Aby wyhodować silne i potężne sadzonki pomidorów trzeba im dostarczyć potrzebnych składników.
Nawet dobrze wyselekcjonowana gleba (przygotowywana specjalnie pod sadzonki) nie będzie w stanie w pełni dostarczyć jej składników odżywczych przez cały sezon wegetacyjny.
Proste i jasne zasady uprawy mocnych i grubych sadzonek
Karmienie
Wybierając nawozy do sadzonek (wybór jest ogromny i to temat na osobny artykuł) należy zwrócić uwagę na to, że są nawozy przeznaczone specjalnie do sadzonek. Żywienie dorosłej rośliny i sadzonek to zupełnie inne kwestie.
Pierwszy nawóz można podać roślinie po ukorzenieniu. Najlepiej po przesadzeniu do większego pojemnika. Niezależnie od rodzaju nawozu (organiczny mineralny lub złożony) przerwa między karmieniami wynosi co najmniej tydzień.
Do prawidłowego rozwoju sadzonek trzeba naprzemiennie stosować nawozy mineralne i organiczne. Najlepiej robić to rano. Przy pochmurnej pogodzie. Roztwór z nawozami zawsze aplikuje się pod korzeń. Najważniejsze, by nie spadł na delikatne liście i łodygi młodych roślin. Oparzenia nie są rzadkością.
Sadzenie
Kolejnym ważnym procesem w życiu młodych sadzonek jest przesadzanie.
Każda roślina musi się znaleźć w osobnym pojemniku a korzeń należy przyciąć aby wzmocnić, a nawet przyspieszyć tworzenie systemu korzeniowego.
Sam proces wygląda tak: korzenie otrzepuje się z podłoża, główny korzeń przycina (usuwany do jednej trzeciej długości). Wzrost rośliny zatrzymuje się na chwilę, następuje adaptacja, a następnie rozpoczyna się przyspieszony wzrost systemu korzeniowego.
Przesadzanie sadzonek do osobnych pojemników najlepiej wykonywać na etapie dwóch prawdziwych liści. Im starsza roślina, tym gorzej toleruje tę procedurę. Na tym etapie przeprowadzana jest selekcja naturalna. Wszystko, co słabe, blade, krzywe wyrzucamy, silne, mocne, zdrowe, intensywnie zielone zostają.
Sadzonki nie wymagają wzmożonego podlewania dla lepszego ukorzenienia. Korzenie muszą się rozciągać i rosnąć.
Przyczyny słabych sadzonek
Brak oświetlenia. Konieczne jest wydłużenie czasu na oświetlenie, biorąc pod uwagę fakt, że każda kultura potrzebuje własnej długości światła dziennego;
Wysoka temperatura (ponad +23 ° C). Roślina powiększa część nadziemną ze szkodą dla rozwoju systemu korzeniowego, wraz ze spadkiem temperatury spowalnia się wzrost siewek.
Podlewanie i nawożenie regulujemy w kierunku redukcji. Nadmiar wilgoci, może prowadzić do gnicia korzeni i pleśni. W połączeniu z wysokimi temperaturami, nadmiar wilgoci nie zachęca sadzonek do wzrostu korzeni. Nie szukają wilgoci, a jej nadmiar i nadmiar odżywiania roślina kieruje na wzrost części nadziemnej.
Wydłużone sadzonki pomidorów można przesadzać do kubków nie czekając na prawdziwe liście, a także należy je zagłębić mocniej w glebę aż do liścieni.
Wskazówka!
Aby przestały się wyciągać, możesz użyć specjalnych regulatorów wzrostu leków, jeśli sadzonki mają już więcej niż cztery prawdziwe liście. Ich działanie ma na celu pobudzenie wzrostu korzeni oraz opóźnienie wzrostu części nadziemnej.
Jest jeszcze inny sposób. Usuń dolne liścienie. Powoduje to stres w roślinie i zaczyna ona budować system korzeniowy. Ale zawsze najpierw należy dostosować oświetlenie i temperaturę, zmniejszyć podlewanie i na jakiś czas zrezygnować z karmienia. A sadzonki pomidorów można posypać ziemią do liścieni, co tylko jej przyniesie korzyść.
Hartowanie sadzonek
Pod koniec uprawy sadzonki musza zostać zahartowane do niższych temperatur przed sadzeniem do gruntu. Półtora tygodnia przed sadzeniem w ziemi codziennie od drugiej do ósmej otwieraj okno w pokoju z sadzonkami. Trzy dni przed sadzeniem wynieś sadzonki na zewnątrz. Młoda roślina przystosowuje się do różnicy temperatur w dzień i w nocy.