w

Pielęgnacja trawnika jesienią. Co zrobić aby trawa była gęsta i soczyście zielona?

Po suchym upalnym lecie nasze przydomowe trawniki aż proszą się o poświęcenie im nieco uwagi.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że wiosna będziemy mogli cieszyć się gęstym soczyście zielonym trawnikiem?

Wertykulacja trawnika jest niezwykle korzystną procedurą, która w krótkim czasie jest w stanie naprawić większość problemów naszej murawy.

Aby jednak nie przyniosła więcej szkód niż pożytku nie należy jej przeprowadzać o niewłaściwej porze roku lub w złych warunkach. Można spowodować uszkodzenie zdrowych roślin, pozostawić puste miejsca, nasilić rozprzestrzenianie się mchu i chwastów.

Kiedy najlepiej przeprowadzać wertykulacje trawnika

Idealne warunki to ciepło, słońce i deszcz. Trawnik źle zniesie wertykulację w warunkach zimna, upału i suszy. Warunki te są konieczne, ponieważ przeprowadzając wertykulację, usuwa się dużą ilość filcu, a trawnik może później wyglądać na ogołocony, dopóki się nie zregeneruje. Chociaż na początku może to być trochę szokujące, trawnik bardzo szybko się zregeneruje i będzie wyglądał znacznie lepiej, a efekt będzie zdecydowanie wart włożonej pracy.

Jesień to najlepsza pora roku na naprawę i ożywienie trawnika na przyszły rok. Trawa wchodzi teraz w drugi roczny okres wzrostu i dlatego wrzesień i październik są idealnymi miesiącami dla trzyetapowego programu naprawczego: wertykulacji, dosiewu i zaprawiania.

Wertykulację należy przeprowadzić w czasie, gdy trawa ma jeszcze potencjał do wzrostu i regeneracji. Jeśli wykonujesz wertykulację, gdy tempo wzrostu jest wolne, w późnych miesiącach jesieni lub zimą, trawa nie może się zregenerować. Trawnik pozostanie marny przez długi czas, a mech i chwasty będą się rozrastać w pustych przestrzeniach.

W przypadku nie przeprowadzenia wertykulacji jesienią warto ją zrobić wiosną, choć jest to bardziej ryzykowne. Trawnik może nie mieć dość czasu na regenerację jeśli wiosna będzie sucha i gorąca lub przeciwnie ulewna i zbyt zimna.

Wertykulację wiosną zaleca się trawnikom zacienionym. Wiosną korony drzew są pozbawione liści, do trawnika dociera więcej światła. Wertykulacja jesienią może być szkodliwa dla takiego trawnika. Trudniej będzie mu się zregenerować, a mech będzie się łatwiej rozprzestrzeniał.

Na czym polega wertykulacja

Wertykulacja to proces mechaniczny, który agresywnie usuwa nadmiar strzechy z runa trawnika. Z czasem przy ziemi zaczyna gromadzić się martwa trawa, ścinki trawy, chwasty i mech. Niektóre trawniki są bardziej podatne na gromadzenie się filcu niż inne i mogą wymagać corocznej wertykulacji, podczas gdy inne mogą jej nie potrzebować przez okres do pięciu lat lub dłużej.

Narzędzia do wertykulacji

Jeśli trawnik jest stosunkowo mały, można kontrolować ilość filcu regularnie, agresywnie wygrabiając go za pomocą sprężynowych grabi lub domowych wertykulatorów. Należy zaznaczyć, że stosowanie ręcznych wertykulatorów oznacza oddanie się poważnemu treningowi sercowo-naczyniowemu, więc jeśli nie jesteś ekstremalnie sprawny, może to być prawdziwym wyzwaniem.

UWAGA: Ręczne grabienie trawnika jest męczące i najprawdopodobniej spowoduje powstawanie pęcherzy, które są bardzo bolesne dla rąk.

Przy większych powierzchniach i mniejszej sprawności fizycznej konieczne będzie użycie wertykulatora mechanicznego. Można w niego zainwestować, jeśli trawnik ma tendencje do filcowania, lub wypożyczyć jeśli wertykulację wystarczy przeprowadzić raz na kilka lat.

Po wertukulacji wskazane jest wykonanie napowietrzania i dosiewu, co zapewni trawnikowi wszystko, czego potrzebuje do szybkiego powrotu do dobrej kondycji.

Przygotowanie do wertykulacji

Do zgrabiania lub wertykulacji trawa musi być krótka i sucha, stopniowo obniżamy jej wysokość przez tydzień lub dwa przed wertykulacją. To pomoże dopuścić powietrze w głąb murawy i wysuszyć filc.

Jeśli na trawniku są chwasty, trzeba je usunąć ręcznie lub narzędziami, ale bez użycia żadnego środka odchwaszczającego.

Wertykulacja w ciągu 3 tygodni od zastosowania środka chwastobójczego zaburza proces zamierania chwastów i dodatkowo może powodować problemy z kiełkowaniem nasion. Jeśli na trawniku jest dużo chwastów, kup dobry herbicyd selektywny na chwasty liściaste i użyj około 3 tygodnie przed rozpoczęciem wertykulacji.

Upewnij się, że herbicyd, który kupujesz, zabija tylko chwasty i nie wpływa na trawę.

Jeśli na trawniku jest dużo mchu, zaleca się jego zniszczenie na 7-10 dni przed skaryfikacją.

Herbicyd zabije mech, zmieniając go na czarny, co znacznie ułatwi jego usunięcie podczas procesu wertykulacji.

Ostatnim etapem przygotowań jest zadbanie o optymalną wilgotność gleby, aby trawnik mógł się potem jak najszybciej zregenerować. Jeśli jest za dużo wilgoci (miękki grunt) lub za mało (sucha, twarda gleba), należy albo poczekać, aż warunki się poprawią.

Dzień przed wertykulacją skoś trawnik jak najniżej. Wysoka trawa po prostu stawia opór i zmniejsza efektywność.

Wertykulacja

Wertykulację przeprowadzaj w suchy dzień bez rosy czy deszczy. Popołudnia są najlepsze. Jeśli pogoda nie sprzyja, utrzymuj krótką trawę, dopóki nie pojawią się odpowiednie warunki. Po zabiegu użyj grabi, aby zebrać cały mech i filc, które wertykulator pozostawi na powierzchni.

Jeśli masz kosiarkę z koszem na trawę, możesz jej użyć, aby przyspieszyć proces.

W zależności od tego, jak poważny jest problem z filcem, może być konieczne wykonanie kilku przejść.

Pierwsze przejście

Podczas pierwszego przejścia/przejazdu zacznij od rogu i idź wzdłuż dłuższego boku trawnika. Następnie zrób krok do środka, odwróć się i wróć w przeciwnym kierunku, tak jak kosisz trawnik. Idź w górę i w dół, aż dotrzesz do ostatniego pasa.

Kiedy skończysz, zgrab lub zbierz kosiarka filc.

Drugie przejście

Wykonaj drugi przejazd pod kątem 45 stopni do kierunku pierwszego przejazdu, aby przejść po przekątnej trawnika. Jeśli wykonasz drugie przejście pod kątem 90 stopni do pierwszego, uszkodzisz murawę bardziej niż to konieczne, a regeneracja zajmie więcej czasu.

Po wykonaniu drugiego przejścia zbierz filc.

Jeśli przy drugim przejściu wydostanie się dużo filcu, zrób przejście trzeci a nawet czwarty raz. Każde przejście musi być wykonane 45 stopni od ostatniego.

Z każdym przejazdem zauważysz, że z trawnika wydobywa się coraz mniej odpadów.

Ostatni przejazd

Podczas ostatniego przejścia użyj ostrzy do cięcia gleby na głębokość około 5 milimetrów. Dzięki temu uzyskasz idealną powierzchnię do wysiewu nowych nasion trawy.

Dosiewanie

Proces dosiewu przynosi korzyści trawnikowi poprzez zagęszczenie powierzchni, poprawia odporność na suszę i tolerancję na zacienienie. Wszystko to ma na celu zapobieganie inwazji mchu i przerzedzaniu trawnika. Rodzaj i odmiana trawy powinna być taka sama jak zastosowana pierwotnie.

Zaprawianie trawnika

Rozprowadzanie drobnej mieszanki piasku i gliny na powierzchni trawnika będzie pomoże sadzić nasiona trawy, poprawić strukturę gleby i wygładzić wszelkie nierówności na trawniku.

Nawożenie wierzchnie pozwala zrekompensować utracone z gleby składniki odżywcze po wertykulacji. Zachęca do kiełkowania nasion i wzrostu traw i służy do ochrony trawnika przed ogólnym zużyciem. Poprawi drenaż, a także powstrzymuje ponownego pojawienie się filcu i mchu.

Nawozy do jesiennego nawożenia są wzbogacone potasem i charakteryzują się niską zawartością azotu. Wynika to z faktu, że w tym okresie trawa nie potrzebuje dużej ilości azotu.

Jeśli ten program pielęgnacji zostanie wdrożony w okresie jesiennym, trawnik stanie się mocniejszy i zdrowszy. Będzie bardziej odporny na suszę i przetrwa ekstremalne warunki pogodowe w okresie zimowym.