Dlaczego musisz uczyć swoją mamę i babcie wykonywania pozy wygiętej świecy?

Często ludzie rezygnują z wykonywania ćwiczeń w domu, argumentując, że nie mogą zrobić wielu ćwiczeń, a ograniczanie się do części z nich nie będzie miało sensu.

To zły sposób myślenia. Już jedno ćwiczenie może znacząco poprawić Twoje samopoczucie i zdrowie. Na przykład to proste ćwiczenie nie wymagające specjalnego wysiłku ma korzystny wpływ na prawie całe ciało.

Ćwiczenia na plecy i nogi

Joga dała nam wiele wspaniałych ćwiczeń, które każdy może wykonać. Ich złożoność można łatwo dostosować do swoich możliwości. Jedną z najbardziej potrzebnych obecnie asan jest Viparita Karani (poza wygiętej świecy).

Dlaczego ta poza jest tak potrzebna współczesnemu człowiekowi? Wszystkie jej pozytywne efekty opierają się na odwróconym stanie twojego ciała. Wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele zachodzą podczas bycia w tej pozycji w odwrotnym kierunku.

Pomaga rozładować stres i napięcie. Dzięki takiemu ułożeniu nóg i pleców możemy całkowicie się zrelaksować. Podobnie jak w wielu innych asanach jogi, w tej pozycji nie jest wymagane żadne aktywne działanie. Dlatego dobrze nadaje się dla tych, którzy są zmęczeni w ciągu dnia pracy lub mają zmniejszoną sprawność.

Jak wykonać pozycję wygiętej świecy

Usiądź lewą stroną przy ścianie.

Ostrożnie połóż się na prawym boku. Upewnij się, że oba pośladki dotykają ściany.
Powoli oprzyj stopy o ścianę, pomagając sobie rękoma, i przesuń się w lewo.
Rozluźnij dłonie i opuść je dłońmi do dołu, jeśli poczujesz potrzebę uspokojenia się i uziemienia. Ta pozycja najlepiej nadaje się na wieczór. Do porannych ćwiczeń najlepiej rozłożyć dłonie, aby otworzyć się na energię.

Dla początkujących lepiej nie przesadzać i utrzymywać ciało tej pozycji nie dłużej niż 10 minut. Stopniowo zwiększaj czas trzykrotnie. Pod warunkiem, że nie odczuwasz bólu w stawach lub zbyt dużego ciśnienie w gałce ocznej lub gardle, w takiej sytuacji przerwij pozycję lub skróć czas jej trwania.

Co możesz zrobić, jeśli czujesz się niekomfortowo leżąc w pozycji zgiętej świecy? Spróbuj podłożyć pod talię mały miękki wałek lub poduszkę. Pośladki i pięty powinny znajdować się jak najbliżej powierzchni ściany.

Codzienna praktyka pomoże usprawnić procesy trawienne, a także złagodzić napięcie mięśni. Urok polega na tym, że w tej pozycji nie musisz się ruszać. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Możesz słuchać muzyki lub audiobooka. A nawet możesz się zdrzemnąć.

Korzyści

Pozycję wykonuje się w sposób pasywny, co daje naszemu ciału żeńską energię, która uspokaja, wycisza, rozluźnia oraz tonizuje.

Wpływa na pracę układu odpornościowego i hormonalnego. Zapewnia przede wszystkim dobre ukrwienie głowy i klatki piersiowej, co głęboko regeneruje cały organizm. Dotlenia mózg, co przyczynia się do lepszej koncentracji oraz poprawy zdolności intelektualnych. Co więcej, pozycja świecy doskonale wpływa na mięśnie głębokie i znacznie usprawnia pracę mięśni brzucha oraz pleców, które są gorsetem naszego ciała.

Młode i sprawne osoby powinny dążyć do wykonania tej pozy bez podpierania o ścianę.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: polsov.com, otozh.com.ua Miniatura wpisu: pinterest.com

7 ćwiczeń, które złagodzą ból pleców w 10 minut

Sok z czarnej rzodkwi na 100 dolegliwości. Trzeba tylko wiedzieć z czym i jak go mieszać