w

Jod i mleko – skuteczna mieszanka przeciwko phytophthora. Nigdy więcej chorób, tylko dobre zbiory

W środku lata, kiedy upały nagle ustępują miejsca chłodowi i wilgoci, zwłaszcza po deszczach, uaktywniają się wszystkie choroby grzybowe, wśród których najbardziej niebezpieczna jest phytophthora.

Ta infekcja, zaraza ziemniaczana, może całkowicie zniszczyć uprawę pomidorów, znacznie uszkodzić ziemniaki i inne uprawy. Dlatego aby jej zapobiec musisz mieć pod ręką odpowiednie preparaty.

Warto postawić na środki bezwzględne dla grzybów chorobotwórczych, a łagodne dla roślin. Silne chemikalia gromadząc się w glebie przedostają się do owoców, gdzie ich nadmiar jest całkowicie niepożądany. Dlatego konieczne jest znalezienie nieszkodliwej alternatywy.

Jod i mleko

Odkażające właściwości nalewki jodowej są znane od dawna, stosuje się ją do leczenia roślin w celu zapobiegania chorobom. W tym celu potrzeba 20 kropli jodu i litr mleka na 10 litrów wody. Roztworem opryskuje się rośliny.

Stosując tę ​​mieszankę nie tylko chronisz plon przed chorobami grzybowymi, ale także przyspieszasz jego dojrzewanie. W tej opcji zastosowanej w czasie dojrzewania owoców trzeba nieco obniżyć stężenie jodu (na 10 litrów wody 5-6 kropli jodu).

Aby zwiększyć skuteczność kuracji jodowej, należy ją stosować na przemian z nalewką czosnkową. Przygotuj „preparat” czosnkowy w następujący sposób: 100 g obranych ząbków czosnku rozgniata się i dodaje do 10 litrów wody, odstawia na 24 godziny i dodaje jeden gram nadmanganianu potasu. A następnie opryskuje rośliny.

Miedzian

Jeśli jesteś osoba zapracowaną i stawiasz na prostsze rozwiązania, to skutecznym preparatem gotowym, dostępnym w sklepie jest miedzian 50 WP. Preparat na bazie miedzi (w postaci tlenochlorku) jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Działa w sposób powierzchniowy, tworząc warstwę ochronną na roślinie skutecznie chroni przed infekcją.

Ważne, żeby rozpylać go w postaci bardzo drobnej mgiełki, wówczas będzie tworzyć skuteczny film chroniący przed wnikaniem patogenów. Duże krople z rozpylacza szybko spłyną z liści i nie pokryją dobrze i szczelnie całej powierzchni liści.