Pomidory można karmić nie tylko gotowymi nawozami na bazie chemikaliów. Równie dobrze sprawdzają się również naturalne środki, dzięki którym rośliny otrzymują dodatkowe potrzebne im składniki odżywcze.
Nawożenie wspomaga wzrost i rozwoju krzewów pomidora, obfite kwitnienie, zawiązywanie wysokiej jakości owoców, ich szybkie dojrzewania oraz obfitość plonu.
Po raz pierwszy pomidory powinny zostać dokarmione 14-16 dni po posadzeniu sadzonek. Dotyczy to roślin uprawianych zarówno w gruncie, jak i w szklarni. Następnie nawożenie przeprowadza się do połowy lipca w odstępie dwóch tygodni.
Karmienie pomidorów jodem
Jod nie tylko przyspiesza dojrzewanie owoców, ale także zapobiega rozwojowi niebezpiecznej choroby – zarazy. W 10 litrach wody rozpuszczamy 4 krople alkoholowego roztworu jodu, który jest dostępny w każdej aptece. Powstałą ciecz wylewa się pod pomidory w ilości 2 litrów na każdą roślinę.
Karmienie pomidorów popiołem
Roztwór popiołu stosuje się w następujący sposób: 1 szklankę popiołu rozpuszcza się w 10 litrach wody, a otrzymanym roztworem podlewa krzaki wokół korzeni. Nierozpuszczony popiół jest wlewamy pod rośliny.
Popiół można również stosować do opatrunku dolistnego. 300 g popiołu rozpuszcza się w 3 litrach wody i gotuje przez 30 minut. Następnie odstawiamy na 5 godzin, rozcieńczamy do 10 litrów i dodajemy odrobinę detergentu, aby płynny górny opatrunek lepiej utrzymywał się na liściach. Następnie roztwór przecedzamy i spryskujemy wierzchołki pomidorów.
Karmienie pomidorów drożdżami
Do karmienia pomidorów można używać zarówno świeżych, jak i suchych drożdży.
Nawóz z drożdży piekarskich można przygotować na 3 sposoby :
1. Jedno opakowanie suchych drożdży instant miesza się z 2 łyżkami cukru i dodaje trochę ciepłej wody, aby mieszanina była płynna. Następnie powstałą substancję rozpuszcza się w 10 litrach wody i stosuje się 0,5 litra rozcieńczonego roztworu na każdą roślinę.
2. 100 g świeżych drożdży dokładnie rozpuszcza się w 0,5 litrze ciepłej wody dodaje 2 łyżki cukru. Odstawia na 2 godziny, a następnie rozcieńcza w 10 litrach wody i pomidory natychmiast zalewa się powstałym płynem.
3. Trzylitrowy słoik wypełniamy w 2/3 chlebem, zalewamy ciepłą wodą dodajemy świeże drożdże (100 g) i umieszczamy w ciepłym miejscu na 3-5 dni. Następnie napar odcedzamy i rozcieńczany wodą w stosunku 1:10. W przypadku młodego krzewu pomidora stosuje się 0,5 litra roztworu, a dojrzałego – około 2 litrów.
Drożdże nie zawierają podstawowych składników pokarmowych roślin, więc roztwór drożdży jest bardziej stymulatorem wzrostu niż nawozem.
Karmienie pomidorów obornikiem kurzym
Obornik z kurczaka działa na rośliny nie gorzej niż złożone nawozy mineralne: zawiera dużo azotu i fosforu.
Bardzo skuteczne jest stosowanie świeżego obornika kurzego rozcieńczonego wodą. Wiadro (10 l) napełnia się w 1/3 obornikiem z kurczaka, do krawędzi pojemnika dodaje się wodę, odstawia na świeżym powietrzu przez 7-10 dni, po czym 0,5 l koncentratu rozcieńcza się w 10 l wody, a powstały płyn wlewa się między rzędy (5-6 litrów na m2).
Napar z obornika granulowanego. Granulowany obornik z kurczaka może być również stosowany jako nawóz do pomidorów. 0,5 kg obornika wsypuje się do 10 litrów wody, pojemnik szczelnie przykrywa np. folią (aby azot nie odparował) i odstawia na 3-5 dni. Codziennie trzeba go zamieszać. Następnie napar rozcieńcza się wodą w stosunku 1:20 i wlewa 0,5-1 l pod każdą roślinę.
Upewnij się, że roztwór obornika z kurczaka nie dostanie się na liście pomidora, ponieważ może to spowodować ich spalenie.
Karmienie pomidorów pokrzywami
Napar przygotowuje się z młodych liści pokrzywy: gromadzą one dużo azotu, potasu i żelaza. Pojemnik (jego wielkość zależy od tego, ile nawozu potrzebujesz do ogrodu) wypełniamy w 2/3 pokrzywami, następnie zalewamy wodą, ale nie do samej góry, przykrywamy pokrywką i zaparzamy przez 7-10 dni w ciepłym miejscu.
Gdy pokrzywa sfermentuje, 1 litr naparu rozcieńcza się w 10 litrach wody i otrzymaną ciecz wylewa się na pomidory pod korzeń w ilości 1-2 litrów na roślinę.
Tego nawozu nie należy nadużywać. Miesięcznie wykonuje się nie więcej niż dwa razy.
Trawa, zioła, mniszek
Zamiast pokrzywy możesz użyć dowolnej świeżej młodej trawy, mniszka lekarskiego, lucerny, żywokostu czy innych ziół łąkowych. Stosując trawy czy zielone części ziół dostarczymy pomidorom przede wszystkim azot. Dodając również kwiaty nawóz będzie zawierał więcej potasu i fosforu.
Karmienie pomidorów skórkami bananowymi
Przydatne jest również karmienie sadzonek pomidorów skórkami bananowymi (są bogate w potas). Nawóz stosuje się w następujący sposób: skórkę 2-3 bananów umieszcza się w trzylitrowym słoiku z ciepłą wodą, odstawia na 3 dni, następnie przecedza i podlewa powstałą cieczą.
Karmienie pomidorów skorupkami jaj
Skorupki jaj również sprawdzają się jako dobry nawóz dla sadzonek pomidorów. Rozgniecione w moździerzu lub zmiksowane skorupki z 3-4 jaj moczy się w 3 litrach ciepłej wody, pojemnik zamyka luźną pokrywką i umieszcza w ciemnym miejscu na około 3 dni. Kiedy napar staje się mętny i zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach (jest to konsekwencja rozkładu siarkowodoru), można podlewać sadzonki.
Jak karmić sadzonki pomidorów
Sadzonki pomidorów warto dokarmiać zgodnie z ich zmieniającymi się potrzebami.
Nawóz z pokrzyw, traw, ziół czy obornika stosuje się jako pierwszy, dzięki czemu roślina zaczyna szybko zwiększać swoją zieloną masę.
Popiół drzewny jest doskonałym źródłem potasu i fosforu, co oznacza, że pomaga stymulować kwitnienie i owocowanie pomidorów. Podobnie skórki z banana stosuje się tuż przed kwitnieniem i w trakcie zawiązywania owoców.
Skorupki jaj najlepiej jest stosować po zawiązaniu owoców. Pomidory bardzo potrzebują wówczas wapnia, którego niedobór skutkuje zgnilizną wierzchołkową owoców.
Jod najlepiej stosować na początku okresu wegetacyjnego, aby zapobiec chorobom.
Zanotuj te proste przepisy na naturalny nawóz – a Twoje pomidory dadzą znacznie więcej owoców, niż się spodziewałeś!