w

Jeśli wysiejesz marchew zimą uzyskasz wczesne zbiory na wiosnę

Wraz z nadejściem wiosny, po długiej zimie, organizm aż się domaga świeżych warzyw.

W tym celu wymyślono odmiany wczesne – dojrzewają osiem tygodni po siewie. Więc na początku lata można jeść świeżą marchewkę. Ale plony można uzyskać jeszcze wcześniej, jeśli marchew zasiejesz przed zimą.

We wczesnych marchwiach korzenie są bardziej soczyste, słodsze i większe niż przy siewie konwencjonalnym. A wszystko to dlatego, że najintensywniejszy wzrost następuje wczesną wiosną, kiedy gleba jest dobrze nawilżona.

Wilgotność jest tak samo ważna również dla kiełkowania nasion. Dlatego wczesna marchewka rośnie szybko i intensywnie. Taki siew zimowy ma jedną tylko wadę: wczesnej marchwi nie można długo przechowywać. Za to plusy są aż nadto oczywiste.

Gdzie sadzić zimową marchew

Należy pamiętać, że marchewki lubią luźną i żyzną glebę. Pożądane jest też aby grządka z marchwią znajdowała się w dobrze nasłonecznionym miejscu, aby wiosną śnieg stopniał tu jak najwcześniej.

Marchewki dobrze rosną po cebuli, ziemniakach, kapuście, ogórkach i pomidorach. Po zbiorach należy usunąć z grządki wszelkie chwasty i różne resztki, a następnie glebę dobrze spulchnić i wzbogacić.

Kiedy sadzić marchewki na zimę

Marchew należy wysiewać przed mrozem, na dobrze schłodzoną już glebę. Bardzo trudno wymienić konkretne terminy, bo klimat jest nieprzewidywalny. Trzeba tak dobrać porę, aby nasiona nie wykiełkowały przed nadejściem mrozu. Siew w październiku jest bardzo ryzykowny. Dlatego pewniejsze jest sianie marchwi około połowy listopada.

Jak siać?

Marchew przed zimą wysiewamy suchymi nasionami (nie należy ich wcześniej moczyć i podkiełkowywać), ponieważ takie nasiona wykiełkują wcześniej niż powinny.

Przed siewem trzeba przygotować rowki na głębokość 1-2 cm i zaczekać na przymrozki. Kiedy nadejdą siejemy nasiona i przykrywamy je suchą, ciepłą ziemią na wierzchu trzymaną w pomieszczeniu.

Na wierzchu układamy warstwę torfu lub próchnicy (około 2 cm) i dociskamy. Gdy spadnie pierwszy śnieg, trzeba go odgarnąć i położyć gałązki z iglaków.

Wiosną, gdy śnieg się stopi, gałązki należy usunąć. A nad grządką zainstalować niskie łuki i przykryć je włókniną. Dzięki temu marchewki wyrosną jeszcze szybciej. Dalsza pielęgnacja jest już standardowa i polega na rozluźnianiu, odchwaszczaniu i przerzedzaniu.