w

Marchew zmienia kolor na zielony w ogrodzie: główne przyczyny problemu i co robić

Marchew na grządce od góry staje się zielona, z powodu długotrwałej ekspozycji na światło.

Zielony kolor rośliny zawdzięczają obecności chlorofilu, który jest niezbędny do procesu fotosyntezy.

Znacząca część marchwi, korzeń który jemy, jest pod ziemią i nie ma dostępu do światła słonecznego, więc nie jest zielony.

Wiele osób uważa, że ​​taka marchew zawiera szkodliwe związki i nie należy ich jeść. Ale to szkodliwy mit. To chlorofil „nadaje” jej zielony kolor, więc nie stanowi on dla nas żadnego zagrożenia.

Inną rzeczą jest to, że odpowiada jednocześnie za nieco gorzki smak. Zatem im więcej też zazielenionej części, tym marchew traci więcej ze swoich walorów smakowych i handlowych.

Zatem oczywiście najlepiej jest zbierać marchewki ładnie wybarwione na soczystą pomarańcz, a nie zielone. Dlatego ważne aby zapobiegać zazielenianiu i wiedzieć jak to zrobić.

Co powoduje, że marchewki w ogrodzie zielenieją i jak temu zapobiegać?

Zanim rozwiążemy jakikolwiek problem, musimy znać przyczynę.

Główne powody, dla których marchew zmienia kolor na zielony

Zwykle marchewki stają się zielone na wierzchu, jeśli zbyt płytko zostały posiane i teraz za bardzo wystają ponad powierzchnię. Często dzieje się też tak przy obfitym podlewaniu, gdy woda po prostu wypłukuje glebę lub gleba osiada.

Marchew może też zmieniać kolor na zielony kiedy została uszkodzona mechanicznie, na przykład podczas spulchniania grządek.

I ostatnia przyczyna, może to być też cecha odmianowa. Niektóre odmiany mają większą tendencję do zazieleniania części górnej.

Co należy zrobić, aby marchewki nie zmieniły koloru na zielony?

Przede wszystkim kupujemy nasiona odmian, które są chronione przed zazielenieniem.

Możesz ściółkować grządki z marchewką, a tym samym chronić górna część korzenia przed światłem. Na przykład ze słomą lub można podsypać kompostem.

Ostrożnie luzuj glebę między rzędami marchwi, nie uszkadzając korzeni. W ten sposób ochronisz marchewki przed uszkodzeniem i zazielenieniem.