawu. Skonsultuj się z lekarzem. W Polsce szczepienie na gruźlice jest obowiązkowe, jednak ono tylko minimalizuje ciężki przebieg choroby.

Źródło: fabricatinromania.info, wikihow.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Nasturcja – sadzenie, właściwości, przepisy

Toksyczne uszkodzenie , marskość i niealkoholowe stłuszczenie wątroby – czynniki