w

Wzmocnij swój kręgosłup! Te ćwiczenia poradził mi osteopata, plecy już mnie nie bolą

Lekarze oceniają, że przepuklina krążków międzykręgowych dotyka coraz młodsze osoby. Diagnozuje się ją już nawet u 17-latków.

Co zatem powiedzieć o dojrzałych osobach?

Po 30-tym roku życia ryzyko wystąpienia przepukliny wzrasta drastycznie. Głównymi przyczynami choroby są siedzący tryb życia, palenie tytoniu, zła postawa, nadwaga, hipotermia i inne czynniki.

Shamil Alyauddinov osteopata stwierdza: „Lekarze są przyzwyczajeni do pacjentów, którzy nie robią nic, by się stać się zdrowszymi. Zdecydowana większość ludzi po prostu połyka pigułki i zastrzyki, kiedy mają ataki bólu dolnej części pleców. Ale to tylko łagodzi objawy, a problem narasta.”

„Jeśli nie przestrzegasz dyscypliny w dbaniu o zdrowie – nic dobrego dobrego Cię już nie czeka. Jeśli masz problem z plecami musisz o siebie zadbać. Przede wszystkim poczytaj o strukturze kręgosłupa i wykonuj ćwiczenia.” – radzi

1.

Połóż się na brzuchu, ręce załóż z tyłu. Zrób wdech, podnoś na przemian prawą, a następnie lewą nogę jednocześnie z uniesieniem tułowia, opuszczając zrób wydech. Zacznij od 10 powtórzeń, ale zwiększaj docelowo do 50.

2.

Leżąc na brzuchu, połóż dłonie za głową, łokcie na bok. Zrób wdechunosząc klatkę piersiową z podłogi. Zatrzymaj na chwilę i z wydechem opuść.

Spróbuj powtórzyć 50 razy.

3.

Powoli podeprzyj tułów rękami, nie odrywając miednicy od podłogi, zatrzymaj na 1-2 minuty i opuść z powrotem. To bardzo dobre ćwiczenie dla odciążenia odcinka lędźwiowego, wzmacnia mięśnie, rozciąga je i uelastycznia.

4.

Usiądź na pietach, kolana razem. Ręce za głową i opuszczaj stopniowo głowe ku podłodze. Staraj się dotknąć czołem kolan, przytrzymaj 3-4 minuty. Oddychaj spokojnie.

5.

Zrób przysiad, złącz nogi, chwyć rękami pięty stóp. Opuść miednicę i głowę w dół. Wydechem rozluźnij mięśnie, pozwól swobodnie opaść głowie. Pozostań w tej pozycji 2-3 minuty.

6.

Oprzyj się na rękach i kolanach. Podnieś stopy od podłogi. Naprzemiennie skręcaj miednicę w prawo, a potem w lewo. Powtarzaj się 40 razy.

7.

Połóż się na podłodze na brzuchu, z szeroko rozstawionymi nogami. Wyciągnij prawą rękę przed siebie, lewą skieruj prostopadle do ciała na bok. Odwróć się i unieś lewą rękę, nie odrywając nóg od podłogi. Powtórz to samo z drugą ręką.

Na wydechu rozluźnij wszystkie mięśnie, pozostań w pozycji przez 2-3 minuty. Ćwiczenie to rozciąga wszystkie kręgi i likwiduje uciski pomiędzy nimi.

8.

W tym ćwiczeniu potrzebny jest drążek. Chwytając poprzeczkę, przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 razy.

Rozciągniesz mięśnie pleców i zwiększysz odległość między kręgami pod ciężarem ciała.

Wykonuj te ćwiczenia stale, a Twoje mięśnie przejmą kontrolę nad utrzymaniem postwy, odciążając kręgosłup, zmniejszając naciski i ból.

Odległość między kręgami wzrośnie, kręgosłup się wyprostuje, nacisk przepuklinowy na nerwy zniknie.

„Dyski międzykręgowe są żywą materią. Muszą być poprawnie używane. Wymaga to rozłożenia obciążeń na cały kręgosłup równomiernie. Mięśnie pleców należy codziennie wzmacniać. Proponuję te proste ćwiczenia wykonywanie przez 20 minut dziennie ”– radzi Shamil.

Zacznij robić tego rodzaju gimnastykę, a za tydzień ból całkowicie zniknie, za 2 miesiące staniesz się zdrową osobą. Staraj się właściwie siedzieć, nie garbić, pozbądź się nadwagi.

Źródło i fotografie: sneznoe.com Miniatura wpisu:pinterest.com