w

Po co zawiązywać czosnek i kiedy należy to zrobić

Uprawa czosnku w przydomowym ogródku nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jest dość wymagająca o trzeba o nią regularnie dbać.

Czosnek należy do roślin światłolubnych, dobrze rosnących w cieple i słońcu, ale też odpowiedniej wilgoci. Niesprzyjające warunki czyli sucha słoneczna pogoda i niewystarczające podlewanie lub wilgotna ale chłodna aura znacząco opóźniają dojrzewanie i czosnek dojrzewa dłużej. Z pomocą ogrodnikom przychodzi technika polegająca na wiązaniu liści czosnku. Szczególnie istotna w chłodne lato przy minimalnych opadach.

Wiązanie liści czosnku

Zawiązywanie liści czosnku jest praktyką stosowaną w celu pobudzenia wzrostu bulw czosnku. Proces ten polega na skręcaniu i wiązaniu liści wokół łodygi, aby ograniczyć dostęp światła do bulw i parowanie wody. Zawiązywanie liści czosnku ma na celu zwiększenie objętości bulw, tempo dojrzewania, poprawę smaku i konsystencji.

Zwykle liście czosnku wiąże się na 14 dni przed zbiorem. Oznacza to, że jeśli czosnek dojrzewa pod koniec lipca, czynność tę należy również wykonać w połowie miesiąca. Liście zawiązujemy po odcięciu kwiatów, po to żeby roślina nie przeznaczała energii na wytwarzanie nasion, tylko całą skierowała na wzrost cebul.

Wiążąc liście w supeł, musimy bardzo uważać, aby nie uszkodzić rośliny. Czynność wykonujemy w rękawiczkach. Liście czosnku dzielimy na pół i splatamy, a bliżej końców zawiązujemy węzeł, który nie pozwoli im się rozluźnić.

Warto zauważyć, że zawiązywanie liści czosnku nie jest konieczne, ale może przynieść korzyści, szczególnie jeśli roślina jest słabo rozwinięta lub w przypadku uprawy odmian o większych bulwach. Niektórzy ogrodnicy preferują zawiązywanie liści czosnku, podczas gdy inni tego nie praktykują, szczególnie przy większej uprawie czynność ta byłaby zbyt pracochłonna. Decyzja o zawiązaniu liści czosnku zależy od indywidualnych preferencji ogrodnika i warunków uprawy.

Miniatura wpisu: @EN2022/youtube