Miesiąc przed zawałem serca twoje ciało zacznie cię ostrzegać. Oto 8 sygnałów, które ci wysyła

Najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Ta zasada obowiązuje w przypadku każdej choroby, a zwłaszcza pojawienia się objawów, do których często nie przywiązujemy wagi.

Dziś opowiemy Wam o 8 objawach zawału serca, które pojawiają się miesiąc wcześniej lub nawet jeszcze wcześniej. Nie chodzi p to byś stał się hipochondrykiem, ale dbałość o zdrowie nie jest bez znaczenia. Zwłaszcza jeśli ty lub twoi bliscy są w grupie wysokiego ryzyka, którego czynniki zostaną omówione na końcu artykułu.

8. Zmęczenie

Spadek energii jest wczesnym sygnałem, który lekarze określają jako jeden z głównych czynników prognostycznych zawału serca u kobiet. U mężczyzn ten objaw jest rzadko spotykany.

Cechy: Zmęczenie nie jest związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną lub psychiczną i narasta pod koniec dnia. Objawy są dość znaczące, możesz mieć trudności z posłaniem łóżka lub wzięciem prysznica.

7. Zaburzenia trawienia

Ból w nadbrzuszu, nudności na czczo i po jedzeniu, uczucie wzdęcia – jeden lub więcej z tych objawów występuje jednocześnie u mężczyzn i kobiet.

Cechy: Zaburzenia odżywiania, przed zawałem pojawiają się regularnie Ustępują, a następnie pojawiają się ponownie.

6. Zaburzenia snu

Są bardziej specyficzne dla kobiet. Często towarzyszy temu lęk i roztargnienie.

Cechy: Zaburzenia snu mogą mieć różny charakter, ale z problemami z sercem wiążą się kłopoty z zasypianiem i nagle budzenie się w nocy.

5. Zadyszka

Duszność jest objawem, który niepokoi ludzi niezależnie od płci przez jeden lub nawet kilka miesięcy przed zawałem serca.

Cechy: Uczuciu duszności, trudności w łapaniu oddechu często towarzyszą mu zawroty głowy i dezorientacja.

4. Przerzedzenie włosów

Naukowcy potwierdzają, że objawem poprzedzającym zawał jest nagłe zwiększone wypadanie włosów. Ta cecha jest bardziej charakterystyczna dla mężczyzn, ale może również towarzyszyć przedstawicielkom płci pięknej.

Cechy: W dużym stopniu włosy wypadają na czubku głowy.

3. Przyspieszone i nieregularne bicie serca

Objaw jest bardziej charakterystyczny dla mężczyzn, a kobietom często towarzyszy uczucie paniki i niepokoju. Występuje nagle i objawia się inaczej: zarówno arytmia (nieregularne bicie serca), jak i tachykardia (zwiększone bicie serca). W miażdżycy lub innych chorobach serca tachykardia może również wystąpić po wysiłku.

Cechy: Zwykle nie zajmuje to więcej niż 1-2 minuty. Jeśli trwa dłużej niż 2 minuty, mogą wystąpić zawroty głowy i silne osłabienie.

2. Zwiększone pocenie się

Zwiększone pocenie się zarówno w dzień, jak i w nocy wiąże się również z wczesnymi objawami zawału serca. Objaw jest bardziej charakterystyczny dla kobiet (często mylony z przypływami, którym towarzyszy menopauza), ale występuje również u mężczyzn.

Cechy: Zimny ​​lepki pot występuje niezależnie od temperatury powietrza lub aktywności fizycznej osoby. W nocy pocenie nasila się tak bardzo, że rano prześcieradła wydają się wilgotne.

1. Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej w intensywności różni się znacznie u mężczyzn i kobiet. Tak więc wśród przedstawicieli mężczyzn objaw ten jest powszechny i ​​odnosi się do głównych wczesnych oznak zawału serca. U kobiet ból w klatce piersiowej jest wykrywany tylko w 30% przypadków.

Cechy: Ból w klatce piersiowej może proieniować ku ręce (częściej w lewo, ale nie zawsze), dolnej szczęce, szyi, ramion, brzucha. Może być zarówno stały, jak i tymczasowy.

Czynniki ryzyka

Wszyscy wiemy o takich czynnikach ryzyka, jak nadwaga, siedzący tryb życia lub palenie. Ale są też inne, dość specyficzne oznaki podatności na choroby serca:

– fałd na płatku ucha (szczególnie jeśli rozciąga się po przekątnej od kanału słuchowego do dolnej krawędzi płatka ucha);
– tłuszczaki na powiekach, najczęściej żółte;
– ból mięśni łydek podczas chodzenia;
– zwiększony przyrost włosów w uszach (u mężczyzn);
– wczesne siwe włosy (u mężczyzn).

Podziel się ze znajomymi, by ich chronić przed zawałem!

Źródło i Fotografie: brightside.me

Pij ten koktajl na bazie zielonej herbaty, a spalisz zimową oponkę przed wiosną

Wrzucam do pralki zwykłą plastikową torbę – teraz wszystko jest lepiej uprane, a proszku zużywam 2 razy mniej