RUMIANEK zmniejsza NIEPOKÓJ i działa USPOKAJAJĄCO na MÓZG i cały UKŁAD NERWOWY

Rumianek to jedna z tych roślin o różnorodnych właściwościach leczniczych, która zasługuje na czołowe miejsce w domowej aptece.

Jest to jeden z najłagodniejszych, a jednocześnie skutecznych środków na dolegliwości układu nerwowego: stany lękowe, histerię, nerwowość, koszmary senne, bezsenność, zaburzenia snu, drażliwość i zmęczenie.

Właściwości rumianku

Badania naukowe wykazały jego uspokajające i kojąco-łagodzące a także rozkurczowe i łagodnie przeciwzapalne właściwości. Znany jest z dobroczynnego wpływu na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, wzdęcia, biegunki, brak apetytu czy skurcze przewodu pokarmowego.

Łagodzi też objawy nerwicy żołądka i jelit. Rumianek pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego i żółci.

Napar z rumianku

Herbata rumiankowa była używana od czasów starożytnych jako środek uspokajający lub lekarstwo na bezsenność. Ma działanie uspokajające i lekko nasenne, dzięki zawartości apigeniny, flawonoidu, który wiąże się z receptorami benzodiazepinowymi w mózgu. Rumianek działa na te same obszary mózgu i układu nerwowego, co leki przeciwlękowe.

Zmniejsza również bóle głowy i migreny związane z napięciem i lękiem. Badania wykazały, że rumianek ma działanie łagodnie przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.

Napar z rumianku (płukanki) nadaje złocisty kolor włosom jasnym i zapobiega ich przesuszaniu. Przemywanie skóry naparem z rumianku działa antyseptyczne i łagodząco na podrażnienia. Nadaje się również do okładów na oczy zmęczone i zapalnie zmienione. Działa też moczopędnie i lekko napotnie.

Napar może poprawić ogólny stan zdrowia poprzez zwiększenie odporności. Badanie wykazało, że wykazuje działanie przeciwbakteryjne i zwalcza infekcje związane z przeziębieniem. Rumianek zmniejsza również objawy nadciśnienia.

Olejek rumiankowy

Wdychanie oparów olejku rumiankowego zmniejsza stres. Prawdziwy i pełnowartościowy olejek rumiankowy jest zielonkawo-niebieski lub niebieski. W handlu są dostępne tanie olejki rumiankowe pozbawione azulenów (bezbarwne lub żółtawe, czasem zielonkawe).

Działa antyseptycznie (hamuje rozwój Candida albicans i Staphylococcus aureus), przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Doskonale łagodzi objawy wyprysków, trądziku i łuszczycy. Wymieszany ze spirytusem i wcierany we włosy hamuje odczyny autoimmunologiczne w obrębie cebulek, powstrzymując wypadanie włosów. Olejek rumiankowy podany doustnie działa uspokajająco i przeciwlękowo (3-4 krople 1-3 razy dziennie). Zastosowany na skórę chroni przed promieniami UV.

Zastosowanie

Naturopatka Maria Treben zaleca osobom nerwowym odprężające kąpiele z rumiankiem.

Zaparz 4 garści kwiatów rumianku wrzącą wodą, pozostaw na kilka minut, następnie wlej napar do wody do kąpieli. Woda w wannie nie powinna przekraczać poziomu na wysokości serca. Kąpiel ma trwać 20 minut. Zaleca też nie wycierać skóry po wyjściu tylko otulić szlafrokiem i położyć się do łóżka na co najmniej godzinę i porządnie się wygrzać i wypocić.

Dr Henryk Różański na swoim blogu „Medycyna dawna i współczesna” podaje przepisy na nalewkę i napar z zaleceniami stosowania.

Mocną nalewkę z kwiatu lub całego ziela rumianku – Tinctura Chamomillae 1:1 można zażywać doustnie w dawce 2 ml 2-3 razy dziennie. Do użytku zewnętrznego nalewkę i wyciąg gęsty należy rozcieńczyć wodą mineralną lub przegotowaną. Polecam także wyciągi alkoholowe ze świeżych surowców, uprzednio rozdrobnionych.”

Napar – Infusum Chamomillae sporządzony z 1 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody przyjmować doustnie w ciągu dnia w trzech porcjach. Dobre są także lekkie napary ze świeżych lub suchych kwiatów rumianku pite szklankami w ciągu dnia. Przy nieżycie przewodu pokarmowego zalecany jest napar (a nie nalewka), w małych dawkach, ale często, np. 50-100 ml co 2 godziny.

Środki ostrożności

Niektóre osoby wykazują uczulenie na olejki rumiankowe i tym samym są uczulone na preparaty z rumianku Osoby uczulone na stokrotki, chryzantemy lub nagietki mogą być również uczulone na rumianek. Rumianku powinny unikać kobiety w ciąży oraz osoby z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujące leki rozrzedzające krew.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: lataifas.ro, rozanski.li, „Rośliny lecznicze z Bożego ogrodu”, Maria Treben, http://www.organicauthority.com/health/healing-benefits-of-chomomile-herbal-remedy.html, https://www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, Miniatura wpisu: freepik.com

Poczuł uporczywe swędzenie, zobaczył stary szew i zaczął ciągnąć

Niemiecka medycyna ludowa: stary przepis na oczyszczanie tętnic