Zaprzyjaźniony właściciel ekologicznej uprawy pomidorów podzielił się ze mnę najskuteczniejszymi sposobami na najzdrowsze i najbardziej efektywne zbiory.
Dotąd kupowałem w sklepie kurzy obornik, ale moje pomidory nie dawały oczekiwanych plonów.
Znajomy powiedział mi, że obornik kurzy nie jest dobry dla pomidorów, ponieważ słoma w nim zawarta zawiera pozostałości herbicydów i regulatorów wzrostu, które stopniowo się uwalniając zakłócają wzrost pomidorów i powodują zmiany kształtu liści i owoców. Nie mówiąc o tym, że te związki przedostają się do pomidorów.
Polecił mi swoje, bezpieczne i skuteczne metody wspierania pomidorów, które są wyjątkowo żarłoczną rośliną.
Zapewnią dobrze odżywione rośliny i obfity plon bez chemii.
Przepis na karmienie drożdżami
Potrzebujemy:
• woda 2,5 l
• 100 g drożdży
• 0,5 kg cukru
Wykonanie:
Wlej 2,5 litra wody do dużego pojemnika i dodaj 0,5 kg cukru. Rozpuścić drożdże w szklance ciepłej wody i wlej do wody z cukrem. Poczekaj kilka dni, aż roztwór przestanie fermentować, a następnie rozcieńcz wodą.
Użyj 10 litrów wody na jedną 150 ml odżywki drożdżowej. Podlewaj rośliny tym pożywieniem, a kiedy spróbujesz pierwszego plonu, zobaczysz ogromną różnicę. Twoje pomidory będą smaczne i soczyste.
Pokrzywa
Dobrze jest na przemian nawozić naturalnymi, a macerat pokrzywowy również doskonale się do tego celu nadaje. Jest wytwarzany z młodych liści i zawiera dużo azotu, potasu i żelaza.
Wykonanie:
Wypełnij 2/3 wiadra pokrzywą, wlej wodę po brzegi, przykryj pokrywką i pozostaw na 7-10 dni w ciepłym miejscu.
Po zakończeniu procesu fermentacji 1 litr tego roztworu rozcieńczyć w 10 litrach wody i wlać do każdego korzenia pomidora około 1-2 litry.
Tego nawozu należy używać maksymalnie 2 razy w miesiącu.
Soda oczyszczona dla słodszych i bardziej odpornych owoców
Zmieszaj 1 litr z 1-2 łyżeczkami sody oczyszczonej, dobrze wymieszaj i użyj jako spray pomidorowy.
Pan Eugeniusz radzi: „Jeśli zbywa ci woda mineralna wylewaj ją pod pomidory. To bomba mineralna dla roślin, które będą się rozwijać jeszcze lepiej”.
Najmilszym zaskoczeniem jest to, że pomidory dojrzewają i zachwycają owocami nawet w październiku, pomimo deszczów i zimnych nocy.
Pamiętaj także o kompoście i ściółkowaniu – również odgrywają istotną rolę.