w

1 łyżeczka na dowolny domowy kwiat i bujne kwitnienie gwarantowane! Kwitnie cudownie!

W domu pełnym zieleni mieszka się o wiele przyjemniej. Jednak opieka nad roślinami domowymi wymaga sporego zaangażowania. Nie wystarczy samo podlewanie i na tym zakończenie zainteresowania roślinami doniczkowymi.

Trzeba znać potrzeby i wymagania określonego gatunku. Wiedzieć, kiedy wchodzą one w czas spoczynku. Jak często wymagają przesadzania. Jakich potrzebują składników glebowych do wzrostu i kwitnienia i jak szybko je zużywają.

Jeśli ograniczymy się do samego podlewania szybko zamanifestują zatrzymaniem wzrostu, pogorszonym stanem liści, podatnością na szkodniki i choroby oraz brakiem kwitnienia.

Rośliny doniczkowe w przeciwieństwie do ogrodowych nie mają możliwości rozwijania korzeni w poszukiwaniu składników. One są skazane na to co mają w pojemniku, w którym rosną, a którego zawartość po pewnym czasie się wyczerpuje.

Dlatego regularne przesadzanie i nawożenie jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że jeśli roślina wygląda zdrowo, a tylko nie kwitnie to manifestuje niedobór potasu.

Rola potasu w rozwoju roślin

Potas obsługuje funkcje roślin takie jak otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych, procesy fotosyntezy, transport wody i składników odżywczych. Nie tylko wzmacnia rośliny, ale także zwiększa ich odporność na stres, suszę, choroby i szkodniki.

Podczas kwitnienia, potas jest szczególnie ważny, ponieważ pomaga w produkcji białka i cukrów, które są stymulatorem tworzenia kwiatów i owoców.

Siarczan potasu jako nawóz wspomagający kwitnienie

Siarczan potasu jest świetnym nawozem o wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego potasu. Sprawdza się nie tylko w ogrodzie, ale także we wspieraniu roślin domowych.

Wystarczy raz w miesiącu dostarczyć roślinie około 1 łyżeczki siarczanu potasu rozpuszczonego w litrze wody, a szybko odpowie bujnym kwitnieniem.

Trzeba pamiętać, że w okresach spoczynku roślin nie nawozimy niczym. W pierwszej fazie, gdy roślina budzi się, wspieramy ją nawozami wieloskładnikowymi z azotem jako głównym pierwiastkiem w składzie. Po miesiącu zaczynamy dostarczać naprzemiennie siarczan potasu, a tuż przed okresem kwitnienia i podczas niego, dostarczamy wyłącznie siarczan potasu, wstrzymując nawożenie azotowe.

Tak nawożone rośliny doniczkowe będą długo i obficie kwitły.

Źródło: @-life5586/youtube