Wykorzystanie aksamitek w ogrodzie. Sztuczki doświadczonych ogrodników

Te piękne kwiaty nie tylko upiększają ogród, ale także pełnią ważną rolę w uprawie roślin i ich ochronie.

Sprawdźmy zatem w jaki sposób te piękne kwiaty, pomagają nam w ogrodzie.

Wielka pomoc w walce ze szkodnikami

Ogrodnicy już dawno odkryli, a nauka to potwierdziła, że aksamitki wysiane się między grządkami skutecznie odstraszają gryzonie i niektóre owady dzięki olejkom eterycznym, które wydzielają intensywny zapach. Pachną nie tylko kwiaty, ale także korzenie rośliny. Szkodniki wyjątkowo nie lubią tego zapachu, odstrasza on nawet stonkę ziemniaczaną, mszyce, muszki, wołki, bielinka kapustnika czy nicienie.

Napary z aksamitek w walce z chorobami

Pomagają w wielu chorobach bakteryjnych i grzybowych, a nawet radzą sobie z szarą pleśnią, fuzariozą i zgnilizną.

Do przygotowania naparu wykorzystuje się część naziemną zebraną w okresie kwitnienia. Sam napar przygotowuje się w następujący sposób: pół wiadra pociętych aksamitek, zalewamy gorącą wodą (50-60 stopni C), odstawiamy na dwa dni do zaparzenia i przecedzamy. Następnie rozcieńczamy w 10 litrach wody i podlewamy.

Poprawiają właściwości kompostu

Dodając aksamitki do kompostu wielokrotnie poprawiamy jego właściwości, znacznie zmniejszamy liczbę patogenów i zmniejszamy liczbę larw chrząszczy.

Zapobiegają zalęganiu szkodników

Jesienią aksamitki wyrywamy z korzeniami i rozkładamy w ogrodzie. Kwiaty i łodygi odstraszą w ten sposób wiele szkodników, które mogłyby zalęgnąć się w glebie jesienią, przetrwać zimę i od wiosny żerować na wybudzonych roślinach.

Pozytywne efekty przynoszą także w szklarni

Możesz również sadzić aksamitki w szklarni, odstraszą niechciane szkodniki poprawią zdrowie upraw.

Kontrola chwastów

Tiofen – substancja aromatyczna zawarta w roślinie, hamuje wzrost niektórych roślin. Aksamitki pomagają pozbyć się takich złośliwych chwastów, jak płożąca się trawa pszeniczna, skrzyp, portulaka.

Uwaga! Tylko rośliny strączkowe nie lubią towarzystwa aksamitek, dlatego nie sadzi się ich obok miejsc przeznaczonych na groch, soję czy fasolę.

Warto też wiedzieć, że:

  • Mocny, cierpki aromat aksamitek odstrasza także muchy i komary i warto je posadzić w pobliżu okien czy tarasu. Można także powiesić pęczki zasuszonych bukiecików w oknach.
  • Aksamitka to roślina lecznicza: Olejki eteryczne, lotne kwasy, witaminy, minerały, alkaloidy, kwasy organiczne w nich zawarte mają liczne właściwości lecznicze dla ludzi. Napary z kwiatów stosowane są w medycynie ludowej. Naziemne części rośliny bywają wykorzystywane do produkcji leków. Aksamitka jest stosowana w problemach układu pokarmowego, w tym brak apetytu, wzdęcia, ból brzucha, kolki, helmintozie i czerwonce. Jest również stosowana na kaszel, przeziębienie, zapalenie przyusznic, czy ból oczu. Ma działanie napotne. W medycynie ludowej napar ze świeżych lub suszonych kwiatów aksamitki stosuje się w celu poprawy przemiany materii, jako środek żółciopędny, moczopędny, tonizujący i przeciwzapalny.

    20 g kwiatów zalej 200 ml wrzącej wody, nalegaj 15 minut, odcedź. Powstały napój podziel na 3-4 i pij (przed posiłkami).

  • Suszone kwiaty stosuje się jako przyprawę do potraw warzywnych, drobiowych, nadającą potrawom pomarańczowy kolor. Kwercetyna, zawarta w roślinie, jest używana jako naturalny barwnik do barwienia jajek i kremów.
    Zalej kwiaty niewielką ilością wrzątku i zaparzaj przez kilka minut.

Aksamitki kwitną przez całe lato. Dzięki temu przy poświęceniu minimum czasu i kosztów na sadzenie aksamitek, nie tylko uzyskasz piękne rośliny kwitnące, ale także zmniejszysz zużycie pestycydów.

Zyskując wysokiej jakości, przyjazną dla środowiska uprawę, chronisz swoje zdrowie i otaczającą przyrodę.

Źródło: jak.koshachek.com, volyn24.com, naykapravdu.v.ua, Miniatura wpisu: freepik.com

4 znaki ostrzegawcze, że twoje ciało jest zakwaszone. Jak sobie z tym poradzić

Osteochondroza – kara za niezrozumienie własnego ciała