w

Jak mieć na działce dużo wielkich malin? Świetna ściągawka

Maliny należy uprawiać w wąskich rzędach, czego dowodem jest wieloletnie doświadczenie plantatorów.

Sadząc w równych rzędach, instalując słupki i druty, maliny są w stanie wyprodukować 6-8 razy więcej owoców rocznie, a jednocześnie są one najwyższej możliwej jakości.

Wszystkie wysiłki tracą sens, jeśli krzew maliny rośnie w pędy, liście jak malina dzika.

Porada dotycząca pielęgnacji malin

Maliny często są zaniedbanymi zaroślami owocującymi małymi, kwaśnymi i robaczywymi owocami.

Wystarczy uporządkować krzewy by ponownie otrzymywać duże, dorodne, soczyste i słodkie owoce.

Konieczne jest ponowne zarysowanie linii rzędów wzdłuż sznurka, w rzędzie wbicie kołków wzdłuż niego na 70 cm i wycięcie wszystkiego, co poza nim, rośliny pozostawione powinny zostać przycięte, a w pustych miejscach dosadzić nowe (tam, gdzie nie ma nic).

Konieczne jest ciągłe przesadzanie nowych sadzonek w każdym rzędzie co 70 cm i eliminowanie nadmiaru roślin.

Trzy wąskie rzędy

Rzędy malin powinny być wąskie, do 30 cm szerokości, a między krzewami wewnątrz rzędu powinna być wolna przestrzeń.
Powodem niepowodzenia w uprawie malin jest to, że często rosną one w zbyt szerokim pasie, gdzie rośliny sadzone przeplatają się z roślinami, które wyrosły same.

Biologia malin jest taka, że ​​wokół głównej rośliny zawsze rośnie całkiem sporo. Krzew maliny to jeden pęd, który zasadziliśmy i porosty wokół niego. Co roku wyrastają same.

Taki pęd jest chwastem i jak z każdym innym należy postępować radykalnie, należy je nieustannie zwalczać. To właśnie ich wzrost pochłania ponad 50% wszystkich składników odżywczych pozyskiwanych przez całą roślinę maliny.

W praktyce te pędy są wrogiem krzewu głównego, bo zabierają mu światło, przewiew i składniki odżywcze z gleby.

Gdy na malinach nie pozostaną żadne pędy wyrastające poza rzędy, wówczas wszystkie główne pędy krzewu będą lepiej doświetlone od góry do dołu.

Będą plonować na całej długości, a nie tylko na szczycie pędu. Owoce dobrze oświetlone przez słońce i owiewane przez wiatr lepiej dojrzewają i są mniej narażone na choroby grzybowe i pasożytujące owady.

Wszystkie te zalety widać u sadzonek malin w drugim roku życia, kiedy jeszcze nie są zagęszczone i dają dużo jagód na całej długości od dołu do góry.

Usuwanie odrostów

Musisz przywyknąć więc do myśli, że nie będziesz mieć dużych zbiorów, jeśli nie będziesz stale niszczyć malinowych pędów. Pędy niszcz ostrą łopatą, tnąc je na głębokość 3-5 cm w ziemi.

O ile w przeciętnym krzewie malin na gałęzi wyrasta 6-8 jagód, to wówczas, gdy regularnie usuwane są pędy, na każdym wyrasta ich 14, a nawet 18.

W przypadku braku odrostu, system korzeniowy działa na rzecz lepszego rozwoju pędów właściwych i ich jakości. Owoce na nich są większe, słodsze i ładniejsze.

Jeśli regularnie usuwamy pędy, to od pierwszego do ostatniego zbioru owoce praktycznie się nie kończą, ich smak pozostaje słodki, a nawet podczas deszczów owoce nie gniją i dłużej zachowują świeżość.

Warto także pamiętać, że malina jest taką kulturą, która ma duży wachlarz liści nad ziemią, a korzenie znajdują się tylko 10-20 cm wgłąb gleby.

Dlatego częste wysychanie gleby i niedobory składników silnie wpływają na kondycję maliny.

Krzew maliny, który przez ostatni rok doświadczył suszy czy niedoborów wyda tylko 8-10 gałęzi z owocami zamiast 30-35.

Wydaje się, że krzew przeżył, a owoców prawie nie ma. Plony w danym roku są silnie uzależnione od warunków życia rośliny w roku poprzednim.

Zatem kiepskie warunki z tego roku są przyczyną przyszłorocznego nieurodzaju. Czysta biologia.

Porady dotyczące obornika

Maliny kochają nawożenie obornikiem. Z racji utrudnionego dostępu do niego można zastąpić go granulowanym lub kompostem. Ani jabłoń, ani porzeczka nie reagują tak silnie na brak materii organicznej, jak malina.

W warunkach naturalnych, maliny najlepiej rosną na obrzeżach lasu z dużą ilością światła i zgniłych liści.

Wydaje się, że człowiek wie wszystko, ale to natura wie lepiej. Konieczne jest spełnianie naturalnych wymagań malin, nawożenie, podlewanie, ściółkowanie i doświetlanie, bez tego malina zamieni się w bujne, słabo owocujące, chaszcze.

Maliny rozprzestrzeniają się po terenie

Niektórzy ogrodnicy sadzą maliny w pojemnikach, blachach i twierdzą, że ich maliny nie odbijają i nie rozprzestrzeniają się po całym terenie.

Jednak ta metoda zakłóca naturalny proces rozwojowy maliny i ogranicza im dostęp do składników odżywczych. Uprawa w taki sposób daje w najlepszym przypadku tylko niewielką część możliwych zbiorów malin.

Nie jest tak dużym problemem każdego roku w maju i czerwcu przejść dwa razy i poodcinać wszystkie pojawiające się pędy ostrą łopatą. Nie jest konieczne wykopywanie każdego nowego wzrostu, jeśli przycinasz go blisko ziemi.

To najlepsza metoda wydajnej uprawy malin.