Włosy na kobiecej brodzie, nie tylko denerwują, ale są oznaką niebezpiecznego stanu

Włosy na podbródku u kobiet to częsty problem. Spotyka co trzecią kobietę i naturalnym odruchem na pojawiające się niechciane włoski jest ich usunięcie.

Tyle, że te włoski nieustannie odrastają, a ich usunięcie nie rozwiązuje problemu.

Dowiedzmy się, jakie są przyczyny pojawiania się włosów na brodzie!

W przeciwieństwie do włosów na innych częściach ciała, te na brodzie u kobiet nie są właściwymi w tym miejscu i moga mieć związek z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Dzisiaj porozmawiamy o głównych przyczynach kobiecych włosów na brodzie , a także o tym, jak i czy je usunąć.

6 powodów, dla których kobiety mają włosy na brodzie

1. Dziedziczność

Jeśli spokrewnione kobiety (babcia, mama, ciotki i siostry) mają ten problem jest możliwe, że to po prostu geny, taka uroda, a występowanie nadmiaru owłosienia w tej części ciała nie jest związane z żadnymi zaburzeniami.

2. Zaburzenia hormonalne

Ten problem może być związany z obecnością męskich hormonów płciowych (androgenów). Zwykle organizm kobiety wytwarza niewielkie ilości tych hormonów. Jednak zaburzenia w układzie hormonalnym mogą sprawić, że jajniki lub nadnercza będą produkowały zbyt dużo androgenów. Przyczyna mogą być:

• guzki nadnerczy,
• wrodzony przerost nadnerczy
• zespół policystycznych jajników
• przerost komórek osłonki jajnika,
• guzki produkujące hormony,
• menopauza,
• hiperprolaktynemia.

Nadmiar androgenów często łączy się, ale nie musi, z obniżonym głosem, trądzikiem, zaburzeniami miesiączkowania i/lub owłosieniem typu męskiego, włoski mogą pojawiać się nie tylko na brodzie, ale i pod nosem, pod pępkiem, czy na plecach.

Zależnie od zaburzeń stosuje się leczenie hormonalne, nadmiar owłosienia można usunąć metodą laserową.

3. Menopauza

Menopauza jest jedną z przyczyn zaburzeń hormonalnych. W okresie menopauzy produkcja estrogenów u kobiet spada. Stan cery sie pogarsza, pojawiają się niechciane włoski w miejscach, gdzie wcześniej nie występowały, lub były bardzo delikatne. Okres klimakterium, w którym miesiączki stają się nieregularne statystycznie zaczyna się od 45 roku życia i może trwać około 10 lat do ustania miesiączkowania. Jednak symptomy mogą pojawiać się nawet przed 40-tym rokiem życia. Tak wczesne wejście w klimakterium może wiązać się z przykrymi następstwami dla zdrowia związane z dysfunkcją układu immunologicznego, takie jak choroba tarczycy albo cukrzyca.

Menopauza zaburza gospodarkę hormonalną. Dla kobiet, które źle znoszą menopauzę zaleca się hormonalna terapię zastępczą.

Menopauza wiąże się ze wzrostem ryzyka osteoporozy, chorób serca, tarczycy czy cukrzycy. Dlatego kobiety w okresie menopauzalnym powinny regularnie badać poziom cholesterolu, mierzyć ciśnienie, wzmacniać kości poprzez aktywność fizyczną, suplementować wapń, magnez, witaminę B12 oraz wit. D.

4. Zaburzenia czynności jajników

Jednym z rodzajów zaburzeń równowagi hormonalnej u kobiet jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Jest przyczyną nieregularnych miesiączek, nadwagi, niepłodności. PCOS jest niedoczynnością do produkowania komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Jajniki mają specyficzny wielotorbielowany wygląd, produkują pęcherzyki, które w pewnym momencie przestają rosnąć nie uwalniając komórki jajowej, a tym samym uniemożliwiając zajście w ciążę.

Kobiecy podbródek pełen niechcianych włosków to jeden z sygnałów, że możemy mieć tego rodzaju zaburzenie. Często towarzyszą temu nieregularne miesiączki czy przybieranie na wadze, ale wcale nie muszą. Można mieć regularne cykle tyle, że bezowulacyjne.

5. Zespół Cushinga

Nasz organizm może wytwarzać nadmiar kortyzolu, hormonu stresu. Jeśli wyrzuty są stałe organizm sobie z nimi radzi, jednak stale podniesiony poziom kortyzolu niesie ze sobą sporo poważnych następstw. Ten hormon obecny również w niektórych lekach. Podwyższony poziom kortyzolu w organizmie kobiety może prowadzą do różnych dysfunkcji narządów i zanikowych zmian tkanki. Charakteryzują go te patologiczne zmiany w narządach i tkankach. Jednostka chorobowa jest związana z działaniem przysadki i nadnerczy. Najczęstszymi jej objawami są: przyrost tkanki tłuszczowej na twarzy, ramionach, karku (tzw. bawoli kark) przy jednoczesnym pozostawaniu niezmienionej tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn. Skóra staje sią wiotka, pojawiają się rozstępy i zasiniaczenia.

6. Grzybica

Wahania hormonalne mogą wpływać na bakterie normalnie bytujące w pochwie i zwiększające jej kwasowość. Nadmiar cukru we krwi również powoduje jego zwiększenie w wydzielinie pochwy i w moczu. Grzybica jest nie przyczyna a skutkiem zaburzeń hormonalnych. Stąd osoby z początkami cukrzycy i nierównowagą hormonalną często cierpią na nawracające grzybice i zapalenia pęcherza.

Jak pozbyć się niechcianego owłosienia na brodzie?

W likwidowaniu niechcianych włosków na brodzie jest metoda laserowa lecz nie IPL, który osłabia ale diodowy, który wypala cebulkę włoska.

Jednym ze sposobów domowego pozbycia się włosków jest pasta, która osłabia cebulki włosów. Włoski zaczną wypadać, nowe zaś będą rosły o wiele wolniej i będą słabsze.

Składniki:

• 2 łyżki zmielonych na mąkę płatków owsianych;
• 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny;
• 2 łyżki miodu naturalnego.

Wszystkie składniki połączyć i nałożyć na skórę na 20 minut. Po 20 minutach zmyć. Zabieg powtarza się regularnie trzy razy w tygodniu. Efekty będą widoczne po miesiącu.

Szybciej można usunąć owłosienie przy pomocy pasty cukrowej.

Składniki:

• 1 szklanka cukru,
• półtorej szklanki wody
• sok z połówki cytryny.

Przygotowanie:

Wodę zagotować, następnie dodać pozostałe składniki i zamieszać, aż cukier się rozpuści.

Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze 30 minut mieszając co parę minut. Zdjąć i wystudzić.

Tak przygotowaną pastę nałożyć na skórę rolować pod włos.

Źródło: healthline.com, http://l24.lt/, Miniatura wpisu: freepik.com

Sernik „trzy smaki” bez ciasta. Robię w na co dzień i od święta. Lepszego nie jadłam

Zasady odchudzania, o których milczą dietetycy, ale naprawdę działają!